Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika SGMK

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika SGMK


przejdź do spisu treści

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika jest uczelnią publiczną, którą wyróżnia międzynarodowy charakter, interdyscyplinarność i najwyższa jakość nauczania. Została założona w 2023 roku jako żywy pomnik Mikołaja Kopernika, najwybitniejszego z polskich uczonych i wyraz uznania, wdzięczności z okazji 550-lecia jego urodzin. SGMK ma na celu kształcenie elit poprzez włączenie w swoją działalność naukowców, wykładowców i specjalistów z najlepszych ośrodków naukowych w Polsce i na świecie.



SGMK, jest uczelnią publiczną, która łączy w swojej działalności akademickiej i naukowej pięć obszarów „kopernikańskich”, prowadząc szkołę doktorską w ramach następujących kolegiów: Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych w Toruniu, Kolegium Nauk Medycznych w Olsztynie, Kolegium Nauk Prawnych w Lublinie, Kolegium Filozofii i Teologii w Krakowie i Kolegium Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Warszawie. SGMK posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach: ekonomia i finanse, nauki prawne, filozofia, nauki teologiczne, astronomia oraz nauki medyczne.  


Szkoła Główna Mikołaja Kopernika (SGMK) laureatem nagrody SYMBOL Nowoczesnego Kształcenia 2024. Kapituła 14. edycji ogólnopolskiego programu prowadzonego na łamach “Monitora Biznesu”, “Rzeczypospolitej”, “Monitora Rynkowego”, “Dziennika Gazety Prawnej” oraz “Pulsu Biznesu” przyznała Szkole Głównej Mikołaja Kopernika tytuł Symbol Nowoczesnego Kształcenia 2024.

Radą Uczelni SGMK jest Prezydium Akademii Kopernikańskiej, której członkami i wykładowcami są m.in. laureaci Nagrody Nobla, Prezesi Agencji Kosmicznych, czy prezesi banków centralnych na świecie.

W pierwszym roku akademickim zorganizowano wiele kongresów, konferencji i seminariów naukowych, w tym: Kongres naukowy Futurist of The Year 2024 (największy futurologiczny kongres naukowy w Europie); Kongres naukowy AI&EDU SGMK (najnowocześniejszy kongres o przyszłości technologii i AI); Debatę Kolegiów SGMK: „Transcending Boundaries: Exploring Humanity, Technology, and Meaning in the Contemporary World”, „Sztuczna inteligencja i prawo”, „Medycyna Nowej Generacji: Integracja wiedzy klinicznej z przełożeniem na praktykę”, „Astronomia dla przyszłości”; Ogólnopolską Konferencja Młodych Naukowców – „Aktualne zagadnienia prawne”; „Religion and Society Conference (RSC)”; Cykl wykładów specjalnych „SGMK -Uniwersytet Przyszłości”; Wykłady Kopernikańskie „Mikołaj Kopernik a Przyszłość”. Studenci i doktoranci SGMK biorą również aktywny udział w krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. 



Naukowcy, wykładowcy, a także doktoranci SGMK są autorami kilku tysięcy publikacji i artykułów naukowych, w tym kilkadziesiąt już opublikowanych i przygotowywanych w bieżącym roku pod auspicjami SGMK. Młodzi naukowcy SGMK zostali docenieni za swoją działalność naukową prestiżowymi nagrodami, takimi jak: Young Investigators Awards – ESPK, czy stypendium programu #START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. 

Utworzenie SGMK nawiązuje do bogactwa osiągnięć najwybitniejszego polskiego uczonego – Mikołaja Kopernika, którego 550. rocznicę urodzin obchodziliśmy 19 lutego 2023 r. Z tego powodu Świętem Uczelni jest dzień 19 lutego, w którym przypadają kolejne rocznice urodzin Patrona Szkoły.

SGMK jest miejscem edukacji innym niż wszystkie w Polsce. Jest owocem idei, dyskusji i działania międzynarodowego środowiska akademickiego z renomowanych międzynarodowych instytucji naukowych. Dzięki niepowtarzalnemu know-how ekspertów – naukowców i praktyków współpracujących z Uczelnią możemy promować idee kopernikańskie na świecie, korzystając z najnowszych zasobów i zdobyczy nauki.



WIZJA 


Szkoła Główna Mikołaja Kopernika będzie liderem międzynarodowej edukacji interdyscyplinarnej nastawionej na jakość i praktyczne wykorzystanie wiedzy w dobie rewolucji cyfrowej, który będzie kształcić ekspertów przyszłości w dyscyplinach, którym podwaliny dał dorobek naukowy wybitnego Polaka – Mikołaja Kopernika


MISJA


Szkoła Główna Mikołaja Kopernika to interdyscyplinarna, otwarta na przyszłość i najwyższą jakość kształcenia Uczelnia międzynarodowa, z silnymi korzeniami polskiego dorobku naukowego i kulturowego. 



Kierunki studiów licencjackich

Zarządzanie w bankowości

  • Język wykładowy: polski

Studia pierwszego stopnia na kierunku Zarządzanie w bankowości w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika w Kolegium Ekonomii i Zarządzania w Warszawie oferują wiedzę z zakresu efektywnego zarządzania procesami finansowymi i ryzykiem, a także podejmowania strategicznych decyzji w obszarze bankowości i finansów w instytucjach krajowych i zagranicznych.
Program kształcenia obejmuje szeroki wachlarz przedmiotów teoretycznych i praktycznych, które przygotowują do pełnienia funkcji menedżerskich, analitycznych i doradczych w sektorze bankowym. W ofercie dydaktycznej znajdują się przedmioty z obszaru innowacyjności w bankowości, zarządzania finansami oraz zarządzania ryzykiem wsparte zajęciami o charakterze praktycznym. 
Studia na kierunku Zarządzanie w bankowości to doskonała okazja do nauki zarządzania finansami, ryzykiem, inwestycjami i innymi kluczowymi aspektami działalności banków. Absolwenci są dobrze przygotowani do pełnienia funkcji menedżerskich, analitycznych i doradczych w bankach, firmach ubezpieczeniowych, funduszach inwestycyjnych i innych instytucjach finansowych. 

Specjalności: 

  • Międzynarodowa bankowość inwestycyjna
  • Bankowość elektroniczna

Tryb studiów i warunki ukończenia:

  • Tryb studiów: stacjonarne z elastyczną formułą zajęć i organizacją studiów dostosowaną do osób pracujących
  • Warunki ukończenia: uzyskanie absolutorium oraz obrona pracy licencjackiej 

Kadra wykładowa:

Program studiów realizowany będzie przez wysoko wykwalifikowanych wykładowców, którzy posiadają zarówno doświadczenie akademickie, jak i praktyczne w branży finansowej. Wykładowcami będą eksperci w dziedzinie bankowości, finansów i zarządzania, a ich wiedza opierać się będzie na aktualnych trendach oraz najlepszych praktykach rynkowych. 

więcej informacji

Ekonomia i prawo w praktyce

Język wykładowy: polski

Studia pierwszego stopnia na kierunku Ekonomia i Prawo w Praktyce w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika w Kolegium Ekonomii i Zarządzania w Warszawie oferują wiedzę z zakresu ekonomii i prawa, dostosowaną do potrzeb współczesnego rynku pracy.  
Program kształcenia obejmuje szeroki zakres przedmiotów, które przygotowują do pracy w sektorze prawnym i ekonomicznym. Studenci zdobędą kompleksowe wykształcenie, które umożliwi im głębsze zrozumienie złożonych zagadnień prawnych i gospodarczych oraz rozwiązywanie problemów z zakresu ekonomii i prawa w różnych branżach. 
Celem studiów jest wykształcenie specjalistów, którzy będą umiejętnie łączyć wiedzę z zakresu prawa, ekonomii oraz umiejętności praktyczne, umożliwiające im skuteczne zarządzanie i podejmowanie decyzji w organizacjach gospodarczych i instytucjach publicznych.  
Absolwenci kierunku będą przygotowani do pracy na stanowiskach związanych z doradztwem prawnym, analizą ekonomiczną, zarządzaniem projektami oraz rozwiązywaniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów prawnych w różnych sektorach gospodarki. Możliwości zatrudnienia obejmują zarówno sektor prywatny, jak i publiczny. 

Specjalności:

  • Prawo w finansach  
  • Prawo w biznesie 

Tryb studiów i warunki ukończenia: 

  • Tryb studiów: stacjonarne z elastyczną formułą zajęć i organizacją studiów dostosowaną do osób pracujących
  • Warunki ukończenia: uzyskanie absolutorium oraz obrona pracy licencjackiej 

Kadra wykładowa:

Program studiów realizowany będzie przez wysoko wykwalifikowanych wykładowców, którzy posiadają zarówno doświadczenie akademickie, jak i praktyczne w branży prawniczej i ekonomicznej. Wykładowcami będą eksperci w swoich dziedzinach, w tym prawnicy, ekonomiści, doradcy podatkowi oraz specjaliści z zakresu zarządzania i prawa gospodarczego.  

więcej informacji


Kierunki studiów podyplomowych

Cyberbezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo instytucji publicznych

Cyberbezpieczeństwo jest jednym z priorytetów krytycznych dla wszelkiego rodzaju firm i instytucji, w szczególności finansowych i publicznych. Utrata wiarygodności w wyniku naruszenia danych, awarii lub wyłączenia świadczonych usług cyfrowych jest gwarantowana a przeciwdziałanie tym najczęstszym konsekwencjom, czy tym znacznie dalej idącym leży w inwestycji w cyberbezpieczeństwo instytucji, w szczególności w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. Istnieje przypuszczenie (graniczące z pewnością), że już wkrótce w każdej firmie potrzebny będzie CyberEkspert. Czy w tym obszarze Sztuczna Inteligencja będzie stanowić – więcej zagrożeń, czy możliwości zabezpieczeń?

Cyberbezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo instytucji finansowych i publicznych (AI) w programie kształcenia obejmuje: podstawy i teorię systemów bezpieczeństwa, współczesne zagrożenia bezpieczeństwa, technologie ochrony danych, politykę i strategie bezpieczeństwa państwa, sztuczna inteligencja – zagrożenia i możliwości, walka z fake news i komunikacja kryzysowa a także ujęcie geopolityczne i globalne cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa.

Studia Cyberbezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo instytucji finansowych i publicznych (AI) przy wykorzystaniu AI mają na celu dostarczenie studentom szerokiej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa państwa, gromadzenia i zabezpieczania informacji oraz polityki bezpieczeństwa. Program skupia się także na zagadnieniach wywiadu gospodarczego i reagowania na zagrożenia, ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzestępczości. Absolwenci są przygotowywani do pracy w sektorze publicznym i prywatnym oraz do udziału w zapewnianiu bezpieczeństwa instytucji.

Forma kształcenia: Hybrydowo lub online
Język wykładowy: polski

wiecej informacji

Komunikacja i strategic foresight

W dobie rewolucji cyfrowej komunikacja przyjmuje nowe oblicze i nabiera szczególnego znaczenia. Strategic foresight (prognozowanie strategiczne) to szansa dla firm oraz instytucji publicznych na stworzenie dynamicznego mechanizmu monitorowania zmian i wykorzystania ich do realizacji założonych celów. Opierając się na takim mechanizmie  firma przygotuje się na zmiany, szybciej niż konkurencja zidentyfikuje nadchodzące możliwości lub wyzwania. Przyszłości nie da się przewidzieć, ale dzięki połączeniu komunikacji i prognozowania strategicznego zyskujemy narzędzie do adaptacji zmieniającej się rzeczywistości do naszych uwarunkowań i celów.

Strategic foresight wspierające realizację strategii firmy/instytucji to kluczowa umiejętność decydująca o jej sukcesie. Globalne wyzwania i zmiany społeczne motywują do wykorzystywania nowych narzędzi przewidywania zmian, dobierania kanałów komunikacji i form przekazu. Program studiów uwzględnia stałą potrzebę uzupełniania oraz konfrontacji wiedzy ze zmieniającą się rzeczywistością i pojawiającymi się trendami.

Absolwent studiów podyplomowych „Komunikacja i strategic foresight” to ekspert w przyszłych trendach społecznych i technologicznych oraz ich wpływie na komunikację. Posiada umiejętności analityczne do prognozowania zmian i dostosowywania strategii komunikacyjnych. Jest innowatorem w rozwiązywaniu problemów strategicznych i liderem w dyskusjach o przyszłości komunikacji. Jego wszechstronne umiejętności i interdyscyplinarność umożliwiają skuteczną współpracę z różnymi zespołami i klientami, przekazując złożone koncepje w skuteczny sposób.

Forma kształcenia: hybrydowo lub online
Język wykładowy: polski i angielski

więcej informacji

Prawo podatkowe

Współczesne wyzwania, w tym globalizacja i cyfryzacja, skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań, które pozwolą przedsiębiorstwom oraz instytucjom publicznym sprawnie reagować na zmieniające się regulacje w prawie podatkowym oraz wymagania rynkowe. 

Prawo podatkowe w programie kształcenia koncentruje się na dogłębnym zrozumieniu i efektywnym stosowaniu prawa podatkowego. Program studiów przewiduje stałą aktualizację wiedzy i konfrontację z najnowszymi trendami – tak, by absolwenci mogli skutecznie doradzać w zakresie prawa podatkowego oraz tworzyć strategie optymalizacji podatkowej dostosowane do bieżących realiów. Kompleksowy program: m.in. najważniejsze elementy polskiego systemu poboru podatków, prawo materialne, analiza podatkowa, postępowanie przed sądami administracyjnymi. Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych potwierdzające zdobyte kwalifikacje.

Studia kierowane do osób:

  • pracujących w administracji publicznej, jednostkach samorządu terytorialnego bądź zainteresowanych podjęciem pracy w podmiotach publicznych, 
  • realizujących zadania samorządowe na szczeblu gminy, powiatu lub województwa;
  • chcących podnieść swoje kwalifikacje lub planujących zmienić swoją ścieżkę kariery;
  • absolwentów studiów wyższych, którzy chcą zdobyć dodatkowe specjalistyczne kwalifikacje.

Wymagania formalne: dyplom ukończenia studiów wyższych (co najmniej tytuł licencjata, inżyniera lub magistra).

Korzyści nauki w SGMK wzmacniające rozwój zawodowy kandydatów:

  • indywidualne podejście – zajęcia prowadzone w mniejszych grupach, co umożliwia nawiązanie kontaktów z praktykami;
  • różnorodność form nauczania – z nastawieniem na dużą liczbę godzin warsztatów praktycznych, możliwość konsultacji indywidualnych;
  • pozyskanie niezbędnej wiedzy i umiejętności dostosowanych do wymagań rynku pracy;
  • praktyka – możliwość współpracy z instytucjami administracji publicznej ułatwiające start zawodowy osobom nie mającym doświadczenia w pracy w instytucjach publicznych;
  • SGMK wspiera osoby zainteresowane podjęciem studiów w zakresie uzyskania dofinansowania ze źródeł zewnętrznych.

Studia Prawo podatkowe zapewniają kompleksową wiedzę na temat systemu podatkowego, przepisów prawnych oraz praktycznych aspektów opodatkowania co pozwoli absolwentom studiów sprawnie zarządzać finansami samorządowymi, zadbać o prawidłowe funkcjonowanie lokalnych budżetów JST.

Forma kształcenia: hybrydowo lub online
Język wykładowy: polski

więcej informacji

Międzynarodowe Studia Coachingu

Współczesny świat biznesu i zarządzania wymaga liderów oraz specjalistów, którzy potrafią efektywnie wspierać rozwój indywidualny i zespołowy w wielokulturowym otoczeniu. Coaching już dawno przestał być jedynie narzędziem zarządzania– stał się integralnym elementem budowania innowacyjnych organizacji oraz wspomagania rozwoju pracowników na każdym etapie kariery. 

Studia są skierowane do osób, które pragną zdobyć nie tylko solidną bazę teoretyczną z zakresu coachingu, ale również unikalną perspektywę międzykulturową, umożliwiającą działanie w zróżnicowanych zespołach i środowiskach. Program studiów łączy w sobie najnowszą wiedzę naukową z praktycznymi warsztatami, prowadzonymi przez doświadczonych praktyków coachingu z całego świata. Studenci poznają techniki skutecznego prowadzenia procesów coachingowych, uczą się odkrywać i rozwijać potencjał ludzki oraz budować kulturę współpracy i wzajemnego wsparcia w organizacjach. 

Partnerzy merytoryczni: Instytut Nowoczesnej Edukacji oraz Międzynarodowy Instytut Psychologii i Pedagogiki.

Program obejmuje kompleksową wiedzę teoretyczną i praktyczne narzędzia, zgodne ze standardami International Coaching Federation, wspierające efektywne zarządzanie jednostkami i zespołami. Studia dedykowane osobom pracującym w JST rozwijają kluczowe kompetencje coachingowe: komunikacyjne, przywódcze, motywacyjne i interpersonalne, dostosowane do specyfiki administracji publicznej. Uczestnicy podczas studiów poznają nowoczesne narzędzia i zdobywają zaawansowane umiejętności diagnozy i wsparcia zespołów, a także pracują pod superwizją, doskonaląc swój warsztat zgodnie z najwyższymi standardami merytorycznymi i etycznymi.

Studia kierowane do osób:

  • pracujących w administracji publicznej, jednostkach samorządu terytorialnego bądź zainteresowanych podjęciem pracy w podmiotach publicznych, zajmujących się zarządzaniem projektami (zwłaszcza zespołem projektowym), rozwojem pracowników, wspieraniem lokalnych inicjatyw;
  • pełniących funkcje kierownicze w JST, które chcą poprawić swoje umiejętności przywódcze; rozwiązywania konfliktów, wzmocnić komunikację z pracownikami, mieszkańcami;
  • chcących podnieść swoje kwalifikacje lub planujących zmienić swoją ścieżkę kariery;
  • absolwentów studiów wyższych, którzy chcą zdobyć dodatkowe specjalistyczne kwalifikacje.

Wymagania formalne: dyplom ukończenia studiów wyższych (co najmniej tytuł licencjata, inżyniera lub magistra).

Międzynarodowy charakter nauki przygotuje absolwentów do pracy w globalnym środowisku, co pozwoli im efektywnie łączyć różnorodne wartości, style komunikacji i cele rozwojowe. Absolwent studiów po ukończeniu studiów i szkolenia zostaje COACHEM Z MIĘDZYNARODOWĄ CERTYFIKACJĄ.

Forma kształcenia: hybrydowo lub online
Język wykładowy: polski

więcej informacji

Zamówienia publiczne 

W dobie dynamicznych zmian regulacyjnych i wzmożonej kontroli wydatkowania środków publicznych, obszar zamówień publicznych zyskuje na szczególnym znaczeniu. Efektywne, przejrzyste i zgodne z prawem gospodarowanie funduszami instytucji publicznych wymaga połączenia wiedzy teoretycznej z umiejętnością praktycznego zarządzania procesami zakupowymi.

Program studiów łączy aspekty prawne, ekonomiczne i organizacyjne, umożliwiając słuchaczom wykształcenie kompetencji niezbędnych do sprawnego przygotowywania, przeprowadzania i oceny postępowań w sferze zamówień publicznych. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych praktyków i ekspertów branżowych, co gwarantuje wiedzę opartą na najnowszych regulacjach, dobrych praktykach oraz studiach przypadku. Dzięki temu absolwenci programu zyskają solidne fundamenty do podejmowania kluczowych decyzji, doskonalenia procedur oraz budowania transparentnych relacji z interesariuszami w obszarze zamówień publicznych. 

Zajęcia prowadzone są w formie wykładów oraz ćwiczeń, w ramach których rozwiązywane są kazusy, analizowane postępowania, podawane przykłady z praktyki. 

Absolwent studiów uzyska kompleksową wiedzę w powyższym zakresie, w tym wiedzę praktyczną, związaną z analizą stanów faktycznych, stosowaniem przepisów prawa, prawidłową sekwencją podejmowanych działań oraz wiedzę teoretyczną, obejmującą interpretację przepisów prawa oraz analizę linii orzeczniczej KIO, sądów okręgowych, SN i TSUE.

Forma kształcenia: hybrydowo lub online
Język wykładowy: polski

więcej informacji


MBA

Master of Business Administration

Program studiów MBA dedykowany jest przedstawicielom kadry zarządzającej – członkom organów statutowych, dyrektorom spółek handlowych i menedżerom, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę z dziedziny ekonomii, finansów i bankowości – ze szczególnym uwzględnieniem bankowości centralnej.

Celem studiów MBA SGMK jest dostarczanie uczestnikom aktualnej, tematycznej wiedzy opartej na praktycznych doświadczeniach. Wykłady i seminaria prowadziło grono uznanych w Polsce i na świecie praktyków rynku.

Program studiów MBA dedykowany przedstawicielom kadry zarządzającej – członkom organów statutowych, dyrektorom spółek handlowych i menedżerom, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę z dziedziny ekonomii, finansów i bankowości – ze szczególnym uwzględnieniem bankowości centralnej.

Oferowane przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika studia MBA zapewniają absolwentom prestiżowe kwalifikacje menedżerskie oraz dostęp do unikatowego zasobu wiedzy.

więcej informacji


Szkoła doktorska

Szkoła Doktorska SGMK 

Dzięki prestiżowej kategorii naukowej B+, Szkoła Główna Mikołaja Kopernika posiada uprawnienia do nadawania tytułów doktora i doktora habilitowanego w takich dyscyplinach jak: ekonomia i finanse, nauki prawne, filozofia, nauki teologiczne, astronomia oraz nauki medyczne. Międzynarodowe grono wybitnych ekspertów, liderów i naukowców stanowi zaplecze kadrowe dla pięciu kolegiów SGMK.

Szkoła Doktorska SGMK, w ramach kategorii naukowej B+, ma uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego w następujących dyscyplinach:

  • ekonomia i finanse;
  • nauki prawne;
  • filozofia;
  • nauki teologiczne;
  • astronomia;
  • nauki medyczne.

Studia Doktorskie w SGMK obejmują następujące komponenty

  • studiowanie literatury fachowej adekwatnej do dyscypliny;
  • udział w konferencjach naukowych;
  • przygotowanie publikacji;
  • zaliczenie określonych egzaminów;
  • realizacja indywidualnego projektu badawczego pod opieką promotora;
  • realizacja ustalonego programu kształcenia

Realizacja programu kształcenia w Szkole Doktorskiej SGMK obejmuje zajęcia w formie wykładów (monograficznych, specjalistycznych), zajęć specjalizacyjnych, seminariów, sympozjów oraz kursów. Wybrane zajęcia mają charakter interdyscyplinarny, co oznacza, że są organizowane i realizowane centralnie dla wszystkich Kolegiów i uczestniczą w nich w tym samym czasie doktoranci ze wszystkich dyscyplin szkoły.

Studia w Szkole Doktorskiej SGMK są realizowane w formie hybrydowej, trwają sześć semestrów (trzy lata) i są bezpłatne.

więcej informacji


W pierwszym roku akademickim Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika kształcenie rozpoczęło i kontynuuje 54 doktorantów. W działalność Uczelni zaangażowanych jest ponad 120 naukowców, wykładowców i specjalistów z całego świata (współczynnik umiędzynarodowienia kadry wynosi ok. 50%). Uroczyste zwieńczenie roku akademickiego uświetnił wykład pt. „The Future of Europe”, który wygłosił Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, prof. Paul Krugman. Wykłady i zajęcia prowadzili naukowcy i specjaliści z najlepszych ośrodków naukowych (m. in. M.I.T., Oxford University, Stanford University, Princeton University, Harvard University, La Sapienza), w tym szerokie grono laureatów Nagrody Nobla: prof. William E. Moerner (w dziedzinie chemii), prof. Joachim Frank (w dziedzinie chemii), prof. Didier Queloz (w dziedzinie fizyki), prof. Michel Mayor (w dziedzinie fizyki), prof. Arthur B. Mc Donald (w dziedzinie fizyki), prof. James E.B. Peebles (w dziedzinie fizyki), prof. Barry Barish (w dziedzinie fizyki). 


przejdź do spisu treści

Kolegium Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Warszawie


ul. Nowogrodzka 50, 00-033 Warszawa
+48 782 950 360
sekretariat@sgmk.edu.pl

W ramach Kolegium Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Warszawie funkcjonuje Szkoła Doktorska, kurs MBA realizowany we współpracy z NBP oraz studia pierwszego stopnia oraz studia magisterskie.

W Kolegium Nauk Ekonomicznych i Zarządzenia w Warszawie kształcimy w dyscyplinie ekonomia i finanse. Studia realizujemy we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim, który zapewniania uczelni stałe zaplecze mentorskie i merytoryczne. Taka kooperacja gwarantuje SGMK dostęp do najnowszych badań, najbardziej wiarygodnych danych, światowej sławy wykładowców, co buduje przewagę naszych doktorantów/ studentów.

Głównym celem naszego Kolegium jest przygotowanie absolwentów do samodzielnego prowadzenia rzetelnych badań naukowych, a także do promowania i realizacji wolności debaty akademickiej. Nasz program kształcenia nie tylko kształtuje unikatowe kompetencje, ale także wzmacnia pozytywne cechy charakteru, przygotowując doktorantów do aktywnego uczestnictwa zarówno w życiu zawodowym, jak i społecznym.

Zachęcamy do dołączenia do naszej elitarnej społeczności, która stanowi kwintesencję akademickiego ducha, innowacyjności oraz międzynarodowej współpracy w sferze nauk ekonomicznych. Przeczytaj więcej na stronie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika: www.sgmk.edu.pl Międzynarodowość, Interdyscyplinarność, Wysoka jakość nauczania.


przejdź do spisu treści

Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych w Toruniu


ul. Gregorkiewicza 3, 87-100 Toruń
+48 603 782 440
sekretariat.kainp@sgmk.edu.pl

Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych w Toruniu, będące częścią Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, wyróżnia się wyjątkową ofertą w dziedzinie astronomii. Toruńskie Kolegium jest symbolem naukowej innowacyjności i otwiera niespotykane dotąd możliwości dla przyszłych doktorantów.

Wartość naszego kolegium wyraża się nie tylko w najwyższej jakości programie kształcenia, ale także w otwartości na różnorodność treściową i metodyczną. Nasz model opieki naukowej jest zindywidualizowany, dostosowany do potrzeb każdego doktoranta, co wspiera rozwój ich kompetencji badawczych.

Podobnie jak inne kolegia Szkoły Doktorskiej Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika stawiamy na interdyscyplinarność, ale jednocześnie skupiamy się na wyjątkowości dziedziny astronomii. Nasza placówka nie tylko gwarantuje najwyższy poziom kształcenia, ale również inspiruje do działania w zespołach badawczych i promuje współpracę między doktorantami.

Przyjmując do współpracy wybitnych naukowców, również z zagranicy, kontynuujemy ducha intelektualnej transmisji wiedzy, która jest nieodłącznym elementem historii nauki. Nasze kolegium jest miejscem, gdzie średniowieczne ideały badań i poszukiwań łączą się z nowoczesnymi osiągnięciami astronomii, tworząc wyjątkowe miejsce dla przyszłych liderów tej dziedziny.


przejdź do spisu treści

Kolegium Filozofii i Teologii w Krakowie


plac Jana Matejki 1A, 31-156 Kraków
+48 605 440 302
sekretariat.kfit@sgmk.edu.pl

W Kolegium Filozofii i Teologii jest realizowane kształcenie w ramach Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w dyscyplinach: Filozofia oraz Nauki teologiczne.

Proponowany program studiów oparty jest na interdyscyplinarnym podejściu, obejmuje różnorodne treści metodologiczne oraz indywidualne podejście dostosowane do potrzeb Studentów. Naszym priorytetem jest tak ukierunkowane rozwijanie kompetencji i umiejętności, aby ułatwić aktywne uczestnictwo w dialogach międzydyscyplinarnych i efektywnej pracy zespołowej. Takie podejście odzwierciedla etos otwartości naszej uczelni, w której to teologia i filozofia wykorzystują wiedzę naukową i wzbogacającą dyskurs naukowy. Nasza współpraca z najlepszymi wydziałami teologii i filozofii w całej Europie oferuje doktorantom możliwość uzyskania uznania kanonicznego (wymaganego przez Kościół rzymskokatolicki). Ponadto nasz program wyposaża doktorantów w narzędzia do poszukiwania i rozwiązywania etycznych dylematów wynikających z postępu technologicznego we współczesnym świecie.  Inspirując się wybitnymi osobistościami, takimi jak Mikołaj Kopernik, zajmujemy się złożonymi współczesnymi kwestiami związanymi z technologią, sztuczną inteligencją i transhumanizmem, jednocześnie wspierając krytyczne spojrzenie na ich wymiar etyczny. 

Nasza inicjatywa interdyscyplinarnego podejścia oraz szerokiej międzynarodowej współpracy, kierując się teologicznym zrozumieniem, które wzywa ludzkość jako imago Dei do zbadania zasad leżących u podstaw Stworzenia, ma na celu ożywienie wymiany myśli, która nawiązuje do uniwersyteckich idei średniowiecznej Europy. To zaangażowanie w zrozumienie boskiego planu było przez długi czas głęboko zakorzenione w istocie studiów uniwersyteckich. Pomimo postępów w nauce i zmian w zakresie szeroko pojętych paradygmatów kulturowych, współcześnie wciąż borykamy się z niezliczonymi pytaniami bez zadowalających na nie odpowiedzi. Przy nieustannie zwiększających się możliwościach komunikacji i wymiany poglądów, wiele osób wciąż ma trudności ze wskazaniem wartościowego kierunku w życiu. Wsparcie dla kierunków filozoficznych i teologicznych pozostaje więc nieocenione – nie tylko w kontekście otwierania nowych perspektyw zrozumienia świata czy interpretacji zagadkowych fenomenów. Pozwala ono w dużej mierze odrodzić utraconą niegdyś, a dziś poszukiwaną rolę mistrza otoczonego wspólnotą uczniów zaangażowanych w zrozumienie rzeczywistości, która otacza nas wszystkich.

Dołącz do naszej wyjątkowej społeczności akademickiej i wyrusz z nami w podróż opartą na szczerym, otwartym, naukowym i interdyscyplinarnym poszukiwaniu prawdy i sensu.


przejdź do spisu treści

Kolegium Nauk Medycznych w Olsztynie


al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 11/17, 10-545 Olsztyn
+48 605 445 169
sekretariat.knm@sgmk.edu.pl

W Kolegium Nauk Medycznych jest realizowane kształcenie w ramach Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w dyscyplinie nauki medyczne. Program Kształcenia w Kolegium jest oparty na zasadach różnorodności treściowej, metodycznej, interdyscyplinarności oraz zindywidualizowanego modelu opieki naukowej.


przejdź do spisu treści

Kolegium Nauk Prawnych w Lublinie


ul. Fryderyka Chopina 6, 20-026 Lublin
+48 603 783 480
sekretariat.knp@sgmk.edu.pl

W Kolegium Nauk Prawnych jest realizowane kształcenie w ramach Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w dyscyplinie nauki prawne. Program Kształcenia w Kolegium jest oparty na zasadach różnorodności treściowej, metodycznej, interdyscyplinarności oraz zindywidualizowanego modelu opieki naukowej. Program kształcenia realizowany przez Kolegium obejmuje rozwój kompetencji badawczych oraz umiejętności wspomagających świadomą aktywność w procesach komunikacyjnych wspierających zdolność doktoranta do działania w zespołach badawczych. 

Celem Kolegium jest wprowadzać do polskich środowisk prawniczych nowe, dobrze wykształcone kadry, ukształtowane w innym środowisku naukowym, silnie umiędzynarodowionym, ale jednocześnie silnie ukorzenionym w przywiązaniu do fundamentów europejskiej cywilizacji prawnej. Lubelskie Kolegium Nauk Prawnych będzie także przestrzenią głębokiego badania tego, czym prawo jest i jak ma wyglądać, żeby było dla ludzi.



Kierunki studiów licencjackich


Zarządzanie w bankowości

Język wykładowy: polski
Tryb studiów:  stacjonarne z elastyczną formułą zajęć i organizacją studiów dostosowaną do osób pracujących

Specjalizacje:

  • Bankowość elektroniczna
  • Międzynarodowa bankowość inwestycyjna 

więcej o kierunku

Ekonomia i prawo w praktyce

Język wykładowy: polski
Tryb studiów:  stacjonarne z elastyczną formułą zajęć i organizacją studiów dostosowaną do osób pracującyc

Specjalizacje:

  • Prawo w finansach 
  • Prawo w biznesie

więcej o kierunku


Kierunki studiów podyplomowych


Cyberbezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo instytucji publicznych

Przygotowują do pracy w sektorze publicznym i prywatnym poprzez dostarczenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa państwa oraz zwalczania cyberprzestępczości z wykorzystaniem AI.

Język wykładowy: polski
Forma kształcenia: Hybrydowo lub online

wicej o kierunku

Komunikacja i strategic foresight

Przygotowują do prognozowania trendów, tworzenia innowacyjnych strategii komunikacyjnych oraz prowadzenia dyskusji na temat przyszłości komunikacji.

Język wykładowy: angielski
Forma kształcenia: Hybrydowo lub online

wicej o kierunku

Prawo podatkowe

Przygotowują do pracy jako ekspert w obszarze podatków, ze szczególnym naciskiem na analizę podatkową oraz postępowanie przed sądami administracyjnymi.

Język wykładowy: polski
Forma kształcenia: Hybrydowo lub online

wicej o kierunku

Zamówienia publiczne

Przygotowują do pracy jako ekspert w obszarze podatków, ze szczególnym naciskiem na analizę podatkową oraz postępowanie przed sądami administracyjnymi.

Język wykładowy: polski
Forma kształcenia: Hybrydowo lub online

wicej o kierunku

Międzynarodowe studia coachingu

Przygotowują do pracy jako ekspert w interdyscyplinarnym sektorze przedsiębiorstw gospodarki cyfrowej, ze szczególnym naciskiem na aspekty prawne, operacyjne i podatkowe działalności firm.

Język wykładowy: polski
Forma kształcenia: Hybrydowo lub online

wicej o kierunku


Szkoła Doktorska


Szkoła Doktorska SGMK


Dzięki prestiżowej kategorii naukowej B+, Szkoła Główna Mikołaja Kopernika posiada uprawnienia do nadawania tytułów doktora i doktora habilitowanego w takich dyscyplinach jak: ekonomia i finanse, nauki prawne, filozofia, nauki teologiczne, astronomia oraz nauki medyczne. Międzynarodowe grono wybitnych ekspertów, liderów i naukowców stanowi zaplecze kadrowe dla pięciu kolegiów SGMK.

więcej o kierunku



Kierunki wykładane na uczelni:

ekonomia i prawo w praktyce I stopnia Stacjonarny
zarządzanie w bankowości I stopnia Stacjonarny

Studia podyplomowe na uczelni:

cyberbezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo instytucji publicznych
komunikacja i strategic foresight
MBA - Bankowość i system finansowy
międzynarodowe studia coachingu
prawo podatkowe
zamówienia publiczne

Główny adres uczelni


Kolegium Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Warszawie
ul. Nowogrodzka 50, 00-033 Warszawa
+48 782 950 360
sekretariat@sgmk.edu.pl

Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych w Toruniu
ul. Gregorkiewicza 3, 87-100 Toruń
+48 603 782 440
sekretariat.kainp@sgmk.edu.pl

Kolegium Filozofii i Teologii w Krakowie
plac Jana Matejki 1A, 31-156 Kraków
+48 605 440 302
sekretariat.kfit@sgmk.edu.pl

Kolegium Nauk Medycznych w Olsztynie
al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 11/17, 10-545 Olsztyn
+48 605 445 169
sekretariat.knm@sgmk.edu.pl

Kolegium Nauk Prawnych w Lublinie
ul. Fryderyka Chopina 6, 20-026 Lublin
+48 603 783 480
sekretariat.knp@sgmk.edu.pl

Jak do nas trafić

Powiązane artykuły

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika – SYMBOL Nowoczesnego Kształcenia 2024

SGMK laureatem nagrody SYMBOL Nowoczesnego Kształcenia 2024. Kapituła 14. edycji ogólnopolskiego programu prowadzonego na łamach “Monitora Biznesu”, “Rzeczypospolitej”, “Monitora Rynkowego”, “Dziennika Gazety Prawnej” oraz “Pulsu Biznesu” przyznała Szkole Głównej Mikołaja Kopernika tytuł Symbol Nowoczesnego Kształcenia 2024.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane