7 powodów, aby u nas studiować
Profesjonalne, artystyczne kino w Polsce potrzebuje uczelni kształcącej filmowców – uznali artyści i teoretycy sztuki, którzy po zakończeniu II wojny światowej znaleźli się w Łodzi. W 1948 r. stworzyli Szkołę Filmową.
WIEDZA I KREATYWNOŚĆ
Uczymy rzetelnego warsztatu, przygotowujemy do pracy w zawodach filmowych, dlatego studia polegają na intensywnej praktyce, zdobywaniu doświadczenia na planie filmowym, poznawaniu warsztatu, strony artystycznej i technicznej kina. Jednocześnie oferujemy studentom intensywne poszerzanie horyzontów intelektualnych, pogłębianie wiedzy o szeroko rozumianej kulturze. Teoretyczna i praktyczna część programu nauczania służą rozwijaniu kreatywności, wyobraźni i odważnego myślenia wbrew schematom.
ROZWÓJ
Czas studiów to także czas artystycznej inicjacji, poznawania siebie i świata. Młodzi ludzie studiujący reżyserię, sztukę operatorską czy aktorską, scenariopisarstwo, produkcję filmową, animację i efekty specjalne, fotografię lub montaż rozwijają swoją wrażliwość, talent i indywidualność. Mają szansę wypróbować niekonwencjonalne podejście, podejmować ryzyko i popełniać błędy. Podczas realizacji własnych prac studenci samodzielnie poszukują sensu i nadającej się do jego wyrażenia formy.
TRADYCJA
Nasi znakomici absolwenci – Munk, Wajda, Polański, Kutz, Karabasz, Zanussi, Kieślowski, Piwowski, Królikiewicz, Marczewski, Łoziński, Koterski, Bajon, Gliński, Machulski, Kolski, Bławut, Kędzierzawska, Grzegorzek, Pasikowski, Trzaskalski, Szumowska, Fabicki, Dawid, Sobociński, Holender, Idziak, Rybczyński, Ptak, Lenczewski, Edelman, Dylewska, Gajos, Wrocławski, Zamachowski, Malajkat, robią kariery zawodowe w Polsce i na świecie. Wielu z nich wraca do Szkoły, by jako pedagodzy uczyć następne pokolenia i wspierać adeptów sztuki filmowej cenną relacją mistrz-uczeń.
NOWOCZESNOŚĆ
Do dyspozycji przyszłych filmowców oddajemy sprzęt najnowszej generacji, w tym kamery cyfrowe oraz sprzęt oświetleniowy i dźwiękowy. Nasze hale zdjęciowe wraz z nowoczesnym wyposażeniem oraz pracownie komputerowe do postprodukcji i efektów specjalnych są miejscem codziennych zajęć warsztatowych. Staramy się nadążać za każdą techniczną nowością, jaką współczesna technika filmowa ma do zaoferowania. Każdego roku kupujemy nowy sprzęt i uzupełniamy wyposażenie. Uczymy nowych mediów z wiarą, że są wspaniałym narzędziem opisywania świata.
PROFESJONALIZM
W trakcie studiów reżyserskich i operatorskich każdy tworzy co najmniej 6 projektów fabularnych i dokumentalnych. To, co wyróżnia Szkołę, to możliwość pracy na tradycyjnej, profesjonalnej taśmie światłoczułej 35 mm. Młodych filmowców wspiera doświadczona i profesjonalna ekipa Zakładu Produkcji Filmów Szkolnych, który zajmuje się obsługą i organizacją produkcji ok. 300 projektów filmowych rocznie. Działy techniki zdjęciowej, dźwięku, montażownie oraz dział inscenizacji uczestniczą w realizacji każdego filmu, od rozpoczęcia zdjęć, aż do wykonania ostatecznych kopii.
PROMOCJA
Filmy naszych studentów są obecne na wszystkich krajowych i zagranicznych festiwalach, z wielu z nich wracają z nagrodami. Nie tylko Gdynia i Kraków, ale także m. in.: Berlin, Cannes, Sundance, Oberhausen, Locarno, Clermont-Ferrand, Annecy, Poitiers, Los Angeles, Toronto, Moskwa, Karlovy Vary, Beijing, Hong Kong czy Taipei są areną sukcesów młodych zdolnych z Łodzi. Łódzka Szkoła Filmowa jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych uczelni na świecie. Szkoła organizuje też własne festiwale: „Łodzią po Wiśle” Festiwal Filmów Studenckich z Łódzkiej Szkoły Filmowej wraz z jego edycjami zagranicznymi oraz Festiwal Szkół Teatralnych.
PRZEPUSTKA W ŚWIAT
Łódź jest portem, do którego przyjeżdżają na studia młodzi adepci sztuki filmowej i operatorskiej z całego świata. W programach studiów stawiamy na postawę otwartości, na twórczą wymianę energii i idei pomiędzy przedstawicielami różnych kultur i wyznawcami różnych pomysłów na życie i kino. W łódzkiej Szkole Filmowej nie ma granic językowych, a jedynym biletem wstępu do elitarnego towarzystwa artystów jest talent i pasja tworzenia, poparta profesjonalnym przygotowaniem do tworzenia filmów.