Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Inżynieria Kosmiczna i Satelitarna

to nowy kierunek studiów pierwszego stopnia w Wojskowej Akademii Technicznej przygotowujący absolwentów do pracy w dziedzinie innowacyjnych technik kosmicznych i satelitarnych. Specjaliści z różnych dziedzin zapewniają wysoki poziom nauki oraz ciekawie prowadzone zajęcia w oparciu o nowocześnie wyposażone laboratoria.


Studia trwają siedem semestrów (3,5 roku).

Absolwenci otrzymują dyplom ukończenia studiów wyższych pierwszego stopnia na kierunku inżynieria kosmiczna i satelitarna oraz tytuł zawodowy inżyniera.


OPIS KIERUNKU

Kierunek powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy na wysoko kwalifikowanych specjalistów posiadających wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie projektowania, testowania i rozwoju systemów elektronicznych, optoelektronicznych i mechatronicznych wykorzystywanych w technice kosmicznej oraz podstawy planowania i nadzorowania orbitalnych misji kosmicznych obejmujące metody analizy i interpretacji pozyskanych danych obserwacyjnych.

Sektor kosmiczny to jeden z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów, który ma coraz większe znaczenie dla gospodarki europejskiej i światowej. Aplikacje oparte na technologiach kosmicznych i technikach satelitarnych znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia gospodarczego i społecznego. Liczba produktów i usług w zakresie obserwacji Ziemi, nawigacji oraz telekomunikacji z wykorzystaniem sztucznych satelitów Ziemi zwiększa się lawinowo. Przystąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency, ESA) umożliwia włączenie polskich przedsiębiorstw i instytucji naukowo-badawczych do tego innowacyjnego nurtu europejskiego stwarzając szansę intensyfikacji ich zaangażowania i rozwoju. Krajowy Plan Rozwoju Sektora Kosmicznego zakłada budowę polskich satelitów obserwacyjnych, które będą zaspokajać zarówno potrzeby Wojska Polskiego jaki i innych podmiotów gospodarki narodowej. Ponieważ do realizacji tego planu potrzebna jest duża liczba dobrze wykształconych inżynierów Wojskowa Akademia Techniczna postanowiła uruchomić kształcenie na kierunku Inżynieria Kosmiczna i Satelitarna.


WYMAGANIA REKRUTACYJNE

Do zarejestrowania kandydata wymagane jest wypełnienie w internecie podania-ankiety o przyjęcie na studia, w którym kandydat podaje m.in. wyniki będące podstawą naliczenia punków rankingowych przepisane ze świadectwa dojrzałości oraz inne osiągnięcia uzyskane w szkole średniej, które są uwzględniane w procesie rekrutacji (dyplom olimpiady).

Podstawą naliczania punktów rankingowych są wyłącznie wyniki części pisemnej egzaminu maturalnego z ustalonych poniżej przedmiotów:

  • matematyka – max. 45 pkt. rankingowych
  • fizyka z astronomią (fizyka) – max. 30 pkt. rankingowych
  • język obcy nowożytny – max. 20 pkt. rankingowych
  • język polski – max. 5 pkt. rankingowych

Dla kandydata z „nową maturą”, który na świadectwie dojrzałości w części pisemnej, z przedmiotu wymienionego powyżej, posiada wynik z poziomu rozszerzonego i podstawowego, podstawą naliczenia punktów rankingowych za ten przedmiot jest wynik dający większą liczbę punktów rankingowych

Jeżeli kandydat zdawał na egzaminie maturalnym dwa języki obce, a także jeżeli zdawał na „starej maturze” (wynik w formie ocen, a nie %) określony przedmiot pisemnie i ustnie, to podstawą naliczania punktów rankingowych jest wynik lub ocena dająca większą liczbę punktów rankingowych.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Studia na kierunku Inżynieria kosmiczna i satelitarna przygotowują absolwenta do pracy w:

  • przedsiębiorstwach realizujących przedsięwzięcia związane z projektowaniem, budową i użytkowaniem elementów składowych urządzeń satelitarnych;
  • instytutach badawczo-rozwojowych prowadzących prace naukowo-badawcze związane z eksploracją kosmosu;
  • uczelniach publicznych i prywatnych kształcących specjalistów w zakresie technologii kosmicznych i satelitarnych.

JEDNOSTKA NADZORUJĄCA

Instytut Optoelektroniki

www.ioe.wat.edu.pl
dziekanat.ioe@wat.edu.pl
Tel. 261 83 72 13




 

Powiązane kierunki

Kryptologia i cyberbezpieczeństwo

przygotowują specjalistów w zakresie bezpieczeństwa informacji, przygotowanych do samodzielnego rozwiązywania problemów z zakresu projektowania, organizacji i eksploatacji systemów bezpieczeństwa informacji oraz bezpieczeństwa systemów informatycznych, działających w różnych środowiskach.

czytaj dalej

GEODEZJA I KATASTER

Studenci zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu współczesnych metod badania i modelowania kształtu i własności fizycznych Ziemi, obserwacji ich zmian w czasie i w przestrzeni oraz numerycznego opracowywania i prezentacji wyników pomiarów geodezyjnych, teledetekcyjnych, fotogrametrycznych i satelitarnych.

czytaj dalej

Optoelektronika

Kierunek „Optoelektronika” stanowi nową, atrakcyjną ofertę kształcenia w Wojskowej Akademii Technicznej, w zakresie najnowszych osiągnięć naukowych i technologicznych w optoelektronice.

czytaj dalej

Informatyka

NA WYDZIALE CYBERNETYKI WOJSKOWEJ AKADEMII TECHNICZNEJ WAT

czytaj dalej

Inżynieria systemów bezzałogowych

Absolwenci kierunku Inżynieria systemów bezzałogowych są przygotowani do pracy w interdyscyplinarnych zespołach rozwiązujących problemy z zakresu: programowania systemów sterowania robotów, autonomicznych pojazdów i platform latających, projektowania i programowania interfejsów HMI, modelowania i prowadzenia symulacji komputerowych poprawności działania układów automatycznych i zrobotyzowanych

czytaj dalej

LOGISTYKA EKONOMICZNA

jednolite studia magisterskie w Wojskowej Akademii Technicznej WAT

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane