Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Czy w Generacji Z drzemie duch przedsiębiorczości?

Osoby urodzone po 1995 roku, czyli obecni dwudziestoparolatkowie, z przytupem wkroczyły na rynek pracy.

Żyją w myśl zasady, że to, co źle działa, należy zmienić. Zdobywają nowe doświadczenia i budują swoją karierę zawodową stale poszukując lepszej drogi, często zmieniając pracodawcę. Chcą żyć po swojemu i zachować work-life balance, dlatego wielu z nich planuje założyć własną firmę. Zetki nie są skłonne do poświęceń czy wyrzeczeń i chętnie korzystają z pomysłów, które ułatwią im prowadzenie działalności. W niniejszym artykule przedstawimy rozwiązania, które mogą pomóc młodym przedsiębiorcom rozpocząć nową drogę zawodową.


Rozwiązania systemowe - ulga na start i preferencyjny ZUS


Przedstawiciele pokolenia Z  lubią wydawać pieniądze, ale niekoniecznie w formie zobowiązań na rzecz państwa. Przyzwyczaili się do ciągłego szukania okazji i promocji. Chętnie korzystają więc z dostępnych ulg oraz  preferencyjnych składek ZUS, które mogą wybrać jako początkujący przedsiębiorcy. Jak podkreśla Julia Gałkowska-Nguyen, Księgowa prowadząca z firmy CashDirector SA:

Młode osoby zwykle zakładają swoją pierwszą firmę, a to uprawnia je do skorzystania np. z Ulgi na start, w której przez 6 miesięcy nie muszą płacić zobowiązań na rzecz ZUS. Popularny jest także ZUS preferencyjny,  a w dalszej perspektywie Mały ZUS Plus z obniżoną składką. 

Niższe składki ZUS pomniejszają jednak przyszłe świadczenia otrzymane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych np. w przypadku choroby czy też przy obliczaniu emerytury. Jest to jedyny minus korzystania z ulg przeznaczonych dla początkujących przedsiębiorców.  


Ulga na nowe technologie


Ulga na nowe technologie stanowi istotne wsparcie dla przedsiębiorców. Umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania 50% wydatków poniesionych na tę kwestie. Dla pokolenia Z, które dorastało w erze cyfrowej i ma naturalną skłonność do pracy w nowoczesnym środowisku, możliwość skorzystania z tej ulgi jest okazją do realizacji pasji i innowacyjnych pomysłów. Zakup licencji na oprogramowanie wspierające automatyzację pracy lub kontaktów z klientami to przykład tego, jak wykorzystać ulgę na nowe technologie, zwiększając jednocześnie efektywność produkcji.

Młodzi przedsiębiorcy z tej generacji często mają ambicję tworzenia rozwiązań technologicznych lub rozwijania start-upów w branży IT. Dlatego ulga na nowe technologie może być dla nich kluczowym bodźcem do inwestowania w nowoczesne oprogramowanie, systemy i narzędzia.


Zdalna obsługa księgowa


Otwartość na nowe technologie sprawia, że zetki chętniej korzystają z innowacyjnych usług. Zdalna księgowość to rozwiązanie doskonale dopasowane do ich trybu życia. Pozwala na bieżące zarządzanie finansami, monitorowanie transakcji oraz dostęp do raportów i analiz w czasie rzeczywistym, co idealnie odpowiada potrzebom oraz stylowi pracy pokolenia Z. 

Julia Gałkowska-Nguyen podkreśla także inne zalety tego rozwiązania:

- Zdalne usługi księgowe pozwalają przedsiębiorcy na oszczędność czasu  dzięki elektronicznej wymianie dokumentów z księgowym prowadzącym. Ponadto narzędzia do zdalnej księgowości mogą być powiązane z kontem firmowym i systemem transakcyjnym banku, co zapewnia wygodę podczas opłacania faktur kosztowych, należnych składek czy podatków.  


Kompleksowa obsługa przedsiębiorcy


Kolejne cenione przez zetki udogodnienie dotyczy możliwości finalizowania wielu spraw w jednym miejscu. Młode osoby same są wielozadaniowe i tego samego oczekują od obsługujących je firm. Chętniej korzystają z kompleksowej oferty banków, które oferują nie tylko firmowe konto, ale także pomagają w poprowadzeniu spraw urzędowych oraz rejestracji działalności gospodarczej. 

Każdy dodatkowy element oferty wzmacnia ich lojalność i przywiązanie do usługodawców. Na te potrzeby odpowiadają banki oferujące dodatkowe wsparcie biznesowe - pomoc w pozyskaniu finansowania, uzyskania leasingu, zamówienia kasy fiskalnej, czy właśnie dostęp do usług księgowych online zintegrowanych z rachunkiem firmowym.  Nowy standard obsługi przedsiębiorców to prawdziwa rewolucja także dla starszych pokoleń, których przedstawiciele są mile zaskoczeni zachodzącymi zmianami. 

Generacja Z ma innowacyjne podejście do biznesu i chce działać szybko. Szkoda jej czasu na zbędną biurokrację, oczekuje przy tym natychmiastowych efektów swoich działań. Młodzi ludzie nie lubią czekać, ani analizować kolejnych kroków. Przebojowość i odwaga może zaprowadzić ich do sukcesu, o ile wykażą się konsekwencją w realizacji celów biznesowych i wykorzystają dostępne na polskim rynku usprawnienia w prowadzeniu firmy.    



 

Powiązane artykuły

Kariera w IT – jaki kierunek studiów wybrać w 2025?

IT - dla większości z nas skrót ten oznacza jedno - "sukces"

czytaj dalej

MATPANDA - sposób na matematykę i stres na maturze

Przygotujemy Cię do nowej matury z matematyki na wybranym poziomie!

czytaj dalej

Kurs przygotowawczy do matury 2025

biologia, chemia, matematyka, rekrutacja na studia medyczne

czytaj dalej

Fintech dla początkujących - umiejętności i zarobki

Nowe technologie coraz bardziej przejmują kontrolę nad zarządzaniem finansami i pojawia się wiele nowych możliwości zawodowych. Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne, aby rozpocząć karierę w fintech? Ile można zarobić w tej branży?

czytaj dalej

Najważniejsze korzyści z zatrudnienia studenta

Stały wzrost kosztów pracy sprawia, że przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które umożliwią im oszczędności w tym zakresie. Jednym z chętniej stosowanych pomysłów jest zatrudnianie studentów. Podpowiadamy, dlaczego warto zatrudniać młode osoby i jakie korzyści dla przedsiębiorcy to przyniesie.

czytaj dalej

Jak cyfrowa rewolucja zmienia rolę menedżerów?

Rewolucja technologiczna dzieje się na naszych oczach, nieustannie kształtując i redefiniując sposób, w jaki funkcjonują organizacje. Jak stwierdzono w raporcie Światowego Forum Ekonomicznego Future of Jobs, technologia rozwija się szybciej niż przedsiębiorstwa są w stanie zaprojektować i rozszerzyć swoje programy szkoleniowe.

czytaj dalej

Zawody przyszłości w IT – sprawdź dla kogo jest praca

Zapotrzebowanie na pracowników w IT w Polsce jest ciągle ogromne, jednak tylko niektóre stanowiska dają gwarancję stałego zatrudnienia. Poszukiwani są już nie tylko programiści, ale przede wszystkim specjaliści od sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, zarządzania danymi oraz rozwiązań chmurowych.

czytaj dalej

5 powodów, dla których Kopernik mógłby mieć problem z karierą naukową we współczesnej Polsce

Gdyby Mikołaj Kopernik żył dzisiaj, mógłby mieć problem z przebiciem się ze swoimi odkryciami w polskim świecie nauki. W obliczu sztywnych ram akademickiej kariery i biurokracji, nawet geniusz może pozostać niewidoczny. Czy współczesny system naukowy w Polsce mógłby storpedować karierę jednego z największych umysłów w historii?

czytaj dalej

Dzięki zniesieniu habilitacji mielibyśmy więcej kobiet w polskiej nauce? Nowe badanie

Analiza karier 2,7 mln naukowców z 45 krajów pokazuje, że w państwach, gdzie badacze muszą starać się o tytuł doktora habilitowanego, wzrost produktywności naukowej jest wyraźnie słabszy. Habilitacja oznacza uwikłanie w długie procedury, a przed jej zdobyciem naukowcy mają ograniczoną niezależność. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, których rozwój naukowy jest wyraźnie słabszy niż rozwój badaczek w krajach bez habilitacji.

czytaj dalej

Prywatność studentów jeszcze nigdy nie była tak zagrożona

Studenckie życie przeplatane nauką i zabawą jest intensywne, a jedną z ostatnich rzeczy, o których wydają się myśleć studenci, jest sposób wykorzystywania ich danych i zagrożenia prywatności.

czytaj dalej

Polscy naukowcy na AAMAS 2023, największej na świecie konferencji o sztucznej inteligencji

Na zakończonej właśnie tegorocznej edycji konferencji Autonomous Agents and Multiagent Systems (AAMAS) w Londynie wzięło udział kilkuset badaczy sztucznej inteligencji z całego świata, w tym trzy polskie zespoły związane z IDEAS NCBR. Jaki wkład wnieśli polscy naukowcy w nowe badania nad AI?

czytaj dalej

Kariera twórcy internetowego - marzeniem co trzeciego amerykańskiego dziecka

Już 300 mln ludzi na świecie określa się mianem twórcy internetowego. Globalne grono twórców podwoiło się od początku pandemii. Tworzą przede wszystkim na Instagramie, zarabiają na YouTubie.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane