Edukacja za granicą i planowanie kariery
Zbliża się dziewiąta edycja Elab Education Expo. Tym razem wydarzenie odbędzie się w dwóch miastach - 29 września w Poznaniu i 1 października w Warszawie
To największe w Polsce wydarzenie skupione wokół edukacji międzynarodowej i planowania kariery. Wstęp jest bezpłatny.
Hasłem tegorocznej edycji jest You are the future. The future is yours. W ramach wydarzenia uczestnicy i uczestniczki wysłuchają wystąpień na temat: aplikowania na zagraniczne uczelnie i studiowania za granicą. Będą również mogli wziąć udział w warsztatach oraz porozmawiać z przedstawicielami uczelni z ponad 20 krajów.
- Celem Elab Education Expo jest wsparcie młodych osób - zarówno licealistów, jak i uczniów szkół podstawowych, chcących zrozumieć, w jakim kierunku chcą się kształcić i co chcą robić w ciągu najbliższych lat. Przez ostatnie dwa lata Expo, w związku z pandemią, odbywało się online. Cieszymy się, że wracamy do formy stacjonarnej. Dlatego w tym roku postanowiliśmy zorganizować wydarzenie w dwóch miastach - tak, aby osoby z każdej części Polski miały ułatwiony dojazd na Elab Expo. Liczymy, że w tym roku na wydarzeniu pojawi się łącznie niemal 2000 osób - komentuje Magda Quinto z Fundacji Elab Education Laboratory, współorganizatora wydarzenia.
O uczelniach z całego świata w Warszawie i Poznaniu
Podczas Elab Education Expo 2022 będzie można się spotkać z przedstawicielami uczelni i liceów z USA, Wielkiej Brytanii, Holandii czy Włoch. Osoby, które zjawią się na wydarzeniu porozmawiają również o studiach w Irlandii, Szkocji, Kanadzie, a nawet Australii.
Na Expo będzie można porozmawiać z reprezentantami amerykańskich uczelni, m.in. Pace University, University of Connecticut czy Arizona State University, a także uczelni brytyjskich: University of the Arts London, jednej z najlepszych uczelni artystycznych na świecie, Goldsmiths University of London czy też Coventry University, który ma swój kampus we Wrocławiu. W strefie uczelni europejskich znajdą się np. Inholland University of Applied Sciences z Holandii czy włoska Cattolica del Sacro Cuore.
By ułatwić poruszanie po przestrzeni wystawienniczej, organizatorzy podzielili ją na strefy tematyczne. W każdej z nich, oprócz przedstawicieli uczelni, obecni będą również konsultanci edukacyjni Elab, gotowi odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące studiowania za granicą w języku angielskim.
Plany edukacyjne realizowane od podstawówki
O dalszych planach edukacyjnych coraz częściej myśli się już na etapie szkoły podstawowej. Dlatego na Elab Expo pojawią się również reprezentanci CATS Global i GE International - dwóch największych przedstawicieli zagranicznych liceów. Skupiają oni łącznie ponad 20 różnych szkół średnich ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Pierwszy z nich zrzesza licea brytyjskie, w tym: Cambridge School of Visual & Performing Arts, męskie liceum St. Michael’s School czy C na z siedzibą w Szanghaju. Z kolei GE International skupia amerykańskie szkoły z internatem, Leman Manhattan w Nowym Jorku, które mieści się tuż przy samym Wall Street, Thorton Academy, The Brook Hill School czy Villanova Preparatory School.
Warsztaty, dyskusje i prelekcje
Organizatorzy zadbali o różnorodność prezentacji i warsztatów zawartych w programie. Partnerem strategicznym Elab Education Expo jest British Council, którego reprezentanci przeprowadzą warsztaty: Study Abroad? Think IELTS! Ponadto, licealiści poznają między innymi praktyczne aspekty aplikowania do szkół wyższych w Wielkiej Brytanii. Posłuchają prezentacji dotyczących konkretnych uczelni - np. PACE University z Nowego Jorku czy jednej z najlepszych instytucji artystycznych na świecie - University of the Arts London. Dodatkowo, pojawi się panel o tym, czy studiowanie medycyny za granicą się opłaca i jeżeli tak to dlaczego. Planowany jest również panel dyskusyjny o zawodach przyszłości, kreowaniu ścieżki kariery i nowych kierunkach studiów.
- Studiowanie za granicą stwarza młodym ludziom szansę na poznanie specyfiki nauki, ale także pracy w międzynarodowym środowisku. W końcu to przyszli studenci i studentki mogą nie tylko przystosowywać się do zmieniającej się sytuacji na rynku pracy, ale także ją kreować. Być może ktoś z uczestników Elab Expo przyczyni się do powstania kolejnego zawodu przyszłości - mówi Magda Quinto z Elab.
- Jako że wracamy do trybu stacjonarnego, w tym roku przygotowaliśmy również miejsce do odpoczynku - strefę gier Xbox. Osoby, które przybędą na Elab Expo, otrzymają zniżki na kursy przygotowujący do egzaminu SAT. Na odwiedzających czekają również atrakcyjne nagrody w Kole Fortuny, w tym vouchery na zakupy w internecie - dodaje Wiktoria Frej z Elab.
- 29 września w Poznaniu w godzinach 14.00-18.30 (Concordia Design, ul. Zwierzyniecka 3)
- 1 października w Warszawie w godzinach 11.00-18.50 (Espot | Elektrownia Powiśle, ul. Zajęcza 2a).
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Rejestracji można dokonać na stronie: https://expo.elabedu.eu/.
Głównym patronem medialnym jest Onet.pl.
Wydarzenie patronatem objęli również: Czwórka Polskie Radio, dlastudenta.pl, kierunkistudiow.pl i pomaturze.pl.
Wydarzenie to zostało objęte Honorowymi Patronatami Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Prezydenta Miasta st. Warszawy.
Powiązane artykuły
Co można robić bez matury? Zajęcia, kursy i zawody dostępne dla osób bez wykształcenia średniego
Nie wszyscy decydują się na zdanie matury, co może wynikać z różnych powodów: osobistych, zawodowych czy edukacyjnych. Czy brak matury zamyka wszystkie drzwi? Zdecydowanie nie. Istnieje wiele ścieżek kariery, zajęć i kursów, które można podjąć bez tego dokumentu. W poniższym artykule przyjrzymy się możliwościom rozwoju oraz zarobkom osób bez matury, z maturą i po studiach, a także poznamy statystyki dotyczące ich życia zawodowego i prywatnego.
czytaj dalejMatura 2025 – historia, teraźniejszość i przyszłość egzaminu dojrzałości
Matura to kamień milowy w edukacji, ale skąd się wzięła i jak się zmienia na przestrzeni lat? Dowiedz się o jej genezie, wynikach w 2025 roku i prognozach na przyszłość.
czytaj dalejZAPRASZAMY 19 kwietnia 2024 roku
Dzień Otwarty Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
czytaj dalej