I MIEJSCE WYDZIAŁU PRAWA SWPS W RANKINGU RZECZPOSPOLITEJ
W VIII edycji Rankingu Wydziałów Prawa dziennika "Rzeczpospolita" z 2019 roku studia prawnicze prowadzone w Szkole Prawa na Uniwersytecie SWPS w Warszawie zajęły 1. miejsce wśród wszystkich niepublicznych szkół wyższych.
POTENCJAŁ NAUKOWY SIŁĄ WYDZIAŁU
W zestawieniu „Rzeczpospolitej” oceniano przede wszystkim trzy kategorie: potencjał naukowy poszczególnych jednostek, jakość kształcenia oraz współpracę z zagranicą. W kategorii „Potencjał naukowy” Uniwersytet SWPS znalazł się na 1. pozycji wśród wszystkich uczelni niepublicznych w Polsce. Uwzględniono oceny parametryczne MNiSW, rozwój kadry, uprawnienia doktorskie oraz liczbę grantów realizowanych na wydziale. Bardzo dobrze oceniono także poziom nauczania, przede wszystkim dostępność pracowników naukowo-dydaktycznych, zdawalność absolwentów na aplikacje oraz możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego podczas studiów.
OŚRODEK NAUK PRAWNYCH POSIADAJĄCY KOMPLET UPRAWNIENIEŃ NAUKOWYCH
Wydział Prawa powstał w 2009 roku i szybko ugruntował swoją pozycję jako ważny ośrodek nauk prawnych w Polsce. W 2012 roku uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo. Obecnie prowadzi: prawo w biznesie – studia I stopnia, które łączą wiedzę o prawnych aspektach prowadzenia działalności biznesowej z kompetencjami menedżerskimi, jednolite studia magisterskie na kierunku prawo, w tym prawo dla magistrów i licencjatów, oraz seminaria doktorskie przygotowujące do napisania i obrony rozprawy doktorskiej.
Rok 2018 dla Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS okazał się wyjątkowy. W dziesiątym roku istnienia uzyskał prawo do nadawania stopnia doktora habilitowanego w zakresie nauk prawnych. Ta decyzja, podjęta przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułu Naukowego, lokuje Wydział Prawa w grupie wydziałów o pełnych uprawnieniach naukowych.
prof. Teresa Gardocka, dziekan Wydziału Prawa
NOWATORSKI KONCEPT NAUCZANIA
Szkoła Prawa Uniwersytetu SWPS oparta jest na innowacyjnym koncepcie nauczania. Tu najważniejsze są praktyczna wiedza i umiejętności, rozwiązywanie rzeczywistych problemów prawnych, współpraca z biznesem. Program nauczania jest na bieżąco konsultowany z przedstawicielami biznesu tak, by odpowiadać na rzeczywiste potrzeby rynku. Wzbogacają go zajęcia z zarządzania oraz zajęcia z zakresu psychologii, komunikacji interpersonalnej, mediacji i retoryki – kompetencji dotąd pomijanych w nauczaniu prawa. Studenci korzystają z profesjonalnego tutoringu, czyli wsparcia prawnika i psychologa na każdym etapie studiów.
Studenci mogą wziąć udział w bezpłatnych, certyfikowanych kursach, cenionych na rynku pracy. Certyfikowany przez Wolters Kluwer kurs przygotowuje studentów do posługiwania się profesjonalną bazą informacji prawnej LEX. Sąd Arbitrażowy przy Konfederacji Lewiatan oferuje kurs reprezentowania stron w postępowaniu arbitrażowym. Z kolei Polskie Centrum Mediacji wprowadza studentów tajniki mediacji, jednej z alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów.
SZYBKO ZNAJDUJĄ PRACĘ I DOBRZE ZARABIAJĄ
Nasi absolwenci prawa znakomicie sobie radzą na rynku pracy, co potwierdzają dane zgromadzone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach systemu ELA (Ekonomiczne Losy Absolwentów), dotyczące zarówno uczelni publicznych, jak i niepublicznych.
Prawnicy po Uniwersytecie SWPS znajdują pracę etatową w ciągu 1,68 miesiąca (dane dotyczą absolwentów rocznika 2016). Nasi prawnicy plasują się na drugim miejscu pod względem wysokości wynagrodzeń. Ich średnie miesięczne zarobki brutto w pierwszym roku po dyplomie wynoszą 4881,72 zł.
CZOŁÓWKA POLSKIEGO PRAWA
Kadra wydziału to wybitne osobistości polskiego prawa: sędziowie Sądu Najwyższego, specjaliści poszczególnych dziedzin prawa, praktycy – radcowie prawni i adwokaci. Wśród nich są profesorowie: Andrzej Szlęzak – senior partner w kancelarii prawnej Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak, Lech Gardocki – Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego w latach 1998-2010 oraz Bronisław Sitek – były prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
Powiązane artykuły
KUPUJĘ, BO NIE MOGĘ PRZESTAĆ. O UZALEŻNIENIU OD ZAKUPÓW
Przed świętami wielu osobom udziela się zakupowe szaleństwo.
czytaj dalejIdealny prezent na święta
Wolimy dawać prezenty czy je otrzymywać? Czy istnieje prezent uniwersalny odpowiedni dla każdego? O naszych problemach, wyborach i motywacjach związanych z obdarowywaniem bliskich mówi dr Ewa Jarczewska - Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
czytaj dalej7. EDYCJA KAMPANII „TWARZE DEPRESJI
Indie – 56 milionów, Chiny – 54 miliony, Stany Zjednoczone – 17 milionów, Polska – 2 miliony. Na świecie z depresją zmaga się aż 350 milionów ludzi. By uświadomić globalną skalę problemu z okazji Europejskiego Dnia Walki z Depresją rusza 7. edycja kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”.
czytaj dalej