Koźmiński umacnia pozycję w Europie
W europejskim rankingu uczelni biznesowych, opublikowanym 7 grudnia przez „Financial Times”, Akademia Leona Koźmińskiego (pod angielskojęzyczną nazwą Kozminski University) lokuje się na 45. pozycji.
Ranking prezentuje 85 najlepszych wyższych uczelni na całym kontynencie, dlatego pozycję w środku stawki można uznać za duży sukces. Składają się na niego noty uzyskane w subrankingach, w których Koźmiński wypadł bardzo dobrze, zajmując 30. miejsce w kategorii studiów Executive MBA i 36. miejsce w kategorii studiów magisterskich z zarządzania.
Koźmiński jest obecny w rankingach „FT” od 2009 roku i przez cały czas utrzymuje najwyższą pozycję wśród uczelni z Europy środkowo-wschodniej. W tym roku pozostałe uczelnie z naszego regionu znalazły się ostatniej dziesiątce: węgierski Corvinus University na 79. miejscu, czeski Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze na 81. miejscu i warszawska SGH na 82. miejscu. Czołówkę uczelni biznesowych stanowią szkoły z Europy zachodniej. Prowadzi London Business School, a tuż za nią znajdują się dwie uczelnie francuskie: HEC Paris i Insead.
Uczelnie z rankingu „FT” są dość podobne pod względem wielkości (mają po ok. 10 tys. studentów) i skali umiędzynarodowienia (najlepsze szczycą się studentami z ponad stu różnych państw). Niemal wszystkie posiadają najważniejsze akredytacje międzynarodowe EQUIS, AACSB i AMBA, zwane czasem „trzema koronami”. Ranking ten obrazuje, jak bardzo konkurencyjny jest europejski rynek edukacji menedżerskiej. Uczelnie nieustannie ulepszają programy kształcenia, wchodzą w wysoko punktowane alianse w innymi uczelniami, zdobywają kolejne akredytacje i rozwijają biura karier pomagając absolwentom w znalezieniu dobrej pracy. Najlepsze mają również doskonałą sytuację finansową, jaką gwarantuje stosunkowo wysokie czesne oraz chętnie przekazywane uczelniom zachodnim prywatne darowizny. W naszym regionie budżety uczelni są znacznie skromniejsze, tym bardziej cieszą wypracowane przez nie miejsca w rankingu.
- Nasza obecność w rankingach „Financial Times” to ważny element strategii umiędzynarodowienia uczelni – mówi rektor Akademii Leona Koźmińskiego, prof. Witold T. Bielecki. – Polski rynek edukacji kurczy się z przyczyn demograficznych, zamykają się szkoły wyższe, które nie mogą zebrać dość chętnych do nauki, my natomiast zabiegamy o studentów nie tylko w kraju, ale też zagranicą. I efekty są zadowalające: studiuje u nas ponad tysięczna grupa obcokrajowców z ponad 60 różnych krajów. Wielu z nich trafiło do Polski właśnie dlatego, że znaleźli naszą uczelnię przeglądając rankingi „Financial Times”. Jesteśmy też bardziej atrakcyjni dla polskich studentów jako uczelnia umiędzynarodowiona, gdzie można uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w języku angielskim i pracować w międzykulturowych zespołach.
Pełny ranking uczelni biznesowych „Financial Times” dostępny jest pod adresem: http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/european-business-school-rankings-2015
************************
Akademia Leona Koźmińskiego jest wyższą uczelnią o szerokim profilu biznesowym, posiadającą pełne uprawnienia akademickie. Jest jedyną uczelnią w Polce, która posiada prestiżowe akredytacje międzynarodowe: AACSB, EQUIS, AMBA. Od 15 lat zajmuje pierwsze miejsce wśród uczelni niepublicznych w Polsce, według rankingu „Perspektyw”, a od 2009 r. jest obecna w rankingach „Financial Times”. Jest też najbardziej umiędzynarodowioną uczelnią w Polsce – studiuje w niej tysiąc obcokrajowców reprezentujących ponad 60 narodowości, prowadzi programy typu dual degree, współpracuje z ponad 200 uczelniami na świecie.
Oferta edukacyjna Akademii Leona Koźmińskiego obejmuje studia w języku polskim i angielskim na kierunkach: zarządzanie, zarządzanie w wirtulanym środowisku oraz finanse i rachunkowość, a także ekonomię – rynki zagraniczne, prawo, administrację, psychologię w zarządzaniu, socjologię biznesu i mediów. Program Executive MBA, który znalazł się na 45 miejscy na świecie w rankingu „Financial Times” był oferowany jako pierwszy tego typu program w Polsce.