Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Nowoczesne metody w nauce języka obcego (skype, smartfon, komputer)

Gigantyczny [b]rozwój nowoczesnych technologii[/b] w XXI wieku sprawia, że również nauka języków obcych zmienia swe oblicze w dość szybkim tempie. Dzięki globalizacji i skomunikowaniu ludzi na całym świecie poprzez sieć internetu wzmogła się nie tylko chęć, potrzeba nauki języków, ale również rozszerzyła paleta możliwości e-learningowych.

W dzisiejszych czasach nie tylko każdy z nas ma urządzenie mobilne jak telefon, smartfon ale również dostęp do internetu, niektórzy wręcz bez sieci nie potrafią żyć. Dzięki powszechności użycia internetu wzrasta również zainteresowanie nauczaniem online. Powstają liczne aplikacje mobilne pomagające w nauce języka obcego i odpowiadające zapotrzebowaniu zróżnicowanych grup społecznych, począwszy od maluchów, przez uczniów szkolnych, młodzież, aż po specjalistów, lingwistów, hobbystów. Możemy dowolnie wybierać nie tylko język, ale także formę, treść a także poziom zaawansowania na jakim aplikacja proponuje nam ćwiczenia i lekcje. Wiele z aplikacji jest anglojęzyczna, przez co wymusza na użytkowniku znajomość angielskiego na poziomie rozumienia poleceń i komend funkcjonujących w aplikacji.

Do niedawna języka można było uczyć się na komputerze odtwarzając wyłącznie płyty CD z programem komputerowym, dziś do nauki języka służą multimedialne i w pełni interaktywne platformy e-learningowe jak Preply gdzie można uczyć się języka przez Skype, wciąż doskonalone i rozbudowywane. Interaktywne tablice pozwalają na odbywanie wielokrotnych powtórek materiału, przerabiania lekcji, monitorowania swoich postępów i zawierają wiele innych funkcji, które mają na celu naukę języka. Prócz platform dzięki sieci mamy dostęp do native speakerów z całego świata, z których usług można skorzystać przy pomocy komunikatorów internetowych. Pomijając osobistych korepetytorów zawsze można poćwiczyć konwersacje poznając wiele ciekawych osób w sieci, rozmawiając czy to na forach internetowych, blogach czy tez w mediach społecznościowych. Co więcej wiele gier online umożliwia doskonalenie języka poprzez wymianę zdań między użytkownikami jak i poznanie słownictwa, komend gry w języku obcym. Bezsprzeczną pomocą w nauce służą aplikacje mobilne. Ich różnorodność to ogromna zaleta, bowiem pozwala na dobranie aplikacji nie tylko pod kątem języka, poziomu jego znajomości ale i formy nauki. Wiele z aplikacji na smartfony i tablety stawia nacisk na atrakcyjność graficzną, prostotę nawigacji, inne stawiają na efektywność nauki poprzez zabawę. Większość z aplikacji ma walory rozrywkowe, stąd też osoby korzystające z nich uczą się z przyjemnością, często przy okazji. Dzięki niewielkim rozmiarom aplikacji i dostępowi do sieci aplikacje zyskują na znaczeniu.

.

Niemal każdy z nas korzysta co najmniej z kilku aplikacji, które wzbogacają nasza wiedzę, również językową. Szereg możliwości jakie dają użytkownikom jak bazę słowników online, czy testów na różnych poziomach z efektem rywalizacji z innymi użytkownikami aplikacji itp. wpływają na wciąż rosnące zainteresowanie aplikacjami mobilnymi. Użytkownicy aplikacji podkreślają zalety nauki w podróży, w wolnej chwili za pomocą telefonu. Wysiłek na zapamiętanie znaczenia idiomu, słówka, czy zwrotu, powiedzenia jakie dostajemy „zadane” na dany dzień jest znikomy, a przyjemność z odkrycia cytatu, czy znaczenia określonego słowa sprawia, że lubimy tę formę nauki. Poza urządzeniami mobilnymi dostępne są również liczne publikacje promujące naukę języków jak i wprost edukujące czytelników. Do takich należą hobbystyczne blogi lingwistyczne, które w luźnej formie tłumaczą wybrane zagadnienia gramatyczne, pojęcia językowe, czy radzą jak wspomóc swoją naukę języka obcego.

Przeglądając blogi językowe można przećwiczyć rozumienie tekstów pisanych, poznać słownictwo potocznego języka, poznać hobbystów języka, poznać kulturę kraju w którym język jest urzędowym itp. Blogi i serwisy językowe to również kopalnia pomysłów jak się uczyć, gdzie znaleźć odpowiednie testy, gdzie znaleźć odpowiedzi na ważne pytania jak również opinie, recenzje dotyczące metod nauczania, konkretnych szkół językowych. Dzięki internetowi możemy przeglądać nie tylko blogi i portale www ale również korzystać z mediów takich jak obcojęzyczna telewizja czy radio. Bezpośredni kontakt z językiem, nie tylko tym uniwersyteckim, uczonym przez nauczycieli, ale również powszechnie używanym to świetna okazja do przyswajania tempa i płynności wypowiedzi, akcentu. Alternatywą dla mediów online są kanały BBC dla uczących się języków, jak i popularne kanały edukacyjne w serwisie Youtube. Zaletą tychże jest dostęp do nich przez dwadzieścia cztery godziny dziennie bez ograniczeń jak również opcja odtworzenia na urządzeniach mobilnych, co pozwala na sięganie po naukę w każdej wolnej chwili, niezależnie od miejsca w jakim się znajdujemy. Możliwość odsłuchiwania kanałów Youtube jak i wielu innych materiałów video pozwala dopasować zarówno pod względem treści jak i formy materiał edukacyjny. Większość materiałów w sieci dostępnych jest bezpłatnie bądź poprzez symboliczne opłaty, co jest ogromną zaletą internetu, będącego niczym okno na świat.

Oczywiście największa ilością materiałów dydaktycznych przeznaczonych jest do nauki angielskiego, języka najpopularniejszego wśród internautów, wręcz uniwersalnego gwarantującego komunikację międzynarodową, jednakże nie brakuje pomocy dla osób uczących się języków mniej popularnych, tak europejskich jak i azjatyckich.



 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane