Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Radomskiego – kierunki studiów, oferta i perspektywy zawodowe

Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Radomskiego oferuje nowoczesne studia na kierunkach medycznych i zdrowotnych, przygotowując absolwentów do pracy w dynamicznej branży ochrony zdrowia.

Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Radomskiego – jeden z ośmiu wydziałów Uniwersytetu Radomskiego kształcący w zakresie nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu. Utworzony z dniem 1 października 2020r.

Kierunki kształcenia

  • Fizjoterapia (studia jednolite magisterskie)
  • Kosmetologia (studia I stopnia)
  • Lekarski (studia jednolite magisterskie)
  • Pielęgniarstwo (studia I i II stopnia)

Kierunek Lekarski


Poziom kształcenia: jednolite studia magisterskie
Forma studiów: stacjonarne, niestacjonarne
Czas kształcenia: 6 lat (12 semestrów)
Liczba godzin dydaktycznych: minimum 5700
Liczba punktów ECTS: minimum 360
Tytuł zawodowy: lekarz

Studia na kierunku lekarskim trwają 6 lat (12 semestrów). Absolwenci otrzymują dyplom i tytuł zawodowy lekarza. Kształcenie odbywa się w oparciu o program studiów zgodny z najnowszymi standardami nauczania medycyny. Studenci mogą zdobywać umiejętności, wiedzę i kompetencje w zakresie nauk medycznych w nowoczesnym, przyjaznym środowisku edukacyjnym z wykorzystaniem innowacyjnych technologii dydaktycznych. Po ukończeniu studiów absolwenci  przystępują do Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK), a następnie  uzyskują prawo wykonywania zawodu  lekarza.  

Studia przygotowują do prowadzenia profesjonalnej opieki lekarskiej, profilaktyki, promocji zdrowia, postępowania klinicznego opartego na merytorycznej wiedzy z uwzględnieniem zasad etyki lekarskiej. Absolwenci mogą podjąć pracę w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, ośrodkach naukowo-badawczych  i akademickich klinikach wyższych uczelni medycznych. Są także przygotowani do kontynuowania kształcenia w Szkole Doktorskiej.

Absolwent kierunku lekarskiego:

  • Posiada wiedzę w zakresie funkcjonowania organizmu ludzkiego, jako podstawę działań lekarskich w zdrowiu i chorobie;
  • Posiada wiedzę i umiejętności praktyczne w obszarze samodzielnego wykonywania zadań zawodowych w zakresie leczenia, diagnostyki, profilaktyki i rehabilitacji;
  • Potrafi rozpoznawać stany zagrożenia życia i podejmować profesjonalne w tym zakresie działania;
  • Posiada umiejętności porozumiewania się z pacjentem jego rodziną, przeprowadzania wywiadu z pacjentem, badania chorego, właściwego doboru badań, stawiania wstępnej diagnozy oraz leczenia;
  • Posiada umiejętność podejmowania zadań organizacyjnych związanych z zarządzaniem w placówkach ochrony zdrowia.

Kierunek Fizjoterapia


FIZJOTERAPIA – jednolite 5-cio letnie studia magisterskie, oraz studia stacjonarne I stopnia

Wiadomości i umiejętności uzyskane podczas studiów w zakresie fizjoterapii i pozwolą na podjęcie pracy z pacjentem w placówkach służby zdrowia:

  • Organizowanie pracy w zakresie kinezyterapii, fizykoterapii i masażu dla dobra chorego czy grupy chorych.
  • Udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej w gabinecie fizjoterapeutycznym w trakcie wykonywania zabiegów w zakresie fizjoterapii.
  • Kształtowanie i podtrzymywania sprawności i wydolności osób w różnym wieku w celu zapobiegania niepełnosprawności całkowicie lub przywrócenie sprawności częściowo.
  • Przywracania i podtrzymywania sprawności i wydolności osób w różnym wieku, utraconej lub obniżonej wskutek różnych chorób bądź urazów, a w ciężkich przypadkach kształtowania tych cech na poziomie optymalnym dla danej osoby, jej wieku i schorzenia.
  • Życzliwości i taktu w słownym i emocjonalnym kontakcie z pacjentem.
  • Dostosowanie swych działań do nadrzędnych celów rehabilitacji poszczególnych osób, w ramach funkcjonowania zespołów rehabilitacyjnych, koordynacji działań właściwych i korzystnych dla danego chorego.
  • Przestrzeganie zasad BHP wobec pacjenta i siebie na poszczególnych stanowiskach pracy.

Kierunek Pielęgniarstwo


PIELĘGNIARSTWO – ZAWÓD  Z PRZYSZŁOŚCIĄ
NA WYDZIALE NAUK MEDYCZNYCH I NAUK O ZDROWIU,
UNIWERSYTETU RADOMSKIEGO IM. KAZIMIERZA PUŁASKIEGO

Studia I i II stopnia

Dziś już chyba nikt nie ma wątpliwości, że pielęgniarstwo to zawód niezbędny i z biegiem lat coraz bardziej potrzebny. Profesjonalna, staranna, nakierowana na dobro chorego opieka jest obecnie na wagę złota. Pielęgniarstwo to także konkretny zawód, przed którym stoi wiele perspektyw.

Od dłuższego czasu w Polsce obserwuje się rosnące braki w obsadzie personelu pielęgniarskiego jako jeden z najważniejszych i najbardziej dokuczliwych problemów w służbie zdrowia. Raport ogólnopolskiego badania „Barometr Zawodów” potwierdza, że zawód pielęgniarki jest zawodem deficytowym. I według prognoz trend ten będzie się pogłębiał.

Studiując u Nas:

  • Posiądziesz wiedzę i umiejętności z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, podstaw opieki pielęgniarskiej i opieki specjalistycznej, a na drugim stopniu dodatkowo z zakresu zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej, badań naukowych i rozwoju pielęgniarstwa.
  • Nabędziesz nowych umiejętności w nowocześnie wyposażonych pracowniach: umiejętności pielęgniarskich, anatomii, mikrobiologii i biochemii.
  • Nabędziesz umiejętności współpracy w zespole terapeutycznym podczas udzielania świadczeń zdrowotnych: pielęgnacyjnych, diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych oraz z zakresu promocji zdrowia.
  • Odbędziesz praktyki zawodowe i zajęcia praktyczne w publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia (szpitalach, przychodniach, domach pomocy społecznej, żłobkach). Może w niektórych z nich będziesz pracował po studiach.
  • Zostaniesz dobrze przygotowana/przygotowany do podjęcia pracy we wszystkich, zarówno publicznych, jak i niepublicznych jednostkach opieki zdrowotnej oraz do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej w zakresie usług medyczno-pielęgniarskich, a także profilaktyki i edukacji zdrowotnej.
  • Uzyskasz dyplom, który umożliwi Ci podjęcie pracy pielęgniarki/pielęgniarza w innych krajach Unii Europejskiej.
  • Otrzymasz szerokie możliwości wyjazdów w ramach Programu Erasmus +  na studia, praktyki i staże zagraniczne, które umożliwią zdobycie dodatkowej wiedzy i umiejętności oraz pozwolą na rozwinięcie umiejętności językowych.
  • Masz możliwość skorzystania ze stypendium naukowego, socjalnego lub dla osób niepełnosprawnych, a dla studentów w trudnej sytuacji życiowej zapomogę losową.
  • Masz możliwość studiowania w przyjaznej atmosferze, otrzymania miejsce w domu studenckim, rozwoju Twoich zainteresowań i hobby oraz uczestnictwa w życiu kulturalnym i sportowym Uczelni.

JESTEŚ OSOBĄ EMPATYCZNĄ, LUBISZ LUDZI I CHCESZ MIEĆ STAŁĄ PRACĘ– STUDIUJ NA BEZPŁATNYCH STUDIACH STACJONARNYCH I I II STOPNIA.


Kierunek Kosmetologia


studia I stopnia o profilu praktycznym

Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia na kierunku Kosmetologia, absolwent ma uporządkowaną wiedzę ogólną w zakresie nauk o zdrowiu oraz szczegółową z zakresu kosmetologii. Ma uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę praktyczną z zakresu zagadnień związanych z kosmetykami i sposobami ich aplikacji, surowców kosmetycznych, składu i sposobu ich wytwarzania, metod oceny jakości, działania kosmetyków, oraz aspektów prawnych i bezpieczeństwa ich stosowania.

  • Absolwent ma wiedzę w zakresie podstawowych technik i narzędzi badawczych, stosowanych w ocenie wyrobów kosmetycznych, oraz w zabiegach kosmetycznych. Posiada umiejętność zaplanowania rodzaju zabiegu kosmetycznego i stosowania kosmetyku zgodnie z rozpoznaniem, umie wykonać zabiegi kosmetyczne, pielęgnacyjne i upiększające z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań. Potrafi kontaktować się z klientami gabinetów kosmetycznych, oraz specjalistami w zakresie problemów związanych z kosmetologią. Potrafi prowadzić dokumentację odpowiednią dla gabinetu kosmetycznego.
  • Absolwent jest przygotowany do pracy w gabinetach kosmetycznych o pełnym zakresie świadczonych usług, planowania rodzaju zabiegu kosmetycznego i zastosowania kosmetyku zgodnie z rozpoznaniem, współpracy z lekarzem – dermatologiem, w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo, oraz systematycznego doskonalenia zawodowego. Mając świadomość współodpowiedzialności za zdrowie i wygląd pacjenta, powinien wykonywać swój zawód ze szczególną starannością, zgodnie z zasadami etyki zawodowej i uregulowaniami prawnymi.
  • Absolwent ma podstawy do podejmowania samodzielnej działalności gospodarczej.
  • Absolwent zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, oraz posiada umiejętności posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu kierunku kształcenia. Sformułowane efekty uczenia się dla studiów I stopnia kierunku Kosmetologia – pozwalają na podjęcie przez Absolwenta studiów II stopnia na kierunku Kosmetologia, lub kierunkach pokrewnych.  Głównym miejscem pracy absolwenta są gabinety kosmetyczne.



 

Powiązane kierunki

Wzornictwo ubioru i akcesoriów mody

Program studiów złożony jest z przedmiotów projektowych, artystycznych, humanistycznych i technicznych.

czytaj dalej

Inżynieria materiałów medycznych

Studenci tego kierunku zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu nauki o materiałach (metalowych, polimerowych, kompozytowych, w tym biokompozytowych). Zajęcia obejmują tematykę: doboru materiałów inżynierskich, metod kształtowania oraz badania struktury i własności materiałów, znajdujących zastosowanie w produktach medycznych.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane