4 września 2023 rusza Dom Spokojnej Młodości
Bez ocen, nadzoru, rankingów i podziałów. Skoncentrowany na młodych osobach i ich potrzebach, wykorzystujący potencjał zainteresowania i zaangażowanie młodzieży.
Wiemy, że w szkolne programy często pomijają to co najważniejsze.
Dlatego opracowaliśmy metodę dotarcia do szkół z rzetelną wiedzą. Stworzyliśmy edukacyjny serwis z bezpłatnymi scenariuszami lekcji, które może pobrać i przeprowadzić każda osoba.
Efekt: to uczniowie i uczennice stają się nauczyciel(k)ami. Prowadząc ważną dla siebie lekcję, a przygotowana przez ekspertów wiedza trafia do szkół. Dzięki temu uczniowie zyskują sprawczość na starcie swojego dorosłego życia i powstaje ogólnopolska społeczność lokalnych liderek i liderów.
Otwieramy i wzbogacamy systemową edukację o treści potrzebne w tak dynamicznie transformującym się świecie.
Dom Spokojnej Młodości to pierwsza ogólnopolska szkoła bez nauczycieli, w której uczniowie i uczennice będą sami podejmować ważne dla nich tematy, edukować swoich kolegów i inicjować zmiany, które są podstawą współczesnego świata. Pomysłodawcami są Agnieszka Święch, Grzegorz Święch oraz Zuza Karcz, tworzący Fundację OFF school.
- Oddajemy przywództwo młodym ludziom, którzy wiedzą najlepiej jaki jest ich świat i potrafią skutecznie motywować swoich kolegów i koleżanki oraz inspirować i wyzwalać energię do tworzenia. My z naszym doświadczeniem jesteśmy tylko wsparciem - mówią Agnieszka i Grzegorz Święch.
- Nastolatki chcą działać i angażować się w inicjatywy, jeśli są zgodne z ich zainteresowaniami. Tak było ze mną, kiedy jako licealistka dołączałam do kolejnych projektów. Teraz szkoły zamykają się na zewnętrznych ekspertów, dlatego uczniowie i uczennice mogą przejąć ich rolę. Jesteśmy gotowi wziąć sprawy w swoje ręce i stać się edukatorami w szkołach, ale także poza nimi – przekonuje Zuza Karcz liderka Domu Spokojnej Młodości.
Dom Spokojnej Młodości, z zapleczem dydaktycznym, jest konceptem efektywnego dotarcia do szkół lub instytucji edukacyjnych. Twórcy stawiają na edukację skoncentrowaną na uczniu i jego potrzebach. Rezygnujemy z nadzoru, promujemy równość osób uczących się, wykluczamy rankingi i podziały.
Jak to działa?
Polskie szkoły mają ograniczone możliwości, także w zakresie współpracy z autorytetami i ekspertami z zewnątrz, dlatego w Domu Spokojnej Młodości, rolę edukatorów i liderów przemian przejmują młodzi ludzie. Uczniowie i uczennice – by dzielić się wiedzą i angażować innych - zyskują dostęp do merytorycznych materiałów (platforma edukacyjna).
Każdy młody edukator ma do dyspozycji podręczniki, bazę artykułów i opracowań eksperckich, a do przeprowadzenia lekcji – gotowe, atrakcyjne scenariusze wraz z materiałami szkoleniowymi. Scenariusze są przygotowane przez organizacje pozarządowe - między innymi Amnesty International, Demagoga, Fundację Atypika, Fundację Można Zwariować, NASK, Akcję Demokrację, Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, Fundację Inicjatywę Wschód, Kolektyw Chemia, Greenpeace i inne.
Na platformie edukacyjnej, z moderowaną strefą otwartą, młodzież może również zgłaszać własne tematy i uzupełniać zaplecze dydaktyczne.
Dzisiaj udostępniamy młodym edukatorom 40 scenariuszy lekcji z ważnych dla nich tematów
1. Zaangażowanie społeczne i obywatelskie
2. Dojrzewanie w czasie postprawdy
3. Zdrowie psychiczne
Więcej na stronie https://spokojnamlodosc.pl w zakładce biblioteka.
Patronat honorowy nad projektem objęły Ambasada Finlandii oraz Ambasada Wielkiej Brytanii.
Powiązane artykuły
Innowacyjna szkoła języka angielskiego online All Right Pro
All Right jest jednym z liderów w dziedzinie EdTech w Europie i działa na rynku od 12 lat. W tym czasie szkoła dała się poznać jako niezawodny partner edukacyjny dla ponad 100 000 uczniów, którzy już pomyślnie osiągnęli swoje cele. Działając w 12 krajach, All Right stała się wpływowym graczem w branży nauki języka angielskiego.
czytaj dalejTrendy w szkolnictwie wyższym. Co studiują Polacy za granicą?
Kierunki związane z biznesem i zarządzaniem cieszą się największą popularnością wśród osób wyjeżdżających na studia za granicę. W 2022 roku aplikowała na nie jedna czwarta kandydatów i kandydatek. Jakie inne kierunki studiów chętnie wybiera polska młodzież i do jakich krajów wyjeżdżają?
czytaj dalej