Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Wydział Medyczny Uniwersytetu Warszawskiego Powraca z Kierunkiem Lekarskim po 70 Latach

Po ponad siedemdziesięciu latach przerwy Uniwersytet Warszawski znów kształci przyszłych lekarzy – studia na kierunku lekarskim ruszyły 1 października 2023 roku

Są to sześcioletnie, stacjonarne, jednolite studia magisterskie o profilu ogólnoakademickim. Innowacyjność kształcenia lekarzy na UW polega na ukierunkowaniu na rozwój naukowo-badawczy studentów oraz humanizację medycyny.

Podstawowym celem idei humanizacji medycyny jest postawienie w centrum zainteresowania pacjenta i jego potrzeb. Obejmuje ona m.in. wielowymiarowe aspekty bioetyki i jej praktycznych zastosowań, psychologiczne i socjologiczne uwarunkowania praktyki lekarskiej, w tym komunikacji z pacjentem i otoczeniem, jak też zagadnienia organizacyjne związanez funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia.

Studia na kierunku lekarskim są prowadzone w języku polskim. W przyszłości planowane jest uruchomienie studiów w języku angielskim, a także kolejnych kierunków, studiów podyplomowych oraz innych form kształcenia w obszarze nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Przy rekrutacji na kierunek lekarski brane są pod uwagę wyniki maturalne z języka polskiego i matematyki oraz z przedmiotów realizowanych na poziomie rozszerzonym: z języka angielskiego, biologii i chemii (albo fizyki/fizyki i astronomii).

Maksymalną liczbę punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym otrzymują laureaci olimpiad przedmiotowych zwalniających z egzaminu maturalnego z jednego z przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, natomiast finaliści olimpiad otrzymują maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia z danego przedmiotu (biologii, chemii, fizyki, języka polskiego lub matematyki).

Na pierwszy rok studiów przyjęto 60 osób.



Medycyna na UW


Wydział Lekarski istniał na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1816-1949, ale jego tradycja sięga 1809 roku, w którym utworzono w Warszawie Szkołę Lekarską. Był jednym z pięciu pierwszych wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydział Lekarski wraz z Wydziałem Farmaceutycznym odłączono od UW decyzją Rady Ministrów w 1950 roku, tworząc osobną uczelnię – Akademię Lekarską, przemianowaną wkrótce na Akademię Medyczną, jednak badania o charakterze medycznym były na UW kontynuowane. W ostatnich dziesięcioleciach zostały one znacznie zintensyfikowane w obrębie wszystkich dyscyplin nauki, a ich wyniki są doceniane w kraju i w Europie.


Wydział Lekarski był jednym z pięciu pierwszych wydziałów uczelni. Każdy z tych wydziałów (Prawa, Lekarski, Filozoficzny, Teologiczny oraz Nauk i Sztuk Pięknych) symbolizuje gwiazda w godle UW.


Utworzenie Wydziału Medycznego pozytywnie wpływa na rozwój badań medycznych na Uniwersytecie Warszawskim i pozwala lepiej wykorzystać potencjał naukowy i dydaktyczny uczelni.

Wydział Medyczny mieści się w budynku Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, na kampusie na Ochocie (przy ul. Żwirki i Wigury 101).

Docelowo na potrzeby działalności Wydziału Medycznego zaplanowano powstanie odrębnego budynku dydaktycznego.

Uniwersytet Warszawski podpisał porozumienia w sprawie współpracy organizacyjnej oraz dydaktyczno-badawczej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia na kierunku lekarskim z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie (październik 2022 r.) i Szpitalem Południowym (styczeń 2023 r.).




 

Powiązane kierunki

Orientalistyka – Japonistyka na Uniwersytecie Warszawskim: Studia z Pasją do Kultury i Języka Japonii

Kierunek orientalistyka – japonistyka na Uniwersytecie Warszawskim to unikalne połączenie interdyscyplinarnych badań nad kulturą i językiem Japonii. Program studiów oferuje intensywną naukę języka japońskiego, zajęcia prowadzone przez ekspertów oraz możliwość wyjazdów naukowych do Japonii. Absolwenci zdobywają szeroką wiedzę humanistyczną, umiejętności językowe i kompetencje międzykulturowe, przygotowując się do pracy w dyplomacji, mediach, kulturze czy biznesie międzynarodowym.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane