Odpowiedzialnie i użytecznie - świat oczami absolwentów School of Form
Emocje i sposób ich wyrażania, jakość naszego snu, pielęgnowanie wspomnień, partnerstwo w związkach, zdrowy kręgosłup, komfort jazdy na rowerze, motywacja do regularnych treningów to tematy, które poruszyli tegoroczni absolwenci School of Form. Ich rozwiązania poprawią jakość naszego życia. Projekty absolwentów School of Form są nie tylko użyteczne, ale też odpowiedzialne społecznie.
Wystawa dyplomowa kolejnego już, piątego rocznika absolwentów School of Form Uniwersytetu SWPS w ramach Warsaw Home Fair to 30 unikatowych prac. Wszystkie powstały przy wsparciu duetu ekspertów - promotora projektowego oraz promotora z obszaru humanistyki.
Około 45 proc. z nas zmaga się z zaburzeniami snu. Powodem jest często natłok obowiązków, siedzący tryb życia czy nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych. Osoby mające problem ze snem, częściej mają kłopoty z pamięcią, wolniej pracują i osiągają słabsze wyniki w nauce. Badania wykazują, że odpowiednio dobrane światło reguluje rytm okołodobowy i wspiera regenerację organizmu. Aleksandra Stachowska zaprojektowała lampę ze szkła dichroicznego. Umożliwia ona uzyskanie dwóch barw z jednego źródła światła. Kolor niebieski pobudza organizm. Jeśli obrócimy kopułę lampy o 180 stopni, uzyskamy żółty kolor wspomagającym wypoczynek. W skład zestawu wchodzi również wymienny filtr, który dostosowuje światło do pory roku. Filtr niebieski przeznaczony jest do używania jesienią i zimą (dodaje energii), a żółty do stosowania wiosną i latem (wycisza i uspokaja).
Zdecydowana większość z nas pracuje w pozycji siedzącej. Spacery, jazda na rowerze czy bieganie przegrywają z przejażdżką samochodem i komunikacją miejską. Wygoda i brak aktywności fizycznej prowadzą do wad postawy, nadwagi, nadciśnienia, a nawet cukrzycy. Anastasiya Gurina zaprojektowała matę, która ułatwia utrzymanie prawidłowej postawy ciała, wspiera kręgosłup i aktywizuje pracę mięśni. Projekt wykonany jest z materiałów pochodzących z recyklingu – aksamitnej tapicerki i filcu. Materac zmienia swój kształt i ułożenie, dzięki czemu możemy na nim kucać, siedzieć, leżeć, ale również używać go podczas treningów czy w domu jako dywan relaksujący stawy.
Muzyka ma na nas bardzo duży wpływ. Rytm i tempo dźwięku potrafią pobudzić do działania, z drugiej strony mogą wyciszyć nerwy i uspokoić nasz organizm – obniżyć tętno i ustabilizować oddech. Czy zawsze potrafimy dopasować melodię do naszego nastroju? Aplikacja mobilna intuicyjnie znajduje materiały audio dostosowane do naszego humoru. Wystarczy, że ocenimy swoje samopoczucie, aSoufee analizując dźwięk naszego głosu pod kątem melodii, tempa, tekstury oraz głośności zaproponuje spersonalizowaną playlistę.
Zdjęcia z wakacji czy rodzinnych uroczystości zwykle przechowujemy w chmurze lub na licznych nośnikach pamięci. To sprawia, że trudno jest nam później odnaleźć ważne dla nas pamiątki. Agata Starmach twierdzi, że sposób, w jaki gromadzimy wspomnienia i pielęgnujemy je, ma wpływ na to, jak często do nich wracamy i czy dzielimy się nimi z bliskimi. Tak powstało Nido, czyli opiekunowie naszych wspomnień. Są to figurki, w których ukryty jest pendrive, na którym możemy umieścić wybrane przez nas fotografie. Zestaw skłania do wybrania tylko tych zdjęć, które są dla nas naprawdę ważne i nadania im szczególnego miejsca. Projekt został wykonany z drewna orzechowego i pozłacanej porcelany. Swoją formą nie zdradza jednak funkcji – jest skrytką, o której wie jedynie jej właściciel, co sprawia, że jest jeszcze bardziej wyjątkowy i tajemniczy.
Od chwili narodzin jesteśmy uczeni kontrolowania swoich emocji i dostosowywania się do reguł społecznych. Iwona Kubecka chciała, żebyśmy nauczyli się rozpoznawać i rozumieć nasze naturalne reakcje, emocje, odczucia. Stworzyła projekt, którego zadaniem jest wprowadzenie człowieka w stan zaburzonej równowagi i wywołanie niespodziewanych reakcji fizjologicznych tj. wzrost napięcia mięśniowego, przyspieszony oddech i szybsze bicie serca. NOTIO to instalacja z drewna olchowego, która pobudza instynktowny wyraz emocji i pozwala na uwolnienie wewnętrznej energii. Projekt ma kształt frezowanej muszli, która pobudza zmysł dotyku i sprawia, że silniej odczuwamy bodźce.
Rola kobiety w patriarchalnym społeczeństwie ogranicza się do bycia żoną i matką. W Kirgistanie, ojczyźnie projektantki, małżeństwa zawierane są w oparciu o umowę pomiędzy dwiema rodzinami. Projekt jest zaproszeniem do dyskusji na temat traktowania kobiet na Bliskim Wschodzie, ale też w innych kręgach kulturowych. TUMAR to kirgiski talizman, który składa się z dziewięciu różnych elementów przedstawiających najważniejsze sfery życia: miłość, seks, dzieci, finanse, relacje, praca oraz kariera, tradycje, religia i duchowość. Każdy przedmiot ma specjalny ornament, który przypisany jest jednemu z dziewięciu obszarów. Zestaw składa się kart zawierających pytania o równość i partnerstwo w związkach. Talizmany wykonane zostały z drewna orzechowego, dębu, jesionu, gliny oraz wełny.
Absolwentka School of Form zaprojektowała kolekcję pięciu zestawów ubrań rowerowych, które mają poprawić komfort jazdy. Każdy strój dopasowany jest do rodzaju roweru: szosowego, górskiego, miejskiego i cruisera. Kolekcja ubrań jest komentarzem do produkcji masowej i jednocześnie promuje idee prośrodowiskowe i prozdrowotne - wszystkie komplety wykonane są z tkaniny sportowej pochodzącej z rynku wtórnego. Dla projektantki ważne jest również bezpieczeństwo - ubrania ozdobione są paskami, które zwiększają widoczność rowerzysty na drodze. Inspiracją do stworzenia odzieży była rewolucja modowa z końca XIX wieku oraz działające na jej rzecz pierwsze cyklistki – bloomerki.
O tym, że warto prowadzić aktywny tryb życia wiedzą wszyscy. Najtrudniej jest jednak zacząć. Viktoriia Petik opracowała aplikację mobilną, która wykorzystując mechanizm grywalizacji i element zaskoczenia, zachęca do biegania i przeciwdziała utracie motywacji. Lunatic wykorzystuje GPS do tworzenia trasy. Rozpoczynając bieganie nie wiemy jednak, jaką drogę zaproponuje nam aplikacja. Zadaniem użytkownika jest tylko podążanie za wskazówkami. Aplikacja działa na zasadzie angażującej gry, która sprawia, że bieganie jest nie tylko przyjemnością, ale też ciekawą przygodą, a my mamy energię do regularnych treningów.
Krój pisma Chaim jest jednym z typograficznych filarów izraelskiej kultury wizualnej. To hebrajski krój pisma zaprojektowany w międzywojennej Warszawie przez Jana Levitta. Numery taksówek, naklejki w środkach transportu publicznego czy nagłówki w tytułach gazet – wszechobecność tego pisma jest zaskakująca. Projekt Zofii Borysiewicz polega na połączeniu zdigitalizowanej wersji kroju pisma Chaim ze specjalnie zaprojektowanymi fontami Aviva. To odświeżona wersja tego słynnego pisma (Aviva po hebrajsku znaczy wiosna). Po 90 latach istnienia, Chaim doczekał się łacińskiej wersji. Nowością jest tu rozpoczęcie procesu projektowego od niełacińskich znaków, czyli odwrócenie europocentrycznego kierunku projektowania pisma.
Powiązane artykuły
School of Form na Arena Design
Przed nami 9. edycja Arena Design, której tegorocznym hasłem są ZMYSŁY/SENSES. School of Form zachęca do rozmowy o zmysłach i pracy z nimi zapraszając na wystawę sensoryczną „To czuć” oraz warsztaty: o postrzeganiu koloru (prowadzenie Franceska Valan i Agnieszka Jacobson-Cielecka) oraz o projektowanie dla zmysłów (prowadzenie Agata Kiedrowicz). Arena Design to także okazja by zobaczyć nagrodzoną w Londynie podczas International Fashion Showcase wystawę „Waste Not”.
czytaj dalejCO MOŻE DESIGN? PROJEKTOWANIE DLA UCHODŹCÓW
Przeżywające od kilku lat apogeum popularności słowo „design”, budzące dyskusje swymi licznymi definicjami, skłania także do refleksji nad zadaniami stawianymi projektantom – wytwórcom „designu”. Jaka jest społeczna rola projektanta? Czy jego zadaniem jest projektowanie kolejnego samochodu czy odkurzacza na zlecenie klienta? A może powinien być wizjonerem, wrażliwym humanistą, dostrzegać problemy i proponować rozwiązania?
czytaj dalej