Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Nowoczesne zarządzanie potrzebuje psychologii

Ludzie nie są racjonalni. Podejmując decyzje biznesowe jako decydenci, konsumenci czy menedżerowie, kierują się emocjami. Najnowsza i wynikającą z badań naukowych wiedza z zakresu ekonomii dowodzi, że psychologia często lepiej tłumaczy procesy gospodarcze.

Naukowcy z Uniwersytetu SWPS – psychologowie biznesu, psychologowie społeczni i ekonomiści razem z praktykami zarządzania firmami opracowali program studiów z zarządzania i przywództwa, który pozwoli na zdobycie kompetencji od najlepszych specjalistów zarządzania i przedsiębiorczości, oraz psychologii.

– Nawet najlepiej wykształcony współczesny menedżer działa nieefektywnie, jeśli nie ma umiejętności społeczno-kulturowych – podkreśla prof. Dorota Ilczuk, kierownik Katedry Zarządzania Uniwersytetu SWPS. Już Peter Drucker, jeden z najwybitniejszych myślicieli i teoretyków zarządzania, wśród siedmiu cech dobrego zarządzania wskazał, że dotyczy ono przede wszystkim ludzi. Jest głęboko osadzone w kulturze, wymaga prostych i zrozumiałych wartości, komunikowania się.

Psychologia – nauka o zachowaniu człowieka – jest tak samo ważna co ekonomia w rozumieniu rzeczywistości organizacji i procesy zarządzania. – Psychologia społeczna jest nauką o tym, jak obecność innych ludzi wpływa na ludzkie myślenie, odczuwanie i zachowanie. Zarządzanie polega na wywieraniu wpływu na innych, nowoczesna dydaktyka na tym kierunku nie tylko powinna, ale wręcz musi wykorzystywać wiedzę z zakresu psychologii – podkreśla prof. Dariusz Doliński, psycholog społeczny, współtwórca kierunku Zarządzanie i przywództwo. – Kluczową rolę psychologii w lepszym rozumieniu zjawisk ekonomicznych potwierdza przyznanie w 2002 roku Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii profesorowi psychologii, Danielowi Kahnemanowi. Narzędzia z psychologii zastosował w badaniach ekonomicznych, ze szczególnym uwzględnieniem teorii perspektywy opisującej procesy decyzyjne w warunkach ryzyka. Miało to znamienny wpływ na poprawę sprawności zarządzania i doskonalenie procesów decyzyjnych w biznesie – wyjaśnia.

Kadra naukowców Uniwersytetu SWPS ma doświadczenie w nauczaniu menedżerów różnego szczebla tych elementów psychologii społecznej, które są szczególnie przydatne w praktyce zarządzania. Program kierunku koncentruje się na ścieżkach rozwoju: zarządzanie i organizacja sprzedaży, zarządzanie w branżach kreatywnych, zarządzanie potencjałem ludzkim, a także International Business Management. – Istotną rolę w kształceniu menadżerów mają wszelkiego rodzaju zajęcia społeczne, w ramach których poznają zasady funkcjonowania zespołów i procesy komunikowania się, doskonalą sztukę motywowania pracowników, analizują problemy przywództwa i konfliktów pojawiających się wewnątrz grupy – mówi prof. Ilczuk. Trzon programu stanowią nauki o zarządzaniu, narzędzia dla menedżera i przedsiębiorczość.

Praktyczne specjalności są włączone do programu kształcenia już od pierwszego roku studiów. Praca projektowa w ramach praktyk, roczne projekty zespołowe, mentoring i warsztaty zarządzania własną firmą są podstawą nowego kierunku. W ramach programu studenci będą uczestniczyć w spotkaniach z przedstawicielami biznesu oraz warsztatach, na które składają się interdyscyplinarne kursy tematyczne z zakresu zarządzania, przedsiębiorczości, ekonomii i psychologii społecznej. Studenci podczas praktyk realizują zadany projekt związany z wybraną specjalnością i zbierają materiał do pracy licencjackiej. Są włączani w codzienną pracę przedsiębiorstw, dzięki czemu mierzą się z konkretnymi zadaniami i problemami właściwymi dla zawodu menedżera.

Dziewięć bloków modułowych z zakresu psychologii społecznej podzielono na trzy kolejne lata studiów, tak, by na pierwszym roku studenci poznali psychologiczne mechanizmy związane z zarządzaniem samym sobą - wytrwałości w działaniu i motywacji wewnętrznej, prawidłowości psychologiczne dotyczące funkcjonowania człowieka w organizacji, oraz zasady dotyczące psychologicznych uwarunkowań sprawowania władzy i przywództwa. Na drugim roku przechodzą do coachingu i mentoringu, psychologii w organizacji i poznają warsztat menedżera. Studenci będą też uczyć się pobudzania kreatywności zarówno osobistej, jak i realizowanej na szczeblu organizacji. Trzeci rok przewiduje realizację zaawansowanych zajęć z zakresu psychologii społecznej: kształtowanie wizerunku menedżera, organizowanie pracy zespołowej i delegowanie zadań, negocjacje czy konflikty oraz etyczne techniki wpływu społecznego.

– Przywództwo to jeden z najbardziej tajemniczych fenomenów. To, co charakteryzuje wybitnych przywódców to przede wszystkim posiadanie wizji. Przywódca wybitny nie działa wyłącznie reaktywnie, nie odpowiada tylko na pojawiające się przeszkody i zagrożenia. Przeciwnie: myśli o przyszłości, stawia sobie cele, o których inni nawet nie marzą, a jego charyzma sprawia, że potrafi pociągnąć za sobą grupkę ludzi, czasem dużą grupę, niekiedy wielką społeczność – mówi prof. Doliński.

Organizacja toku nauki na kierunku pozwala na wyposażenie studentów w wiedzę i praktyczne umiejętności, które są kluczowe w funkcjonowaniu menedżera w różne sektorach gospodarki, prywatnych, publicznych i nonprofit. Przyszli menadżerowie zdobędą kompetencje do ustalania celów strategicznych, planowania i organizacji pracy zespołów, motywowania ich do pracy twórczej, koordynacji projektów i eventów. Absolwenci kierunku zarządzanie będą przygotowani do podjęcia pracy na stanowiskach operacyjnych menedżera średniego szczebla, menedżera projektów w przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych, handlowych, w instytucjach administracji państwowej i lokalnej, oraz w strukturach bezpieczeństwa. Posiadają także specjalistyczną wiedzę i umiejętności organizacyjne niezbędne do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Więcej informacji o zarządzaniu i przywództwie można znaleźć na stronie: www.swps.pl/zarzadzanie

************************
Uniwersytet SWPS to nowoczesna uczelnia oparta na trwałych wartościach. Silną pozycję zawdzięcza połączeniu wysokiej jakości dydaktyki z badaniami naukowymi spełniającymi światowe standardy. Uczelnia oferuje praktyczne programy studiów z psychologii, prawa, socjologii czy kulturoznawstwa dostosowane do wymagań zmiennego rynku pracy w pięciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Katowicach. Obecnie Uniwersytet SWPS kształci ponad 15 tys. studentów. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwo, socjologia, prawo i literaturoznawstwo oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach psychologia (w Warszawie i Wrocławiu) i kulturoznawstwo.

Tradycją Uczelni są cykle otwartych wydarzeń naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. Jako jeden z najlepszych ośrodków psychologicznych w kraju, Uniwersytet SWPS popularyzuje wiedzę psychologiczną realizując projekt Strefa Psyche (www.strefapsyche.swps.pl) i Strefa Rodzica (www.strefarodzica.swps.pl) oraz wspiera młodzież prowadząc w liceach na terenie całego kraju bezpłatne warsztaty psychologiczne, seksuologiczne i ogólnorozwojowe Strefa Młodzieży (www.strefamlodziezy.pl).



 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane