Nowy kierunek kształcenia – PSYCHOLOGIA
Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie uzyskała pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym na kierunku PSYCHOLOGIA.
Psychologia – jednolite studia magisterskie
Czas trwania: 10 semestrów
Tryb: stacjonarny i niestacjonarny
Profil kształcenia: praktyczny
Uzyskany tytuł: magister
Koncepcja kształcenia
Program kształcenia na jednolitych studiach magisterskich na kierunku psychologia został zaprojektowany z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących aktów prawnych.
Studia trwają 10 semestrów. Liczba punktów ECTS konieczna do ukończenia studiów wynosi nie mniej niż 300. Kierunek psychologia przyporządkowany jest do dyscypliny naukowej – psychologia oraz dyscypliny nauki medyczne. Studia mają profil praktyczny. Studia kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego: magister.
Pierwsze 6 semestrów studiów to kształcenie ogólne, po czym studenci mają do wyboru 2 specjalności:
- psychologia kliniczna
- psychoterapia i pomoc psychologiczna.
Psychologia kliniczna – Absolwent kierunku psychologia o specjalności psychologia kliniczna, po ukończeniu studiów posiada szeroką wiedzę z zakresu psychopatologii dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Potrafi, w sposób rzetelny i etyczny, planować procesy diagnostyczne, oparte na wystandaryzowanych narzędziach psychologicznych.
Absolwent w swojej pracy diagnostycznej i interwencyjno-pomocowej odnosi się do klasyfikacji ICD-11 oraz DSM-5 i w tym kontekście potrafi sporządzać opinie do poradni psychologiczno-pedagogicznych, szkół, przedszkoli, placówek rehabilitacyjnych oraz ośrodków związanych z ochroną zdrowia.
Ponadto Absolwent tej specjalności posiada kompetencje i umiejętności do pomagania osobom doświadczającym trudności w zakresie zdrowia psychicznego i somatycznego. Potrafi zaplanować pomoc i udzielić wsparcia osobom doświadczającym kryzysu. Stosuje się do standardów etyki zawodu psychologa podczas oddziaływań pomocowych, wsparciowych, interwencyjnych, klinicznych i psychoprofilaktycznych.
Psychoterapia i pomoc psychologiczna – Absolwent kierunku psychologia o specjalności psychoterapia i pomoc psychologiczna, po ukończeniu studiów posiada szeroką wiedzę z zakresu pomocy psychologicznej. Potrafi, w sposób rzetelny i etyczny zaplanować i udzielać profesjonalnej pomocy psychologicznej. Zna podstawy psychoterapii i poszczególne nurty psychoterapeutyczne.
Absolwent w swojej pracy czerpie z klasyfikacji profesjonalnych działań z zakresu pomocy psychologicznej takich jak poradnictwo, psychoprofilaktyka, psychoedukacja, interwencja kryzysowa, rehabilitacja psychologiczna a także psychoterapia.
Ponadto Absolwent tej specjalności posiada kompetencje i umiejętności do pomagania osobom doświadczającym trudności w zakresie zdrowia psychicznego, somatycznego, kryzysów rozwojowych i sytuacyjnych. Potrafi zaplanować pomoc psychologiczną a także udzielić wsparcia psychologicznego. Rozumie znacznie działań na rzecz promocji i ochrony zdrowia psychicznego w społeczeństwie.
Stosuje się do standardów etyki zawodu psychologa podczas oddziaływań pomocowych, interwencyjnych, terapeutycznych.
Rekrutacja na studia na kierunku psychologia na semestr zimowy w roku akademickim 2024/2025
Rekrutacja na studia na kierunku psychologia, w tym składanie dokumentów trwa od 6 maja do 8 września 2024 r. włącznie.
Rekrutacja kandydatów odbywa się na zasadzie konkursu. Kandydaci są kwalifikowani według całkowitej liczby zdobytych punktów za wyniki z egzaminu maturalnego. Laureaci olimpiad przedmiotowych z j. polskiego, biologii, historii lub wiedzy o społeczeństwie przyjmowani są w pierwszej kolejności i są oni umieszczani na najwyższych miejscach list rankingowych.
Powiązane artykuły
Pozytywna ocena PKA dla kierunku lekarskiego
Z przyjemnością informujemy o pozytywnej ocenie programowej na 6 lat dla kierunku lekarskiego – na poziomie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim prowadzonego w Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
czytaj dalej