Czy w Generacji Z drzemie duch przedsiębiorczości?
Osoby urodzone po 1995 roku, czyli obecni dwudziestoparolatkowie, z przytupem wkroczyły na rynek pracy.
Żyją w myśl zasady, że to, co źle działa, należy zmienić. Zdobywają nowe doświadczenia i budują swoją karierę zawodową stale poszukując lepszej drogi, często zmieniając pracodawcę. Chcą żyć po swojemu i zachować work-life balance, dlatego wielu z nich planuje założyć własną firmę. Zetki nie są skłonne do poświęceń czy wyrzeczeń i chętnie korzystają z pomysłów, które ułatwią im prowadzenie działalności. W niniejszym artykule przedstawimy rozwiązania, które mogą pomóc młodym przedsiębiorcom rozpocząć nową drogę zawodową.
Rozwiązania systemowe - ulga na start i preferencyjny ZUS
Przedstawiciele pokolenia Z lubią wydawać pieniądze, ale niekoniecznie w formie zobowiązań na rzecz państwa. Przyzwyczaili się do ciągłego szukania okazji i promocji. Chętnie korzystają więc z dostępnych ulg oraz preferencyjnych składek ZUS, które mogą wybrać jako początkujący przedsiębiorcy. Jak podkreśla Julia Gałkowska-Nguyen, Księgowa prowadząca z firmy CashDirector SA:
Młode osoby zwykle zakładają swoją pierwszą firmę, a to uprawnia je do skorzystania np. z Ulgi na start, w której przez 6 miesięcy nie muszą płacić zobowiązań na rzecz ZUS. Popularny jest także ZUS preferencyjny, a w dalszej perspektywie Mały ZUS Plus z obniżoną składką.
Niższe składki ZUS pomniejszają jednak przyszłe świadczenia otrzymane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych np. w przypadku choroby czy też przy obliczaniu emerytury. Jest to jedyny minus korzystania z ulg przeznaczonych dla początkujących przedsiębiorców.
Ulga na nowe technologie
Ulga na nowe technologie stanowi istotne wsparcie dla przedsiębiorców. Umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania 50% wydatków poniesionych na tę kwestie. Dla pokolenia Z, które dorastało w erze cyfrowej i ma naturalną skłonność do pracy w nowoczesnym środowisku, możliwość skorzystania z tej ulgi jest okazją do realizacji pasji i innowacyjnych pomysłów. Zakup licencji na oprogramowanie wspierające automatyzację pracy lub kontaktów z klientami to przykład tego, jak wykorzystać ulgę na nowe technologie, zwiększając jednocześnie efektywność produkcji.
Młodzi przedsiębiorcy z tej generacji często mają ambicję tworzenia rozwiązań technologicznych lub rozwijania start-upów w branży IT. Dlatego ulga na nowe technologie może być dla nich kluczowym bodźcem do inwestowania w nowoczesne oprogramowanie, systemy i narzędzia.
Zdalna obsługa księgowa
Otwartość na nowe technologie sprawia, że zetki chętniej korzystają z innowacyjnych usług. Zdalna księgowość to rozwiązanie doskonale dopasowane do ich trybu życia. Pozwala na bieżące zarządzanie finansami, monitorowanie transakcji oraz dostęp do raportów i analiz w czasie rzeczywistym, co idealnie odpowiada potrzebom oraz stylowi pracy pokolenia Z.
Julia Gałkowska-Nguyen podkreśla także inne zalety tego rozwiązania:
- Zdalne usługi księgowe pozwalają przedsiębiorcy na oszczędność czasu dzięki elektronicznej wymianie dokumentów z księgowym prowadzącym. Ponadto narzędzia do zdalnej księgowości mogą być powiązane z kontem firmowym i systemem transakcyjnym banku, co zapewnia wygodę podczas opłacania faktur kosztowych, należnych składek czy podatków.
Kompleksowa obsługa przedsiębiorcy
Kolejne cenione przez zetki udogodnienie dotyczy możliwości finalizowania wielu spraw w jednym miejscu. Młode osoby same są wielozadaniowe i tego samego oczekują od obsługujących je firm. Chętniej korzystają z kompleksowej oferty banków, które oferują nie tylko firmowe konto, ale także pomagają w poprowadzeniu spraw urzędowych oraz rejestracji działalności gospodarczej.
Każdy dodatkowy element oferty wzmacnia ich lojalność i przywiązanie do usługodawców. Na te potrzeby odpowiadają banki oferujące dodatkowe wsparcie biznesowe - pomoc w pozyskaniu finansowania, uzyskania leasingu, zamówienia kasy fiskalnej, czy właśnie dostęp do usług księgowych online zintegrowanych z rachunkiem firmowym. Nowy standard obsługi przedsiębiorców to prawdziwa rewolucja także dla starszych pokoleń, których przedstawiciele są mile zaskoczeni zachodzącymi zmianami.
Generacja Z ma innowacyjne podejście do biznesu i chce działać szybko. Szkoda jej czasu na zbędną biurokrację, oczekuje przy tym natychmiastowych efektów swoich działań. Młodzi ludzie nie lubią czekać, ani analizować kolejnych kroków. Przebojowość i odwaga może zaprowadzić ich do sukcesu, o ile wykażą się konsekwencją w realizacji celów biznesowych i wykorzystają dostępne na polskim rynku usprawnienia w prowadzeniu firmy.
Powiązane artykuły
Kariera w IT – jaki kierunek studiów wybrać w 2025?
IT - dla większości z nas skrót ten oznacza jedno - "sukces"
czytaj dalejMATPANDA - sposób na matematykę i stres na maturze
Przygotujemy Cię do nowej matury z matematyki na wybranym poziomie!
czytaj dalejKurs przygotowawczy do matury 2025
biologia, chemia, matematyka, rekrutacja na studia medyczne
czytaj dalej