Kierunek lekarski na Uniwersytecie Jagiellońskim – Collegium Medicum: studia medyczne w Krakowie
Absolwenci i abslowentki kierunku lekarskiego otrzymują dyplom i tytuł zawodowy lekarz, są przygotowani do pracy w: publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej; szkolnictwie; instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych; instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej.
forma: studia stacjonarne
język studiów: polski
profil studiów: ogólnoakademicki
czas trwania: 6 lat (12 semestrów)
tytuł zawodowy: lekarz
dyscyplina: nauki medyczne
Program pierwszych trzech lat studiów na kierunku lekarskim obejmuje nauczanie z zakresu teoretycznych dyscyplin nauk medycznych, tj. anatomia prawidłowa, biologia z embriologią, histologia z cytofizjologią, chemia ogólna i organiczna, biochemia, fizjologia, biofizyka, mikrobiologia, immunologia, genetyka, patomorfologia, patofizjologia, farmakologia. Od IV do VI roku studiów prowadzone jest nauczanie podstawowych dyscyplin klinicznych, tj. pediatria z chirurgia dziecięcą, choroby wewnętrzne, chirurgia, ortopedia i traumatologia, ginekologia i położnictwo, okulistyka, choroby zakaźne, psychiatria, neurologia z neurochirurgią, laryngologia, a także higiena, radiologia, toksykologia kliniczna i środowiskowa, medycyna ratunkowa, zdrowie publiczne, medycyna nuklearna, medycyna pracy i choroby zawodowe, immunologia i mikrobiologia kliniczna. W toku studiów realizowany jest również program licznych kursów fakultatywnych – do twojego wyboru.
W ramach realizacji programu studiów na kierunku lekarskim studenci i studentki zobowiązani są do odbycia praktyk zawodowych – program studiów realizowany jest w oparciu o zaplecze dydaktyczne i badawcze Wydziału Lekarskiego UJ CM we współpracy z jednostkami zewnętrznymi, dzięki czemu możliwe jest szkolenie umiejętności praktycznych osób studiujących w różnorodnych warunkach i środowiskach, co przygotowuje ich do późniejszego podjęcia pracy w zawodzie lekarza.
Wielowiekowa tradycja, doświadczenie i odpowiedzialność w poznawaniu wiedzy i edukacji przed- i podyplomowej pomagają Wydziałowi sprostać wyzwaniom, jakie stawia medycyna XXI w. Prowadzone na Wydziale Lekarskim badania są na wysokim poziomie, o czym świadczy publikowanie ich wyników w międzynarodowych czasopismach. Jednostki Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum od samego początku czynnie uczestniczą w Programach Ramowych Unii Europejskiej.
Zajęcia na kierunku lekarskim odbywają się w budynku przy ul. św. Anny 12 w Krakowie, zajęcia praktyczne prowadzenie są w oparciu o bazę szpitalną (i laboratoryjną) Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie oraz jednostek współpracujących z Wydziałem.
SUKCESY WYDZIAŁU LEKARSKIEGO
- Zdobycie czołowych miejsc w dorocznym Rankingu Kierunków Studiów przygotowywanym przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” w kategorii kierunki medyczne i o zdrowiu. W latach 2020 i 2021 wszystkie trzy kierunki studiów prowadzonych przez WL UCJM zdobyły pierwsze miejsc
- Regularne zajmowanie czołowych miejsc w rankingu wyników absolwentów zdających Lekarski Egzamin Końcowy i Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. Dla przykładu w najliczniejszej, podstawowej kategorii absolwentów z ostatnich 2 lat absolwencie kierunku lekarskiego zajęli – 1 miejsce w sesji wiosennej 2020, 2 miejsce w sesji jesiennej 2020 i 1 miejsce w sesji wiosennej 2021.
- Kwalifikacja i udział wraz z całym Uniwersytetem Jagielloński w Programie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” realizowanym jest w celu podniesienia międzynarodowego znaczenia działalności polskich uczelni. Dorobek w zakresie nauk medycznych miał istotny wkład w sukces aplikacji UJ.
- Nagroda wydawnictwa Elsevier dla Uniwersytetu Jagiellońskiego w obszarze nauk medycznych i o zdro Publikacje z zakresu tego obszaru stanowią ponad 40 proc. dorobku uczelni, współpraca międzynarodowa to ponad 35 proc., a źródła z pierwszego decyla prawie 20 proc. Zdecydowana większość dorobku, ponad dwie trzecie, w tym zakresie jest generowana przez pracowników WL UJCM.
- Nagroda w konkursie Elsevier Research Impact Leaders Awards 2019 dla UJCM. Nagroda ta stanowi wyróżnienie uczelni, których najnowsze prace naukowe mają największy wpływ na postrzegalność polskiej nauki na świ Promuje ona wysoką jakość badań naukowych i ich umiędzynarodowienie. Kapituła bierze pod uwagę wzrost liczby publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych, publikacje z udziałem zagranicznych współautorów oraz wskaźnik cytowań w danej dyscyplinie.
- Obecność 11 naukowców z WL na liście Top 2% najlepszych naukowców na świecie opublikowanej w roku 2020. Lista ta jest rankingiem przygotowanym przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i przedsiębiorstwem SciTech Strategies (stan z bazy Scopus na dzień 6.05.2020). Lista rankingowa zawiera uszeregowane nazwiska 2% najlepszych naukowców ze wszystkich dziedzin nauki. Oceniany jest całość dorobku naukowego poszczególnych badaczy według indeksu bibliometrycznego, który uwzględnia kryteria takie jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań (z uwzględnieniem autocytowań), Impact Factor, miejsce i rolę na liście autorów (pierwsze, ostatnie miejsce).
- Przyznanie stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego/Ministerstwa Edukacji i Nauki studentom WL UCJM. Było to odpowiednio w roku 2016- 27, 2017 – 43, 2018 – 41, 2019 – 32, 2020 – 19. Ponadto w tych latach 16 studentów otrzymało wyróżnienie w postaci Diamentowych Grantów przyznanych przez to samo Ministerstwo.