Drony wśród nas – społeczna akceptacja nowej technologii
W środę, 5 marca na Lazarski Aviation Academy, lotniczej części Uczelni Łazarskiego odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta edycja konferencji naukowej poświęconej bezzałogowym statkom powietrznym (BSP).
Wydarzenie pod hasłem „Drony wśród nas - społeczna akceptacja nowej technologii” zgromadzi ekspertów, przedstawicieli administracji publicznej, branży lotniczej oraz środowiska akademickiego.
Tegoroczna edycja konferencji skoncentruje się na kluczowym aspekcie rozwoju technologii dronowych – ich społecznej akceptacji. W programie znajdą się dwa panele tematyczne, poświęcone zarówno regulacjom i bezpieczeństwu, jak i wyzwaniom stojącym przed branżą.
Eksperci o przyszłości dronów w przestrzeni publicznej
Konferencję otworzy prof. dr hab. Anna Konert, Dyrektor Lazarski Aviation Academy, a także Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego.
Dynamiczny rozwój bezzałogowych statków powietrznych wymaga nie tylko innowacyjnych rozwiązań technologicznych, ale również akceptacji społecznej. Musimy wspólnie wypracować model, który pozwoli na harmonijne i bezpieczne użytkowanie przestrzeni powietrznej przez lotnictwo załogowe i bezzałogowe. Ale model ten powinien być akceptowany społecznie, co jest szczególnie istotne w przypadku „miejskiej” przestrzeni powietrznej i lotów wykonywanych na niskich wysokościach – mówi prof. dr hab. Anna Konert.
Wśród prelegentów znajdą się m.in. Paweł Szymański, Dyrektor Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, który przybliży europejski ekosystem dronowy, oraz dr hab. Michał Wróblewski z Instytutu Innowacji i Technologii Łukasiewicz-ITECH, który wystąpi z wykładem pt.:"Jak kształtować społeczny odbiór technologii? O strachu przed dronami (i nie tylko) i jak sobie z nim radzić."?
Branża i nauka o wyzwaniach stojących przed dronami
Rozwój regulacji prawnych dotyczących dronów jest ściśle związany z poziomem akceptacji społecznej dla nowej technologii. Technologii, która przynosi wiele korzyści, ale która wiąże się pewnymi ryzykami. Regulacje powinny zatem uwzględniać obawy społeczne związane z bezpieczeństwem, ochroną prywatności, a nawet z ochroną zdrowia przed hałasem. W procesie akceptacji społecznej nowej technologii kluczowa jest przy tym edukacja i dialog– podkreśla dr hab. Piotr Kasprzyk, Pełnomocnik Rektora Uczelni Łazarskiego ds. kierunków lotniczych, jeden z prelegentów konferencji.
W programie wydarzenia znajdzie się także panel branżowy, w którym eksperci podejmą temat hałasu generowanego przez drony oraz jego wpływu na społeczną akceptację tej technologii. Swój udział w konferencji zapowiedzieli również przedstawiciele organizacji międzynarodowych oraz liderzy sektora dronowego.
Konferencja odbędzie się 5 marca 2025 r. o godz. 9:00 w sali 130 (sektor D) Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Szczegółowy program wydarzenia oraz możliwość rejestracji dostępne są na stronie: https://aviation.lazarski.pl/pl/konferencja-drony-sa-wsrod-nas/
Powiązane artykuły
Kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego ponownie w czołówce wydziałów medycznych w Polsce
Wysoki poziom kierunku lekarskiego na Uczelni Łazarskiego po raz kolejny znalazł potwierdzenie w wynikach Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) w sesji wiosennej 2025 roku.
czytaj dalejAtrakcyjne zarobki prawników. Dlaczego warto studiować prawo?
Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną?
czytaj dalejDołącz do Dnia Otwartego Online Uczelni Łazarskiego !
Nadal zastanawiasz się, który uniwersytet jest dla Ciebie najlepszy? Pozwól nam sobie pomóc!
czytaj dalej