SKANDYNAWISTYKA: STUDIA FILOLOGICZNO-BIZNESOWE
Nie tylko dla miłośników kultury Skandynawii, ale też dla wszystkich zafascynowanych skandynawskim modelem biznesu – wybierz Skandynawistykę w Wyższej Szkole Europejskiej i studiuj kierunek, którego nie znajdziesz na żadnej innej uczelni!
Tryb stacjonarny,
niestacjonarny zaoczny,
niestacjonarny wieczorowy.
Nauczysz się władać językiem szwedzkim lub norweskim i wejdziesz w świat biznesu w prawdziwie nordyckim stylu. Gruntowna wiedza o krajach skandynawskich pozwoli Ci szybko odnaleźć się w środowisku międzynarodowym. Bedziesz doskonale przygotowany/a do zarządzania zespołem oraz nawiązywania relacji biznesowych z klientami zagranicznymi.
Skandynawistyka – dlaczego warto studiować ten kierunek w Krakowie?
Nauczysz się doskonale posługiwać dwoma językami obcymi – wybranym skandynawskim (norweskim lub szwedzkim) oraz angielskim, ze szczególnym naciskiem na język biznesowy;
Zdobędziesz szeroką i praktyczną wiedzę na temat krajów skandynawskich – skandynawskiej kultury popularnej niezbędnej do dobrego funkcjonowania w firmie;
Weźmiesz udział w praktycznych zajęciach – laboratoriach, ćwiczeniach i konwersatoriach, a także zajęciach dodatkowych, m. in. z zakresu planowania kariery zawodowej
Zdobędziesz umiejętności pozyskiwania różnego typu informacji, ich selekcjonowania, analizy, prawidłowego wnioskowania i tworzenia na tej podstawie produktów analitycznych;
Rozwiniesz kompetencje pracy zespołowej, szczególnie ważnych zarówno w zawodach o charakterze filologicznym (tłumaczenia), jak i biznesowym (centra outsourcingowe).
ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA
Język norweski
Wybierając ścieżkę norweską opanujesz język norweski na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację oraz przystąpienie do państwowego egzaminu – Bergenstesten.
Podczas studiów zdobędziesz wiedzę na temat kultury, polityki i literatury Norwegii. Opanujesz słownictwo z zakresu tłumaczeń specjalistycznych oraz języka biznesu, a także weźmiesz udział w zajęciach praktycznych z tłumaczeń ustnych i pisemnych. Na najlepszych studentów czeka możliwość odbycia praktyk w Konsulacie Królestwa Norwegii!
ATUTY ŚCIEŻKI
- dowiesz się, jak funkcjonuje współczesne społeczeństwo norweskie, ze szczególnym uwzględnieniem życia codziennego, literatury i kultury Norwegów
- poznasz słownictwo specjalistyczne w zakresie języka biznesu oraz tłumaczeń
- nauczysz się tłumaczyć teksty specjalistyczne
- poznasz niezbędną terminologię (tłumaczenia marketingowe, prawnicze, biznesowe, turystyczne, literackie, medyczne, informatyczne
- zdobędziesz umiejętności niezbędne do zdania egzaminu państwowego z języka norweskiego Bergenstesten
WYBRANE KURSY REALIZOWANE W RAMACH ŚCIEŻKI
Współczesne społeczeństwo norweskie i media - dzięki tym zajęciom będziesz wiedział, o czym rozmawiać z Norwegiem. Dowiesz się jakie informacje interesują Norwegów, skąd czerpią wiedzę o świecie i co o nim myślą. Celem kursu jest przekazanie wiedzy o rozwoju społecznym Norwegii w kontekście budowania społeczeństwa obywatelskiego, skuteczności debaty publicznej i wykorzystania mediów. Studenci zapoznają się z historią, organizacją i ofertą mediów w Norwegii oraz poznają specyfikę norweskiego systemu medialnego na tle innych systemów europejskich i systemu amerykańskiego.
Polsko-norweska współpraca gospodarcza - na tym kursie dowiesz się jakie relacje gospodarcze łączą obydwa kraje, jakie zagadnienia są istotne w prowadzeniu działalności gospodarczej w Norwegii oraz w jakich norweskich firmy można szukać pracy. Zajęcia mają na celu przekazanie podstawowej wiedzy z zakresu międzynarodowej wymiany handlowej oraz uwarunkowań takiej wymiany na płaszczyźnie polsko-norweskiej.
Życie codzienne Norwegów - celem kursu jest przedstawienie szerokiego tła społecznego istotnego z punktu widzenia Norwegów: jakie gazety czytają, jaką prasę codzienną kupują, jakie serwisy internetowe przeglądają. Na zajęciach przekazywana będzie wiedza o kulturze, instytucjach społecznych i politycznych Norwegii, studenci zostaną również zaznajomieni z symbolami, wzorcami kulturowymi i wartościami mającymi wpływ na życie codzienne Norwegów. Kurs ma również przybliżyć studentom wiedzę o praktyce państwa opiekuńczego i innowacjach społecznych Norwegii.
MIEJSCA PRACY I STANOWISKA
- szkoły językowe
- biura tłumaczeniowe
- ambasady i konsulaty
- instytucje, organy i agencje Unii Europejskiej
- media – portale internetowe, media społecznościowe, redakcje gazet, TV, radio – zainteresowane regionem skandynawskim
- instytucje kulturalne współpracujące twórcami ze Skandynawii i promujące kulturę skandynawską
- agencje turystyczne nastawione na klienta ze Skandynawii
- firmy outsourcingowe
Język szwedzki
Podczas studiów na ścieżce szwedzkiej zdobędziesz rozbudowaną wiedzę na temat Szwecji i języka szwedzkiego. Rozwiniesz kompetencje językowe oraz dowiesz się wszystkiego o współczesnych problemach społecznych, gospodarczych oraz kulturowych tego kraju.
Dzięki współpracy ze Svenska Institutet (SI.) będziesz mieć szansę na inspirujące wyjazdy stypendialne. Ponadto, WSE jako jedyna instytucja w Krakowie umożliwia przystąpienie do egzaminu państwowego z j. szwedzkiego Tisus (Test i svenska för universitets – och högskolestudier), który uprawnia do podjęcia studiów wyższych w Szwecji!
ATUTY ŚCIEŻKI
- zdobędziesz kompleksową wiedzę na temat systemów prawnych i politycznych, kultury i historii Szwecji
- poznasz słownictwo specjalistyczne w zakresie języka biznesu oraz tłumaczeń
- nauczysz się radzić sobie z różnicami międzykulturowymi, również w kontaktach biznesowych
- zdobędziesz umiejętności niezbędne do zdania egzaminu państwowego z języka szwedzkiego SWEDEX
WYBRANE KURSY REALIZOWANE W RAMACH ŚCIEŻKI
Współczesne społeczeństwo szwedzkie i media - te zajęcia pozwolą lepiej zrozumieć współczesnych szwedzką specyfikę i samych Szwedów – jak i co myślą, jakie kwestie są dla nich szczególnie ważne i skąd czerpią wiedzę na temat świata. Celem kursu jest przekazanie wiedzy o rozwoju społecznym Szwecji w kontekście budowania społeczeństwa obywatelskiego, skuteczności debaty publicznej i wykorzystania mediów. Studenci zapoznają się z historią, organizacją i ofertą mediów w Szwecji oraz poznają specyfikę szwedzkiego systemu medialnego na tle innych systemów europejskich i systemu amerykańskiego
Polsko-szwedzka współpraca gospodarcza - na tym kursie omówiona zostanie aktywność firm ze szwedzkim kapitałem w Polsce, słuchacze poznają profil ich działalności oraz specyfikę pracy w takich firmach. Kurs ma na celu przekazanie podstawowej wiedzy z zakresu międzynarodowej wymiany handlowej oraz uwarunkowań takiej wymiany na płaszczyźnie polsko-szwedzkiej, a także przedstawienie podstawowych zagadnień i problemów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Szwecji.
Życie codzienne Szwedów - w trakcie zajęć omówione zostaną najważniejsze kwestie związane z codziennym życiem Szwedów. Uczestnicy kursu poznają elementy kontekstu niezbędne dla sprawnej komunikacji w języku szwedzkim. Celem kursu jest przekazania wiedzy o współczesnej kulturze, instytucjach społecznych i politycznych Szwecji a także zaznajomienie z symbolami, wzorcami kulturowymi i wartościami mającymi wpływ na życie codzienne Szwedów. Kurs ma również przybliżyć studentom wiedzę o praktyce państwa opiekuńczego i innowacjach społecznych Szwecji.
MIEJSCA PRACY I STANOWISKA
- szkoły językowe
- biura tłumaczeniowe
- ambasady i konsulaty
- instytucje, organy i agencje Unii Europejskiej
- media – portale internetowe, media społecznościowe, redakcje gazet, TV, radio – zainteresowane regionem skandynawskim
- instytucje kulturalne współpracujące twórcami ze Skandynawii i promujące kulturę skandynawską
- agencje turystyczne nastawione na klienta ze Skandynawii
- firmy outsourcingowe
MASZ PYTANIA?
ZADZWOŃ LUB NAPISZ DO NAS!
tel.: 12 683 24 04 (07)
e-mail: rekrutacja@wse.krakow.pl
Powiązane kierunki
GAME DESIGN - wybierz studia w Krakowie, które tworzą przyszłość!
Branża gier cyfrowych, jako jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi przemysłu rozrywkowego, nieustannie poddawana jest zmianom i przekształceniom. Dzięki połączeniu praktycznych zajęć z zakresu projektowania gier cyfrowych z międzydyscyplinarnymi przedmiotami, dającymi studentom nie tylko dodatkową wiedzę ale i kontekst kulturowy tworzenia gier, Game Design w WSE wychodzi naprzeciw wszystkim tym zmianom.
czytaj dalejGrafika reklamowa i multimedia - studia licencjackie
Przygotowują do zawodu projektanta w zakresie szeroko pojmowanej grafiki użytkowej – multimedia, druk, ilustracja cyfrowa, projektowanie informacji, typografia, skład, identyfikacja i komunikacja wizualna.
czytaj dalej