Dokąd na studia?
Testy predyspozycji pomogą wybrać nie tylko kierunek, ale i kraj
- Test psychologiczny Morissby określa predyspozycje w trzech obszarach: językowym, liczbowym i praktycznym. Clifton Strengths wskazuje dominujące talenty, które warto rozwijać.
- Eksperci edukacyjni są w stanie zarekomendować kraj, w którym system nauczania jest najbardziej zbliżony do potrzeb danej osoby.
- Diagnostykę najlepiej wykonać dwa lata przed aplikacją na studia.
Motywacje do wyboru studiów mogą być różne: perspektywa dobrych zarobków, gwarancji zatrudnienia czy realizowanie pasji (według raportu SW Research aż 54 proc. studentów kierowało się zainteresowaniami). Istotny może być też prestiż uczelni. Czynników jest wiele, a obecnie młodzi ludzie coraz świadomiej chcą decydować o swojej przyszłości. Dlatego chętnie korzystają ze wsparcia profesjonalnej diagnostyki.
Wykorzystać talent
- W diagnostyce wykorzystywane są np. testy Morrisby oraz Clifton Strenghts, potocznie nazywany testem Gallupa. Morrisby jest testem akredytowanym przez Brytyjskie Towarzystwo Psychologiczne. Ma na celu wskazanie rekomendowanych zawodów i obszarów studiów. Wykonywane zadania mają określić predyspozycje w trzech obszarach - językowym, liczbowym i praktycznym. Dzięki niemu dowiadujemy się, jaki sposób przetwarzania informacji jest dla kandydata najbardziej naturalny oraz spójny z zainteresowaniami - mówi Dorota Makos z Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego.
Z kolei Clifton Strengths składa się z ponad 170 stwierdzeń, do których należy się odnieść w określonym czasie (odpowiedzi mają być jak najbardziej spontaniczne). Na tej podstawie zostaje określonych pięć talentów i to, jak przejawiają się one w codziennym życiu, a także sugestie ich wykorzystania. - Talent rozumiany jest tu jako naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i działania, który może być produktywnie wykorzystany - wyjaśnia Dorota Makos. - Test Gallupa wybraliśmy, aby poszerzyć perspektywę, w jakich obszarach dana osoba będzie najskuteczniej działać. Wskazuje też sfery, które mogą wymagać szczególnej obserwacji zarówno w kontekście mocnych, jak i słabszych stron.
Różne style nauczania
Szczegółowe zbadanie mocnych stron i predyspozycji jest wyjątkowo pomocne przy wyborze studiów zagranicznych, gdyż uniwersytety często oferują wąskie specjalizacje (tak jest np. w Holandii). Na podstawie wyników testów eksperci określają obszary, w których w pełni można się rozwinąć. Następnie doradzają nie tylko konkretne kierunki studiów, ale również odpowiedni kraj. Opierają się na rankingach i rozeznaniu w różnych stylach nauczania, które często mocno odbiegają od polskiego - np. Dania kładzie nacisk na spersonalizowaną naukę w małych grupach i zajęcia praktyczne.
Pomocna jest też wiedza płynąca z doświadczeń aplikantów studiujących na całym świecie. - W zależności od preferencji stylu uczenia się, zainteresowań i predyspozycji możemy zarekomendować kraj, w którym system nauczania byłby najbardziej zbliżony do potrzeb danej osoby - mówi Dorota Makos. - Przygotowujemy też raporty z proponowanymi krajami, uczelniami i kierunkami. W pierwszej kolejności koncentrujemy się na mocnych stronach i predyspozycjach uczestnika diagnostyki, a następnie rozmawiamy o potrzebach i wartościach. Najważniejsze jest połączenie tego, w czym dana osoba jest dobra z tym, jakie będzie miała możliwości na rynku pracy. Warto też wiedzieć, gdzie są największe możliwości rozwoju i budowania kariery.
Czas na zmianę
Często procedury aplikacyjne są dość wymagające i czasochłonne, zatem by spokojnie się do nich przygotować najlepiej przystąpić do testów na dwa lata przed pójściem na studia. - To dobry moment, gdyż w tym czasie można podjąć dodatkowe aktywności, zdobyć doświadczenie, które będzie może opisać w liście motywacyjnym i CV - tłumaczy Dorota Makos z Elab Education Laboratory. - Można też jeszcze ewentualnie zmienić profil klasy, wybierając odpowiednie rozszerzenie, pozwalające lepiej przygotować się do aplikacji.
Zdarza się, że osoby przystępujące do diagnostyki są zaskoczone wynikami. - Ostatnio współpracowaliśmy z osobą, która rozważała studia biznesowe i chciała tylko doprecyzować kierunek. Okazało się, że ma wysokie predyspozycje do kierunków artystycznych i ostatecznie wybrała Graphic Design. Wspomniała, że rysowanie było jej pasją, ale nie zdawała sobie sprawy, że może zajmować się tym zawodowo - dodaje ekspertka.
Powiązane artykuły
Kariera w IT – jaki kierunek studiów wybrać w 2025?
IT - dla większości z nas skrót ten oznacza jedno - "sukces"
czytaj dalejMATPANDA - sposób na matematykę i stres na maturze
Przygotujemy Cię do nowej matury z matematyki na wybranym poziomie!
czytaj dalejKurs przygotowawczy do matury 2025
biologia, chemia, matematyka, rekrutacja na studia medyczne
czytaj dalej