Pielęgniarstwo i położnictwo nadal najbardziej popularne
Rekrutacja na rok akademicki 2024/25 trwa. Wśród kierunków medycznych najchętniej wybierane są pielęgniarstwo i położnictwo.
Zawody pielęgniarki i położnej to obecnie profesje wysoko specjalistyczne. Kompetencje wykwalifikowanych pielęgniarek i położnych z roku na rok są wyższe. Współczesna pielęgniarka i położna to osoba samodzielna, gotowa ponieść odpowiedzialność za swoje decyzje, wykształcona i odważna. Od kilku lat pielęgniarka jest w pierwszej trójce najbardziej poważnych przez Polaków profesji. Trzeba pamiętać, że jest to profesja zaufania publicznego. - mówi prof. Joanna Jasińska, prorektor ds. dydaktycznych i rozwoju Warszawskiej Uczelni Medycznej.
Jak podkreśla prof. Jasińska, zarówno pielęgniarka jak i położna są pełnoprawnymi członkami zespołów terapeutycznego, obok lekarzy. Pielęgniarki i położne mają większą niż wcześniej samodzielność, możliwość korzystania z uprawnienia zlecania leków, w tym leków na receptę, co ma szczególne znaczenie w realizacji świadczeń medycznych. Ponadto, kadry pielęgniarek i położnych mają wysokie kompetencje w systemie promocji, profilaktyki i edukacji zdrowotnej.
Warszawska Uczelnia Medyczna oferuje studia pielęgniarskie i położnicze - licencjackie, magisterskie oraz pomostowe licencjackie.
Studia licencjackie - I stopnia przygotowują do samodzielnego pełnienia zadań w ramach funkcji zawodowych, magisterskie - II stopnia - zwiększają samodzielność w zakresie wykonywania zawodu, studia pomostowe skierowane są do medyków posiadających prawo wykonywania zawodu pielęgniarki, położnej posiadających wykształcenie średnie. Studia pomostowe stwarzają możliwość podniesienia kwalifikacji na każdym etapie realizacji praktyki zawodowej. – informuje prof. Jasińska.
Prof. Joanna Jasińska opisuje: CSM składa się z pracowni umiejętności pielęgniarskich, sali porodowej i opieki położniczej, pracowni symulacji z zakresu BLS (Basic Life Support – Podstawowe zabiegi resuscytacyjne), ALS (Advanced Life Support – zaawansowane zabiegi resuscytacyjne). Każda pracownia CSM wyposażona została w system wirtualnej rzeczywistości VR. Nasi studenci mają możliwość ćwiczenia w warunkach zbliżonych do realnych z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie symulatorów pacjenta i wysokiej klasy sprzętu medycznego, na podstawie wystandaryzowanych scenariuszy. Wyposażenie Centrum Symulacji Medycznej umożliwia również symulowanie przypadków rzadkich i skomplikowanych, których przećwiczenie z udziałem prawdziwego pacjenta byłoby trudne bądź niemożliwe.
Rektor WUMed, prof. Waldemar Dębski dodaje: Centrum Symulacji Medycznej będzie na bieżąco wzbogacane o kolejne, potrzebne do dydaktyki medycznej trenażery. Wśród nich m.in. dodatkowe zaawansowane realistyczne fantomy - Human Patient Simulator. Umożliwiają one prezentację stanów fizjologicznych np. parametrów życiowych człowieka a także stanów chorobowych i objawów patologicznych. Kolejnym etapem rozwoju tych szczególnych pracowni jest adaptacja i dobudowanie kolejnych pomieszczeń, m.in. pracowni umiejętności chirurgicznych oraz szpitalnego oddziału ratunkowego z symulatorem karetki oraz salą intensywnej opieki medycznej.
Warszawska Uczelnia Medyczna już po raz trzeci została wyróżniona tytułem "Studia z przyszłością" a w tym roku również, Nadzwyczajnym Laurem Pracodawców.
Powiązane artykuły
Kurs to za mało!
Wybierając kosmetologa należy sprawdzić, czy ma ukończone studia na tym kierunku. To podstawa.
czytaj dalejJuż czwarty rok z rzędu ratownicy medyczni w czołówce najbardziej poważanych przez Polaków, zawodów!
Aż 83 proc. respondentów uważa ratowników za najbardziej godnych zaufania.
czytaj dalejDietetyk tylko po studiach?
Trwają prace nad projektem ustawy regulującej zawód dietetyka.
czytaj dalej