Koźmiński najlepszy w studiach z zarządzania
[b]28. pozycja na świecie i pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej [/b]– tak dziennik „Financial Times” ocenia studia magisterskie z zarządzania w [b]Akademii Leona Koźmińskiego[/b]. – To wspaniała wiadomość i dowód na wielki sukces zawodowy naszych absolwentów – komentuje publikację rektor ALK, prof. Witold Bielecki. „FT” uznał, że absolwenci Koźmińskiego mają najszybszą i najbardziej spektakularna ścieżkę kariery. Już 3 lata po studiach osiągają wyższą pozycję zawodową niż absolwenci innych uczelni ujętych w rankingu i zarabiają ponad 50 tys. dolarów rocznie. W podrankingu kariera „FT” przyznał warszawskiej uczelni pierwsze miejsce na świecie.
W opublikowanym dzisiaj w „Financial Times” rankingu kierunków magisterskich z zarządzania pierwsze miejsce utrzymał – jak przed rokiem – szwajcarski Uniwersytet St. Gallen. Absolwenci tej uczelni 3 lata po otrzymaniu dyplomu mogą liczyć nawet na 82 tys. dolarów rocznego wynagrodzenia. Najwyższe płace gwarantuje ukończenie zarządzania w sklasyfikowanym na 10. pozycji indyjskim Instytucie Zarządzania w Ahmedabadzie – 101 tys. dolarów rocznie. W tegorocznym rankingu znalazło się 70 najlepszych uczelni biznesowych ze świata, ocenianych według kryteriów związanych z karierą. Dominowały wyraźnie uczelnie europejskie. Wysokie, 2. i 3. miejsce zajęły programy międzynarodowe ESCP Europe i Cems, realizowane równocześnie w różnych uczelniach w kilku krajach. Drugą polską uczelnią w rankingu jest warszawska SGH, która zajęła 56. miejsce.
Akademia Leona Koźmińskiego wkracza w 20-lecie swojego istnienia. Od początku postawiła na umiędzynarodowienie i budowanie pozycji na rynku europejskim. Prowadzi studia po polsku i po angielsku, co przyciąga zagranicznych wykładowców i studentów. Według rankingu „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej” to najbardziej umiędzynarodowiona uczelnia wyższa w Polsce, która w tej kategorii prześcignęła nawet Uniwersytet Warszawski. Dziś studiuje tu około tysiąca cudzoziemców z 57 krajów. Jakość kształcenia w ALK potwierdzają zdobyte akredytacje i wyróżnienia. Jako jedyna uczelnia w Polsce i w naszej części Europy ALK zdobyła i utrzymała tzw. trzy korony – potrójną akredytację międzynarodową AACSB, EQUIS, AMBA. Na ponad 10 tysięcy szkół biznesu działających na świecie taką potrójną akredytację posiada nieco ponad 50 najlepszych uczelni.
Studia z zarządzania to jeden z najpopularniejszych kierunków w Polsce. Prowadzi je niemal każda wyższa uczelnia. Z danych Państwowej Komisji Akredytacyjnej wynika, że dotychczas poddała ona ocenie ponad 300 programów studiów z zakresu zarządzania, z czego jedynie 5 uczelni otrzymało ocenę wyróżniającą. Są to: Akademia Leona Koźmińskiego, Akademia Ekonomiczna w Katowicach, Akademia Ekonomiczna w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Uniwersytet Warszawski.
Wokół zarządzania, stanowiącego od początku powód do dumy dla ALK, uczelnia stworzyła grupę kierunków biznesowych. Pozwalają one zaoferować kompleksową i unikatową edukację menedżerską w skali europejskiej. Równie wysoko, bo na 21. miejscu na świecie (ranking „FT” z 18 czerwca 2012 r.) plasuje się kierunek finanse i rachunkowość. Także wykładane w ALK od ponad 10 lat prawo w rankingu „Gazety Prawnej” z 2012 r. zajmuje 1. miejsce w kraju wśród uczelni niepublicznych. Wysoki poziom nauczania uczelnia gwarantuje także na kierunkach ekonomia-rynki zagraniczne, psychologia w zarządzaniu, administracja i socjologia biznesu. W roku akademickim 2012/2013 studia w ALK rozpocznie około 2000 nowych studentów.
- Rynek edukacji ma charakter globalny, a ze względu na niż demograficzny jest dziś niezwykle konkurencyjny. To oznacza walkę o każdego studenta – mówi prof. Witold Bielecki. – Jako uczelnia niepubliczna możemy liczyć tylko na siebie. Dlatego cieszy nas, że to tu chcą studiować najbardziej przedsiębiorcze osoby, które rozwijają w naszej uczelni swoje talenty, a po jej ukończeniu szybko awansują, przejmując zarządzanie rodzinnymi biznesami lub robiąc karierę korporacyjną.
Rankingi edukacyjne „Financial Times” opierają się o ankiety prowadzone przez redakcję w uznanej za reprezentatywną grupie absolwentów konkretnego rocznika. Badaniu może poddać się uczelnia spełniająca podstawowe wymagania, m.in. posiadająca międzynarodowe akredytacje. Rankingi „FT” są ważnym źródłem referencyjnym przy wyborze uczelni dla kandydatów na studia.
http://rankings.ft.com/exportranking/masters-in-management-2012/pdf