Czym są kursy językowe za granicą
Nauka języka to bardzo istotny element współczesnej edukacji. Warto pamiętać, iż na naukę języka nigdy nie jest za późno i nie zarezerwowana wyłącznie dla dzieci i młodzieży.
Z dnia na dzień przybywa osób, które podejmują się nauki kolejnego języka, czy to z zaistniałych okoliczności i konieczności, czy też dla czystej satysfakcji, przyjemności i komfortu. Popularyzacji nauki języka sprzyjają kursy językowe zagranicą dedykowane zarówno osobom początkującym jak i zaawansowanym. To jedna z form nauki z przyjemnością, poprzez doświadczenie kontaktu z żywym językiem w sytuacjach życia codziennego. Wyjazd zagraniczny może być jednocześnie formą wypoczynku i okazją do nauki języka w naturalnym środowisku ów języka. Kursy językowe organizowane są w bardzo ciekawych turystycznie miejscowościach, co prawda większość to kursy angielskiego tak w Wielkiej Brytanii jak i Irlandii, na Malcie czy w USA, Kanadzie to nie brakuje również ofert kursów hiszpańskiego w Madrycie, Barcelonie, Meksyku, jak i francuskiego tak we Francji jak i Quebecu czy Maroku.
Więcej w artykule TOP 5 wakacyjnych miejsc na obóz z językiem angielskim .
Wraz z zainteresowaniem kursami językowymi zagranicą przybywa lokalizacji, a programy wyjazdów są coraz bogatsze w rozmaite i bardzo różnorodne atrakcje towarzyszące nauce jak kursy kulinarne, kursy tańca, malarstwa. Dzięki efektywności, skuteczności metoda zanurzenia staje się bardzo polecana nie tylko przez nauczycieli języka, ale również przez samych uczniów. Wielu kursantów wybiera kurs zagraniczny wielokrotnie planując pobyt w tym samym miejscu jak i zmieniając lokalizacje na coraz atrakcyjniejsze. Łącząc wakacje z nauką języka poprzez doświadczenie, obcowanie wśród osób dla których ów język jest językiem ojczystym poznane słówka, zwroty i konteksty gramatyczne zapadają w pamięć długotrwałą. Po wyjeździe pozostają nie tylko pozytywne wspomnienia, ale również szereg relacji, znajomości w środowisku międzynarodowym.
Cenne kontakty można podtrzymywać przez wiele lat, to wartość dodana uczestnictwa w kursie. Wypoczęty umysł, zrelaksowany dzięki obfitemu programowi integracji i zabawy, wypoczynku, zwiedzania oraz poznawania kultury regionalnej szybciej i łatwiej chłonie wiedzę. W przyjemnych okolicznościach nauczyć się można o wiele więcej, szybciej i niepostrzeżenie, podkreślają to wszyscy, którzy wrócili z kursu i rychło planują kolejny wyjazd. To doskonała alternatywa dla wyjazdu na studia czy do pracy. ą kurs językowy można dopasować jego długość trwania i intensywność nauczania do osobistych preferencji. Najczęściej kurs trwa kilka tygodni, jednak nie ma przeszkód by trwał kilka miesięcy. Jest to idealne rozwiązanie na podszkolenie języka, jak i poznanie zupełnie nowego. Kursy językowe organizowane są na różnych poziomach z dedykacją różnym grupom docelowym uwzględniając potrzeby nauki języka urzędowego, medycznego, czy technicznego.
Ciekawa jest także formuła, organizacja kursu, bowiem zajęcia dydaktyczne w szkole językowej to zaledwie ułamek całości, która wpływa na jakość nauczania poprzez immersion. W gestii kursanta jest zorganizowanie dojazdu do określonego celu, następnie zakwaterowania w którym pomagają tutorzy kursu, często oferując noclegi u lokalnych rodzin goszczących kursantów. Dzięki zamieszkaniu w bursie lub w rodziny można szlifować języka w każdej chwili. Zaletą kursów jest celowe mieszanie grup tak, by nie mieć kontaktu z językiem ojczystym, a być niejako zmuszonym do porozumiewania się w języku obcym z osobami różnej narodowości. Grupy są niewielkie i bardzo zróżnicowane także wiekowo, każdy z kursantów ma własnego osobistego opiekuna, który pomaga w nauczaniu jak i organizacji czasu podczas pobytu. Wielokierunkowe oddziaływanie na ucznia wiedzą z języka obcego umożliwia skuteczne jej zapamiętanie poprzez kontakt, skojarzenie, określone wspomnienie i wydarzenie – podaje Sprachcaffe.
Na co dzień w czasie zagranicznego kursu językowego jest całe mnóstwo okazji do ćwiczenia nabytych umiejętności poprzez komunikacje czy to w trakcie wypoczynku, uprawiania sportu, zwiedzania, czy rozrywki, zakupów. Wyjeżdżając na kurs językowy w sezonie turystycznym możemy czerpać z okoliczności jakimi bez wątpienia są liczne festiwale, festy i imprezy kulturalne przygotowywane zmyślą o turystach, jednakże tłok, gwar ma też swoje minusy, bowiem pośród tysięcy turystów zdecydowana większość nie mówi w języku jakiego przyjeżdżamy się uczyć. Kolejki do zabytków i tłum na plaży może być dla wielu minusem, ale i plusem wyjazdu, podobnie jak bujne życie nocne kurortów turystycznych. Kursy językowe poza sezonem również mają swój katalog zalet i wad.
Wśród zalet jest możliwość poznania tubylców, osób które chętnie porozmawiają z kursantami na każdy temat, jak i wesprą konwersację niczym native speaker. Jeśli chodzi o wady pobytu poza sezonem warto nadmienić, iż nie wszystkie atrakcje mogą być czynne. Niewielka ilość turystów sprzyja tańszemu zakwaterowaniu, dojazdowi jak i kosztom utrzymania. W wielu miejscach klimat sprzyja wakacjom przez cały rok i może być świetnym pomysłem na urlop w środku zimy, ferie. Stosunkowo wysokie koszty kursów językowych równoważone są poprzez szereg zalet i przede wszystkim efektywność zagranicznego kursu. Zamiast stacjonarnego kursu rocznego tygodniowy kurs językowy zagranicą zapewnia porównywalną ilość wiedzy i kompetencji językowych. Generalnie można stwierdzić, iż 1 rok nauki w Polsce równa się 3 tygodniom nauki za granicą.
Przykładowe video ze szkoły Sprachcaffe na Malcie: