Już działa Kompas Młodych
Młodzi wyborcy mogą porównać swoje poglądy z deklaracjami komitetów wyborczych
Na wypełnienie Kompasu Młodych wystarczy poświęcić kilka minut. W narzędziu pojawia się łącznie 16 stwierdzeń. Odnoszą się one do następujących obszarów: transportu, energetyki, edukacji, sąsiedztwa, środowiska, bezpieczeństwa ekonomicznego i zdrowia. Przy każdym ze stwierdzeń należy wybrać jedną z odpowiedzi: Zgadzam się, Nie zgadzam się, Nie mam zdania. W kolejnym kroku Kompas Młodych porówna odpowiedzi użytkownika z deklaracjami komitetów wyborczych i wskaże procentową zgodność z każdym z nich.
Stwierdzenia, które pojawiają się w Kompasie Młodych dotyczą spraw istotnych dla wyborczych debiutantów - prawie 1,5 mln Polek i Polaków, którzy w tym roku uzyskali prawo głosu i będą mogli wziąć udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych.
Jak wynika z raportu “Debiutanci ‘23”, młodzi chętniej popierają konkretne rozwiązania niż niejasne idee. - Dobrym przykładem jest ekologia, którą - jako jedną z najważniejszych wartości w życiu - wskazało jedynie 7 proc. osób. Tymczasem kwestie zielone stają się istotne, gdy są prezentowane w formie konkretnych działań przynoszących poprawę jakości życia. Z dwudziestu postulatów, które składają się na “partię idealną młodych” aż siedem dotyczyło ekologii, jakości powietrza czy klimatu. Chcieliśmy zaproponować młodym wyborcom proste narzędzie, które pozwoli sprawdzić, jak do ważnych dla nich tematów odnoszą się komitety. Dla części osób wynik będzie jedynie potwierdzeniem ich założeń, inni będą zaskoczeni - mówi Zuzanna Szybisty, Partnerka Zarządzająca agencji Profeina, współautorka badania Debiutanci ‘23 i Kompasu Młodych.
Komitety udzielając odpowiedzi mogły, choć nie musiały, dodać swój komentarz argumentujący konkretny wybór. Po wypełnieniu Kompasu każdy może dokładnie sprawdzić, jakich odpowiedzi udzielały poszczególne komitety wyborcze wraz z ich uzasadnieniem. Do stwierdzeń odniosły się wszystkie ogólnopolskie komitety wyborcze, oprócz Prawa i Sprawiedliwości. W tym przypadku autorzy Kompasu sami wytypowali odpowiedzi na podstawie programu i wypowiedzi publicznych polityków rządzącej partii.
Ankieta jest w pełni anonimowa, a osoba wypełniająca Kompas Młodych nie musi podawać żadnych danych osobowych. Może natomiast łatwo podzielić się uzyskanym wynikiem w popularnych platformach społecznościowych.
Ilu Debiutantów zagłosuje?
Tylko 43 proc. osób w wieku 18-21 lat jest pewne, że weźmie udział w wyborach. Co istotne, w tej grupie niemal jedna trzecia nie wie na kogo odda swój głos. Z kolei spośród osób niezdecydowanych jeszcze na głosowanie, do skorzystania z tego prawa skłoniłoby podjęcie przez partie istotnych dla nich tematów. Nawet jeśli przy urnach pojawi się jedynie połowa Debiutantów, ich głosy mogą w istotny sposób wpłynąć na wynik wyborów.
Z Kompasu Młodych można skorzystać na stronie: www.mlodziwyborcy.pl/kompasmlodych
Powiązane artykuły
Coventry University in Poland to offer Aviation Management degree
Coventry University has added an undergraduate programme in Aviation Management to the course offer at its new campus in Wrocław, Poland.
czytaj dalej