Broadwayowskie Czarownice z Salem w polskich kostiumach!
Polski projektant, kierownik specjalności fashion design w School of Form – Wojciech Dziedzic stworzył kostiumy do wystawianego na Broadwayu spektaklu „Czarownice z Salem”. Sztukę w reżyserii Ivo Van Hove’a, znanego z głośnej inscenizacji sztuki Artura Milera „Widok z mostu” oraz reżyserii spektaklu „Lazarus” Dawida Bowiego można oglądać na deskach teatru od marca.
Broadway to kolejny krok w międzynarodowej karierze wykładowcy School of Form, który do tej pory z powodzeniem współpracował przy produkcjach teatralnych w Amsterdamie, Berlinie, Madrycie, Brukseli czy Waszyngtonie. Z belgijskim reżyserem Ivo Van Hove’em pracuje już od wielu lat, ale po raz pierwszy miał okazję pracować z aktorami o światowej sławie, w tym z debiutującą w teatrze, nominowaną do Oscara za rolę w filmie Brooklyn, Saoirse Ronan.
Tworzeniu kostiumów do spektaklu Czarownice z Salem towarzyszyło kilka ważnych założeń. Miały przede wszystkim być ponadczasowe, nie odwołując się do żadnej konkretnej epoki, a także w sposób adekwatny nawiązywać do purytańskich cech: nie manifestować statusu, płci, zamożności czy cech indywidualnych. Wszystkie utrzymane są w kolorach jesiennych, zbliżonych do siebie ale nie monotonnych, wyglądają na znoszone, tak jakby aktorzy żyli w nich od lat. Tak mocno zdefiniowane pryncypia mogą się wydać sporym ograniczeniem - mówi Wojciech Dziedzic - Jednak paradoksalnie dają szerokie pole do opowiadania historii. Duchowni w sztuce mają biały element wokół szyi – golf, stójkę, czy mały biały kołnierzyk. Mężczyźni noszą koszule - przedstawiciele prawa jaśniejsze, a rolnicy ciemne, ze sztywnych materiałów. Rodzina Proctorów jest ubrana w swetry, a wszystkie kobiety w spektaklu noszą spodnie – szerokie z wysoką talią.
Wyzwaniem był nowy sposób pracy – na Broadway’u teatry nie mają pracowni i warsztatów. Trzeba je samemu zorganizować. Do zadań Wojtka Dziedzica należało więc nie tylko zaprojektowanie kostiumów ale również wybór ludzi do pracy – krawcowych, makijażystów, perukarzy, garderobianych, całego zaplecza produkcyjnego do pracy zarówno przed premierą, jak i w trakcie sezonu przedstawień. Jestem pod dużym wrażeniem profesjonalizmu osób tworzących przedstawienie – mówi projektant – Było to niezwykle przyjemne doświadczenie.
O projektancie:
Wojciech Dziedzic - projektant mody i kostiumów. Opiekun specjalności fashion design w School of Form. Studiował na wydziale mody Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie i Fashion Institute Arnhem. Studia kontynuował pod kierunkiem prof. Louise Wilson na Central St Martin`s (MA Fashion - Womenswear) w Londynie. Pracował dla domu mody Jil Sander. Wykładał na wydziale mody Gerrit Rietveld Academie i Central St Martin`s w Londynie. Zaprojektował kostiumy do wielu przedstawień teatralnych i operowych w Amsterdamie, Berlinie, Madrycie, Frankfurcie, Brukseli, Waszyngtonie, Sankt Petersburgu. Jego prace były prezentowane na wystawach/pokazach w Londynie (London Fashion Week), Paryżu i Rzymie (Dutch Touch 2003, 2005).
Powiązane artykuły
HAPTI - zabawa dla zmysłów
Czy w czasach kolorowych zabawek z plastiku jest jeszcze miejsce na dziecięcą wyobraźnię? Zuzanna Grausch, absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS stworzyła sensoryczne klocki, które wspierają świadomość zmysłową i pobudzają kreatywność u najmłodszych.
czytaj dalejSCOBY - alternatywa dla plastikowych opakowań
Nawet do 13 mln ton plastiku rocznie trafia do mórz i oceanów. Kwestia zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi jest równie poważna co globalne ocieplenie. O pladze plastikowych odpadów alarmował niedawno „National Geographic” pisząc o tzw. Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci, pomiędzy Hawajami a Kalifornią. W odpowiedzi na ten problem powstało SCOBY, eko-opakowanie autorstwa Róży Rutkowskiej, absolwentki School of Form Uniwersytetu SWPS.
czytaj dalejStudenci projektują dla Allegro
W listopadzie rozpoczął się, trwający jeden semestr, program komercyjno-dydaktyczny z udziałem Allegro i studentów School of Form – katedry wzornictwa Uniwersytetu SWPS. Przed studentami postawione zostało zadanie zaprojektowania serii opakowań do wysyłki towarów zakupionych przez internet.
czytaj dalej