Dlaczego Politechnika Morska w Szczecinie?
Znajdź swój kierunek!
Kierunki morskie
Mechanika i budowa maszyn
Po tych studiach możesz mieć dyplom oficera mechanika wachtowego i pracować na statkach morskich, ale też w stoczniach remontowych, w działach utrzymania ruchu takich przedsiębiorstw jak: elektrownie, elektrociepłownie, papiernie, huty, porty, oczyszczalnie ścieków, przepompownie. Możesz też pracować w przedsiębiorstwach energetyki odnawialnej, w zakładach produkujących urządzenia elektryczne, firmach produkujących konstrukcje wsporcze, osprzęt, urządzenia i układy izolacyjne. Dysponujemy symulatorami najlepszych światowych firm a nauka odbywa się w nowo wyremontowanym budynku.
Specjalności dające możliwość pracy na morzu i lądzie:
- Eksploatacja siłowni okrętowych
- Diagnostyka i remonty maszyn i urządzeń okrętowych
- Eksploatacja siłowni okrętowych i jachtów motorowych
Specjalności dające możliwość pracy na lądzie:
- Technika chłodnicza i klimatyzacyjna
- Technologia i technika recyklingu
- Diagnostyka i remonty siłowni wiatrowych
Mechatronika
Ten kierunek ma akredytację zagraniczną EUR-ACE Label. Oznacza to, że po jego ukończeniu możesz otrzymać tytuł inżyniera europejskiego. Taką możliwość na kierunku mechatronika dają tylko 3 uczelnie w Polsce! Lista uczelni akredytowanych.
Przygotujemy Cię do pracy w obszarze szeroko rozumianej elektrotechniki i dziedzin pokrewnych oraz pracy na morzu. W trakcie studiów wykształcisz w sobie umiejętności myślenia w sposób abstrakcyjny i nauczysz się rozwiązywania podstawowych problemów inżynierskich związanych z eksploatacją systemów elektrycznych i elektromechanicznych. Zatem oprócz zawodu mechatronika dodatkowo będziesz miał lub miała opcję pływania na morzu. To Ty decydujesz o swojej przyszłości - czy chcesz pływać na statkach (zarabiając więcej, zwiedzając świat, ale decydując się na czasową rozłąkę z bliskimi), czy wolisz pracować na lądzie i spędzać czas z rodziną.
Specjalności:
- Mechatronika i elektrotechnika przemysłowa
- Eksploatacja systemów elektroenergetycznych
Nawigacja
Widzisz siebie na pełnym morzu, o wschodzie słońca, dowodzącego wielkim statkiem albo luksusowym jachtem? Taką perspektywę kariery dają Ci studia na kierunku nawigacja. Poznasz potęgę mórz i oceanów, zwiedzisz wiele krajów, będziesz pracował w międzynarodowych zespołach, wśród ludzi różnych kultur i języków. Nasza baza dydaktyczna i programy kształcenia spełniają wymagania międzynarodowych standardów, a uzyskany dyplom ukończenia studiów i kolejne dyplomy morskie uznawane są na całym świecie bez konieczności ich nostryfikacji. Jeśli zdecydujesz się na pracę na lądzie, czekają na ciebie firmy i instytucje z branży morskiej na całym świecie.
Specjalności:
- Transport morski
- Inżynieria ruchu morskiego
- Pomiary hydrograficzne i oznakowanie nawigacyjne
- Ratownictwo
- Eksploatacja jednostek pływających offshore
- Transport morski i śródlądowy
- Żeglarstwo morskie
Żegluga śródlądowa
Po ukończeniu studiów będziesz miał możliwość pracy jako oficer na statkach żeglugi wielkiej lub zrobić karierę w międzynarodowej żegludze śródlądowej. Jest to możliwe dzięki przedmiotom specjalistycznym ujętym w programie nauczania, które dotyczą pracy w szeroko rozumianej branży śródlądowej. Przedmioty te obejmują nie tylko eksploatację jednostek śródlądowych, ale także zarządzanie śródlądowym procesem transportowym. Daje to możliwość podjęcia pracy w firmach spedycyjnych oraz logistycznych. Wysoki nacisk kładziemy na nauczanie języka angielskiego i niemieckiego, które dają możliwości zatrudnienia we flocie śródlądowej na terenie Unii Europejskiej na stanowisku kapitana. W ramach kierunku wdrażane są także treści programowe dotyczące przewozów gazów skroplonych i obsługi terminali LNG.
Specjalności:
- Eksploatacja jednostek morskich i śródlądowych
- Zarządzanie w żegludze śródlądowej
Kierunki informatyczne
Informatyka
Jeśli interesuje Cię programowanie aplikacji webowych i mobilnych – wybierz specjalność programowanie systemów informatycznych. A może interesuje Cię jak powstają nowoczesne symulatory i gry? Chcesz poznać zaawansowane metody pracy zespołowej w metodykach zwinnych i techniki testowania? Chcesz nauczyć się pracy grupowej przy budowie inteligentnych systemów wykorzystujących zaawansowane bazy danych, sztuczną inteligencję, internet rzeczy oraz wirtualną rzeczywistość? Jeśli tak, to specjalność programowanie systemów multimedialnych jest właśnie dla Ciebie! Mamy jeszcze trzecią specjalność, czyli informatykę morską, gdzie skupiamy się na funkcjonowaniu i budowaniu informatycznych systemów morskich, w tym systemów nawigacyjnych i metod łączności. Przyjdź, zadzwoń, Czekamy na Ciebie!
Specjalności:
- Programowanie systemów informatycznych
- Programowanie systemów multimedialnych
- Informatyka morska.
Teleinformatyka
Na tym kierunku nauczysz się technik przesyłu informacji oraz obsługi narzędzi do sterowania przepływem oraz transmisji danych za pomocą różnych mediów. Przykładowe przedmioty: technika cyfrowa, architektura systemów mikroprocesorowych, układy i systemy automatyki, podstawy telekomunikacji, programowanie obiektowe, sieci komputerowe, systemy operacyjne, teoria systemów, nawigacja obiektów mobilnych. W trakcie studiów gwarantujemy świetną atmosferę oraz indywidualne podejście do każdego studenta i studentki. Wybierając ten kierunek uzyskasz kompetencje do pracy zarówno w firmach informatycznych jak i powiązanych z telekomunikacją. Dołącz do nas!
Specjalności:
- Eksploatacja systemów łączności,
- Projektowanie systemów łączności
Kierunki menedżerskie i logistyczne
- logistyka
- transport (inżynier europejski)
- zarządzanie
- zarządzanie i inżynieria produkcji (inżynier europejski)
Logistyka
Nie jest to wiedza tajemna, że życie ludzi w XXI wieku kręci się wokół kupowania. Nie wszyscy jednak wiedzą jak dużą rolę odgrywa w tym logistyka i nowoczesne rozwiązania, które ją wspierają. Można śmiało przyjąć, że logistyka to podstawa. Jednak w branży tej nie wszystko jest aż tak oczywiste mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Potoczne, oczywiste sformułowania mogą dotyczyć zupełnie czegoś innego niż byśmy oczekiwali. Przedsiębiorstwa logistyczne potrzebują pracowników znających fachową terminologię oraz nowoczesne technologie. Potrzebują absolwentów kierunku logistyka.
Specjalności:
- Logistyka przedsiębiorstw
- Logistyka i zarządzanie w europejskim systemie transportowym
- Logistyka turystyki wodnej
- Logistyka metropolitalna
Transport
Ten kierunek ma akredytację zagraniczną EUR-ACE Label. Oznacza to, że po jego ukończeniu możesz otrzymać tytuł inżyniera europejskiego. Taką możliwość na kierunku transport daje tylko 7 uczelni w Polsce! Lista uczelni akredytowanych.
Czy zastanawiałeś się jak ważnym pojęciem w XXI wieku jest transport oraz jak dużo nowinek można w nim zastosować? Transport lotniczy, drogowy czy wodny jest wg wielu opracowań jednym z najciekawszych i najważniejszych elementów wpływających na rozwój gospodarczy krajów całego świata. Nowoczesna infrastruktura oraz efektywnie funkcjonujące systemy transportowe wzmacniają spójność społeczną, ekonomiczną i przestrzenną kraju. Na co dzień tego nie zauważamy, ale przyszłość tej branży rozgrywa się już dzisiaj. Przedsiębiorstwa transportowe potrzebują myślących nowocześnie pracowników, a do takich należą absolwenci tego kierunku.
Specjalności:
- Eksploatacja portów i floty morskiej
- Żegluga śródlądowa
- Eksploatacja portów
- Eksploatacja terminali kontenerowych
Zarządzanie
Zarządzanie to jedna z najnowszych propozycji Politechniki Morskiej w Szczecinie. Absolwenci tego kierunku nie tylko zdobędą wiedzę z zakresu zarządzania, ale też odkryją, dlaczego każdy może być milionerem, a nie każdy nim zostaje. Udział w zajęciach prowadzonych przez praktyków pozwoli na pracę na stanowiskach menedżerskich średniego i wyższego szczebla w regionie, Polsce i na świecie, w sektorze morskim, ale też związanym z bezpieczeństwem, nowymi technologiami. Z kolei rozszerzone zajęcia z języka angielskiego utorują ścieżki do szybkiego awansu i rozwoju kariery zawodowej. To bardzo wszechstronne studia.
Specjalności:
- Zarządzanie bezpieczeństwem organizacji
- Organizacja i zarządzanie w gospodarce morskiej
- Zarządzanie zasobami ludzkimi
Zarządzanie i inżynieria produkcji
Ten kierunek ma akredytację zagraniczną EUR-ACE Label. Oznacza to, że po jego ukończeniu możesz otrzymać tytuł inżyniera europejskiego. Taką możliwość na tym kierunku dają tylko 4 uczelnie w Polsce! Lista uczelni akredytowanych.
Kierunek ZiIP to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy, małych i średnich firm, ale i potentatów produkcji. Restrukturyzacja przemysłu, jego unowocześnienie, wszechobecna automatyzacja to zadania dla nowego pokolenia pracowników. Zastanów się, jeżeli Twoim konikiem są przedmioty ścisłe, jeżeli interesujesz się techniką, ale w przyszłości chciałbyś objąć także stanowisko dyrektora lub menedżera, to zamiast zapisywać się na studia tylko ekonomiczne lub tylko techniczne wybierz takie, które dadzą Ci to wszystko. W trakcie nauki na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji dowiesz się jak to pogodzić. Jesteś zainteresowany?
Specjalności:
- Zarządzanie jakością produkcji i usług
- Zarządzanie innowacjami w produkcji i usługach
- Zarządzanie przemysłowymi systemami energetycznymi
Kierunki inżynierskie typowo lądowe
- automatyka i robotyka
- geodezja i kartografia
- inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe
- oceanotechnika – budowa jachtów i okrętów
Automatyka i robotyka
Program studiów przygotowaliśmy tak, aby zapewnić Ci możliwość pracy w obszarze szeroko rozumianej automatyki, robotyki i dziedzin pokrewnych. W trakcie studiów wykształcisz w sobie umiejętności myślenia w sposób abstrakcyjny i rozwiązywania podstawowych problemów inżynierskich związanych z eksploatacją urządzeń i układów automatyki i robotyki. Studiowanie z nami pozwoli Ci na zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu projektowania, konstruowania, eksploatacji i diagnostyki układów regulacji automatycznej i systemów robotycznych z wykorzystaniem narzędzi informatycznych.
Pewne jest, że zostaniesz świetnie przygotowany do podjęcia pracy w zakładach przemysłowych związanych z szeroko rozumianą inżynierią elektryczną i dziedzinami pokrewnymi. No i pamiętaj, atmosfera na naszym wydziale jest, jak to określają sami studenci – rodzinna! Jest po prostu miło i przyjemnie. Zapraszamy do nas!
Geodezja i kartografia
Interesuje Cię geografia? Lubisz oglądać i analizować mapy, zwłaszcza te w internecie? Przyjdź do nas! W trakcie studiów nauczysz się jak wytyczyć w terenie budynek, pomierzyć działkę i jak opracować Numeryczny Model Terenu przy pomocy drona. Dowiesz się co to ortofotomapa, jak ją wykonać a także, poznasz tajniki skaningu laserowego i opracowań 3D. Dowiesz się co to GIS (Geographic Information System) i jak wykorzystać potęgę danych geoprzestrzennych do uzyskiwania wielu praktycznych informacji, wykonując analizy w programach komputerowych. Od trzeciego roku studiów będziesz miał / miała możliwość poszerzania swojej wiedzy w kierunku geoinformatyki – budując bazy danych przestrzennych i projektując systemy geoinformatyczne, lub hydrografii – wykonując w praktyce pomiary przy pomocy naszego sprzętu i łodzi pomiarowej Hydrograf XXI. Nauczymy Cię wykonywać pomiary z powietrza, za pomocą dronów, z ziemi za pomocą specjalistycznych geodezyjnych urządzeń pomiarowych oraz pod wodą, gdzie obraz terenu jest „malowany dźwiękiem”.
Specjalności:
- Geoinformatyka
- Hydrografia
Inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe
Na tych studiach zdobędziesz szeroką wiedzę z zakresu inżynierii mechanicznej, mechatroniki i innych powiązanych dziedzin. Dzięki temu będziesz miał / miała szerszy wybór przyszłej ścieżki zawodowej. Czeka na Ciebie praca zarówno w sektorze przedsiębiorstw komercyjnych jak i w organach administracji publicznej, których działalność związana jest z szeroko pojętą inżynierią przemysłową oraz technologiami offshore. Dodatkowo, zdobędziesz umiejętności projektowania i eksploatacji systemów przemysłowych oraz będziesz biegle poruszać się w dynamicznie rozwijającym się sektorze morskich elektrowni wiatrowych i innych odnawialnych źródeł energii (OZE) poprzez skuteczne łączenie zawodowej wiedzy teoretycznej z praktyką. To naprawdę przyszłościowy kierunek!
Specjalności:
- Eksploatacja siłowni wiatrowych
- Diagnostyka systemów przemysłowych
Oceanotechnika – budowa jachtów i okrętów
Transport morski, poszukiwania i wydobycie surowców mineralnych z dna morskiego, badania oceaniczne, rekreacja i sporty morskie to obszary działalności, dla których niezbędne są jednostki pływające, nie tylko na powierzchni, ale także podwodne lub poruszające się po dnie morskim. Coraz więcej tych jednostek pływających jest bezzałogowych, sterowanych za pomocą specjalistycznego oprogramowania wykorzystującego sztuczną inteligencję. Jednocześnie od projektowanych i budowanych jednostek pływających wymaga się, aby były ekologiczne i w jak najmniejszym stopniu miały negatywny wpływ na środowisko np. poprzez emisję spalin. Specjaliści z projektowania innowacyjnych, ekologicznych statków, jachtów, obiektów offshore i innych jednostek pływających są poszukiwani nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Jeśli jesteś tym zainteresowany, to być może te studia są właśnie dla Ciebie.
Specjalności:
- Projektowanie i budowa okrętów
- Projektowanie i budowa jachtów
Powiązane artykuły
Politechnika Morska w Szczecinie zaprasza do udziału w konkursie: Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów oraz doktorantów.
czytaj dalejPolitechnika Morska REKRUTACJA 2023
Na studiach inżynierskich i licencjackich przygotowaliśmy 15 kierunków - wśród nich studia po angielsku, studia dla przyszłych marynarzy, a także inżynierów, konstruktorów, jeden kierunek licencjacki.
czytaj dalejNawigacja ze specjalnością ratownictwo – profesja z przygodą w tle
Studiowanie nawigacji nie musi automatycznie oznaczać pracy na mostku kapitańskim. Gdzie i co studiować, aby nie wiało nudą, jaka uczelnia zapewni atrakcyjne programy studiów? Odpowiedź znajduje się na Wałach Chrobrego w Szczecinie.
czytaj dalej