Bezpieczeństwo Narodowe
Kierunek ten daje możliwość zdobycia wiedzy i podstawowych umiejętnościami w zakresie administrowania bezpieczeństwem, kierowania procesami bezpieczeństwa w administracji państwowej i samorządowej. Został przygotowany z myślą o osobach, które interesują się sprawami bezpieczeństwa oraz kwestią militarnych i pozamilitarnych zagrożeń występujących we współczesnym świecie.
Czas trwania: 6 semestrów
Tryb: stacjonarny, niestacjonarny
Uzyskany tytuł: licencjat
Po ukończeniu kierunku absolwent będzie odpowiedzialnie realizował powierzone mu prace, zachowując się w sposób profesjonalny i etyczny. Zdobyte umiejętności pozwolą mu podejmować prace na stanowiskach wymagających świadomych, racjonalnych i trafnych ocen i opinii. Będzie dysponował poszerzaną wiedzą i umiejętnościami zdobytymi, zgodnie z indywidualnymi preferencjami, na obieralnych zajęciach specjalnościowych.
Jeżeli interesujesz się:
- ochroną i obroną narodu oraz jego żywotnych interesów politycznych, ekonomicznych i społecznych,
- niemilitarnymi i militarnymi zagrożeniami korzystania z dobrobytu i autonomii społecznej,
- stosowaniem procedur bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego,
- pracą zespołów realizujących cele obywatelskie, społeczne, polityczne i gospodarcze,
- pochodzącymi z różnych obszarów działalności państwa metodami, siłami i środkami zwalczania zagrożeń,
- przetwarzaniem oraz udostępnianiem informacji na bazie nowoczesnych technologii.
Perspektywy zawodowe
- Praca w centrach zarządzania kryzysowego
- Praca w administracji rządowej i samorządowej
- Praca w służbach mundurowych
- Praca w wyspecjalizowanych komórkach portów morskich i lotniczych
Specjalności
Kwalifikacje absolwenta:
Absolwent studiów pierwszego stopnia na specjalności Bezpieczeństwo Narodowe, otrzymuje tytuł zawodowy licencjata, posiada umiejętności praktyczne pozwalające na samodzielną i zespołową i pracę zawodową bezpośrednio po ukończeniu studiów. Posiada specjalistyczną wiedzę dotyczącą pracy zawodowej w strukturach obronnych organów samorządowych i administracji państwowej szczebla gminnego, powiatowego, wojewódzkiego oraz centralnego. Posiada pogłębioną wiedzę przydatną do podjęcia pracy w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służbie Więziennej, Siłach Zbrojnych RP, Straży Miejskiej i Gminnej oraz instytucjach których działalność w sposób pośredni, bądź bezpośredni związana jest z bezpieczeństwem państwa. Umie rozpoznawać i diagnozować zagrożenia oraz potrafi budować programy bezpieczeństwa. Posiada umiejętności do reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz do działalności w ramach profilaktyki zwalczania zagrożeń w skali gminy i kraju. Jest przygotowany do pracy na stanowiskach wymagających gruntownej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, funkcjonowania systemu obronnego państwa, w tym roli i zadań sił zbrojnych w systemach bezpieczeństwa, narodowym i sojuszniczym. Kończąc studia na poziomie licencjackim absolwent jest w pełni przygotowany do kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia w ramach kierunku Bezpieczeństwo Narodowe oraz kierunkach pokrewnych.
- Wykaz realizowanych przedmiotów:
- Strategie bezpieczeństwa w systemie ogólnonarodowym
- Monitoring zagrożeń w systemie bezpieczeństwa
- Polska a zagrożenia we współczesnym świecie
- Cyberprzestępczość
- Aspekty bezpieczeństwa wewnętrznego
- Bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych
Kwalifikacje absolwenta:
Ideą przewodnią kierunku jest interdyscyplinarność. Adresatami specjalności Dyplomacja są osoby zainteresowane współczesnymi relacjami międzynarodowymi, w tym nawiązywaniu współpracy i rozwiązywaniu sporów na szczeblu państw, regionów, organizacji i przedsiębiorstw. W kontekście procesów zachodzących w świecie, w tym m. in. proces globalizacji wzrasta znaczenie kompetencji związanych ze znajomością strategii i taktyk negocjacyjnych w środowisku międzynarodowym zgodnie z zasadami etykiety i protokołu dyplomatycznego. Dyplomacja stanowi kluczowe narzędzie we współdziałaniu na rzecz umacniania pokoju i bezpieczeństwa narodowego.
Nabyte umiejętności:
- wykorzystywanie technik komunikacji interpersonalnej
- stosowanie zasad autoprezentacji
- prowadzenie negocjacji z przedstawicielami różnych kultur
- analizowanie aktualnych problemów gospodarczych świata
- organizowanie i prowadzenie spotkań/negocjacji międzynarodowych
- rozwiązywanie konfliktów związanych z dialogiem międzynarodowym
Perspektywy zawodowe:
- służba dyplomatyczna i konsularna
- administracja rządowa i samorządowa
- placówki doradztwa międzynarodowego
- instytucje kulturalne
- firmy i przedsiębiorstwa międzynarodowe
- media zajmujące się sprawami międzynarodowymi
Wykaz realizowanych przedmiotów:
- Historia dyplomacji polskiej
- Organizacja polskiej służby zagranicznej
- Historia powszechna dyplomacji
- Prawo dyplomatyczne
- Służba dyplomatyczna i konsularna
- Protokół dyplomatyczny
- Emigracja Polaków i Polonia w świecie
- Prawo konsularne
- Negocjacje międzynarodowe
- Korespondencja dyplomatyczna i międzynarodowa
- Dyplomacja wielostronna
BEZPIECZEŃSTWO INFORMACJI PUBLICZNEJ
Kwalifikacje absolwenta:
Absolwent otrzymuje tytuł zawodowy licencjata. W ramach kształcenia pozna organizację i zasady funkcjonowania państwa, strukturę, zadania jego poszczególnych organów, ze szczególnym uwzględnieniem roli informacji publicznej. Będzie rozumiał i potrafił analizować zjawiska związane z bezpieczeństwem informacji publicznej w skali państwowej, regionalnej i lokalnej.
Będzie przygotowany do pracy w administracji publicznej i przedsiębiorstwach, a zwłaszcza w jednostkach organizacyjnych służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, na stanowiskach związanych z szeroko pojętym zarządzaniem kryzysowym, obroną cywilną, a także zapobieganiem i zwalczaniem skutków klęsk żywiołowych, zgodnie z europejskimi i międzynarodowymi standardami oraz obowiązującymi przepisami prawa. Będzie mógł podjąć pracę na stanowiskach takich, jak: szef działu bezpieczeństwa informacji, pełnomocnik ochrony informacji niejawnych, specjalista do spraw wdrażania systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji w oparciu o krajowe oraz międzynarodowe normy, specjalista do pełnienia obowiązków Administratora Bezpieczeństwa Informacji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Absolwent nabędzie wysokie zdolności interpersonalne i będzie potrafił kierować małymi zespołami ludzkimi. Istotnym zagadnieniem bezpieczeństwa informacji publicznej jest szybkość przekazu i dostępność informacji, dlatego też absolwent będzie umiał posługiwać się nowoczesnymi systemami komunikacji.
Wykaz realizowanych przedmiotów:
- Organizacja i zarządzanie w administracji publicznej
- Elektroniczna administracja
- Zarządzania informacją i polityka bezpieczeństwa informacji
- Bezpieczeństwo informacji w systemach informatycznych, bazy danych
- System zarządzania kryzysowego w Polsce na tle wybranych państw
- Cyberprzestępczość
Powiązane kierunki
Psychologia
Celem studiów psychologicznych jest wieloaspektowe przygotowanie absolwenta, pozwalające na dalsze doskonalenie praktyczne w wybranej specjalności w dziedzinie psychologii, np. psychologii edukacyjnej, klinicznej, polityki, sądowej czy zarządzania.
czytaj dalejAdministracja
Administracja (łac. Administrare – być pomocnym, obsługiwać, zarządzać) to działalność organizatorska regulowana przez normy prawa, realizowana za pomocą aparatu urzędniczego obejmująca sprawy o charakterze publicznym.
czytaj dalejZarządzanie
Kierunek Zarządzanie rozwija umiejętność wprowadzania pojawiających się nowych koncepcji zarządzania, wynikających z powstawania nowych standardów i norm, np. w zakresie ochrony środowiska, poprawy jakości i efektywności działania firm, czy też aktywności innowacyjnej.
czytaj dalej