Pierwszy doktorat honorowy w DSW
Wybitny polski pedagog, prof. Zbigniew Kwieciński, w czwartek (8 grudnia) w DSW otrzyma tytułu honoris causa. To pierwsze takie wyróżnienie przyznane w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.
Prof. Zbigniew Kwieciński jest najwybitniejszym polskim socjologiem edukacji liderem tzw. „toruńskiej szkoły" socjologii wychowania i młodzieży. Autor i pierwszy kierownik długoletnich studiów nad rozwojem młodzieży i edukacji w sytuacji zmiany społecznej. (Demaskowanie nierówności szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z terenów wiejskich i małomiasteczkowych, pochodzących z mniej wykształconych środowisk rodzinnych, stanowi jeden z głównych nurtów w dorobku publikacyjnym Profesora w latach 80/90.)
- Jako przykłady wagi odegranej przez Niego roli służą najlepiej takie fakty z jego biografii, jak kilkakrotne próby władz PRL pozbawienia Go pracy, z represjami za obronę profesora Leszka Nowaka włącznie, i miejsce eksperta przy „okrągłym stole" – napisała w recenzji doktoratu prof. Dorota Gołębniak.
Inicjator sześciu ogólnopolskich zjazdów pedagogicznych, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Pomysłodawca i współredaktor, mającego już kilka wydań dwutomowego podręcznika akademickiego Pedagogika (PWN). Dwukrotnie nagrodzono Go nagrodą I Wydziału PAN za najlepszą książkę roku w pedagogice. W 2003 r. uzyskał nagrodę premiera za wybitne osiągnięcia naukowe – za wydany w 2002 roku tryptyk: Wykluczanie; Bezbronni; Nieuniknione.
Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Był również wieloletnim Członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych. Profesor Kwieciński jest redaktorem naczelnym „Forum Oświatowego", wydawanego przez Polskie Towarzystwo Pedagogiczne i Wydawnictwo Naukowe DSW. Tytuł doktora honoris causa otrzymał także na Uniwersytecie Opolskim - 2004 r. i Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego — 2007 r.
Senat Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przyznał tytuł doktora honoris causa prof. Kwiecińskiemu za: „wybitne osiągnięcia naukowe w pedagogice i socjologii oświaty, znaczący w skali kraju wkład w rozwój kadry naukowej oraz tworzenie środowisk akademickich i zaangażowane uczestnictwo w debacie publicznej dotyczącej żywotnych problemów oświaty.”
Dolnośląska Szkoła Wyższa od listopada 2009 r. posiada uprawnienia habilitacyjne. Uprawnienia dają prawo do: prowadzenia studiów III stopnia (doktoranckich), habilitowania, a także występowania z wnioskami o tytuł profesora i nadawania zaszczytnego tytułu doktora honoris causa.
Uroczystość nadania doktoratu honorowego rozpocznie się w czwartek 8 grudnia, o godz. 11.00 w Centrum Konferencyjnym DSW, w auli, przy ul. Strzegomskiej 55 we Wrocławiu.
Powiązane artykuły
Sześciolatka poprowadzi wykład w DSW
Już pod koniec października w Dolnośląskiej Szkole Wyższej sześciolatka poprowadzi dla swoich rówieśników wykład o tym „Jak powstaje informacja telewizyjna”. Tym samym zainauguruje we Wrocławiu projekt „Polska Akademia Dzieci”.
czytaj dalejAmerykański przewodnik po wrocławskich centrach handlu z DSW
Przez miesiąc amerykańscy studenci uczyli się historii Europy badając najstarsze centra handlu we Wrocławiu. Wzięli pod lupę Renomę, Jatki, pl. Nowy Targ, Halę Targową, Feniks, a nawet Monopol i Solpol. W czwartek w księgarni Tajne Komplety zaprezentują wyniki swoich badań – przewodnik turystyczny po wrocławskich centrach handlu.
czytaj dalejABC komunikacji – kampania społeczna DSW i MPK
Dolnośląska Szkoła Wyższa i MPK we Wrocławiu będą uczyć dzieci tolerancji i zasad bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską. Akcja „ABC komunikacji” rusza 17 września. Partnerem kampanii jest Travelplanet.pl SA.
czytaj dalej