Erasmus Mundus Global-MINDS na Uniwersytecie SWPS
Uniwersytet SWPS dołączył do międzynarodowego Konsorcjum Erasmus Mundus Global-MINDS, oferującego wspólny, 2-letni program studiów magisterskich w dziedzinie Psychology of Global Mobility, Inclusion and Diversity in Society (Psychologia globalnej mobilności, akceptacji i różnorodności w społeczeństwie).
Konsorcjum, w skład którego wchodzą również ISCTE University Institute of Lisbon w Portugalii, University of Limerick w Irlandii, University of Oslo w Norwegii oraz Koç University w Turcji, otrzymało grant z funduszy Komisji Europejskiej na zrealizowanie programu oraz sfinansowanie 58 stypendiów w ciągu trzech lat. Pierwsi uczestnicy programu rozpoczną naukę jesienią 2017 r. Absolwenci otrzymają dyplomy magistra co najmniej dwóch uczelni.
O programie
Program Global-MINDS, z wykładowym językiem angielskim, jest przeznaczony dla osób posiadających licencjat z psychologii lub jego ekwiwalent. Zgodnie z założeniami programu studenci realizują kolejne etapy studiów na co najmniej dwóch uniwersytetach i mają do wyboru dwie ścieżki kształcenia: pierwszy semestr studiów w Warszawie a drugi w Oslo lub Stambule, albo pierwszy semestr w Lizbonie a drugi w Limerick lub Oslo. Program Global-MINDS umożliwia uzyskanie międzynarodowego wykształcenia na wysokim poziomie, łączącego naukową wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami w dziedzinie psychologii społecznej i międzykulturowej.
Z programu mogą skorzystać zarówno studenci samofinansujący się, jak i stypendyści. Grant przyznany przez Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego przy Komisji Europejskiej przeznaczony jest głównie na stypendia naukowe i socjalne. O stypendia mogą ubiegać się studenci z całego świata.
Program Global-MINDS łączy wysoką jakość kształcenia teoretycznego z praktyką w zakresie psychologii społecznej i kulturowej. Odpowiednio dobrane kursy stwarzają możliwość zapoznania się z aktualną problematyką dotyczącą migrantów i ich adaptacji kulturowej, rozwiązywania konfliktów etnicznych, zarządzania międzykulturowością, itp. w przynajmniej dwóch państwach i na przynajmniej dwóch partnerskich uniwersytetach – tłumaczy dr Karolina Mazurowska, Katedra Psychologii Międzykulturowej, Koordynator Programu Global-MINDS na Uniwersytecie SWPS.
Dzięki dyplomowi przynajmniej dwóch uczelni i międzynarodowemu doświadczeniu zdobytemu podczas studiów w co najmniej dwóch krajach, absolwenci programu Global-MINDS będą świetnie przygotowani do pracy w międzynarodowym i wielokulturowym środowisku.
Według amerykańskiego Biura Statystyk Pracy (BLS) psycholodzy społeczni będą nadal poszukiwanymi pracownikami w sektorze prywatnym, zwłaszcza wobec wyzwań, z którymi będą musiały mierzyć się współczesne społeczeństwa, coraz bardziej zróżnicowane etnicznie i kulturowo: koniecznością międzykulturowej współpracy czy pogodzeniem interesów różnych grup religijnych i społecznych.
Partnerzy: SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, ISCTE – Instituto Universitário de Lisboa (ISCTE-IUL), The University of Oslo (UIO), Koç University, University of Limerick (UL).
************************
Uniwersytet SWPS to nowoczesna uczelnia oparta na trwałych wartościach. Silną pozycję zawdzięcza połączeniu wysokiej jakości dydaktyki z badaniami naukowymi spełniającymi światowe standardy. Uczelnia oferuje praktyczne programy studiów z psychologii, prawa, socjologii czy kulturoznawstwa dostosowane do wymagań zmiennego rynku pracy w pięciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Katowicach. Obecnie Uniwersytet SWPS kształci ponad 15 tys. studentów. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwo, socjologia, prawo i literaturoznawstwo oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach psychologia (w Warszawie i Wrocławiu) i kulturoznawstwo.
Tradycją Uczelni są cykle otwartych wydarzeń naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. Jako jeden z najlepszych ośrodków psychologicznych w kraju, Uniwersytet SWPS popularyzuje wiedzę psychologiczną realizując projekt Strefa Psyche (www.strefapsyche.swps.pl) i Strefa Rodzica (www.strefarodzica.swps.pl) oraz wspiera młodzież prowadząc w liceach na terenie całego kraju bezpłatne warsztaty psychologiczne, seksuologiczne i ogólnorozwojowe Strefa Młodzieży (www.strefamlodziezy.pl).