Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Nowe instrumenty w Akademii Muzycznej w Łodzi

Za ponad 20 milionów złotych Akademia zakupiła 250 nowych instrumentów: od najmniejszych renesansowych fletów po nowe organy, 2 klawesyny i 38 fortepianów.

Nowe instrumenty w Akademii to efekt realizacji projektu pn. Zakup instrumentarium do prowadzenia działalności kulturalnej przez Akademię Muzyczną w Łodzi współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Priorytet VIII „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”, Działanie: 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Instrumenty zostały zakupione i znalazły swój nowy „muzyczny dom” w budynkach Akademii Muzycznej w Łodzi: Regionalnym Ośrodku Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej (ROKEiDM) przy alei 1 Maja 4 oraz w Sali Koncertowej przy ulicy Żubardzkiej, która zyskała dodatkowo nowe mobilne oświetlenie w sali widowiskowej dające nowe możliwości realizacji przedstawień.


Uczelnia wzbogaciła się o instrumenty przeznaczone do wykonywania muzyki z różnych epok i stylów, które będą wykorzystywane solo oraz w składach kameralnych i orkiestrowych, m.in. w orkiestrze symfonicznej, orkiestrze barokowej, zespole perkusyjnym. Zakupiono m.in.

  • 38 fortepianów, w tym 8 fortepianów koncertowych (wartość każdego z czterech najcenniejszych to 700 tysięcy złotych);
  • 15 pianin;
  • barokowe organy (za 4 miliony złotych) – obiekt unikatowy, stanowiący pierwsze w historii polskiego szkolnictwa muzycznego nowo wybudowane organy wzorowane na instrumentach powstałych w I Rzeczpospolitej;
  • 2 klawesyny (jeden w stylu włoskim i jeden w stylu niemieckim) oraz wiele innych instrumentów dawnych dla muzyków specjalizujących się w wykonywaniu muzyki sprzed wieków. Są to kopie dawnych instrumentów, w tym m.in. lutnia renesansowa, lutnia barokowa, teorba, viola da gamba, wiolonczela barokowa, wiolonczela piccolo, skrzypce barokowe, altówka barokowa, violino piccolo, renesansowe flety podłużne i poprzeczne;
  • instrumenty orkiestrowe, w tym m.in. cenny kontrafagot (180 tysięcy złotych), flety, oboje, klarnety, saksofony, trzy harfy;
  • bogaty zbiór nowych instrumentów perkusyjnych (za 950 tysięcy złotych), w tym: bębny japońskie (zestaw 6 instrumentów), dzwony symfoniczne, kotły symfoniczne (zestaw 5 kotłów), werble marszowe (zestaw 4 instrumentów), bębny marszowe (5 instrumentów), wibrafon, marimba, ksylofon, tom tomy koncertowe (zestaw 12 tom tomów) i wiele egzotycznych instrumentów (np. z Karaibów, Tajlandii).



 

Powiązane artykuły

ORKIESTRA SYMFONICZNA

Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane