Polscy naukowcy na AAMAS 2023, największej na świecie konferencji o sztucznej inteligencji
Na zakończonej właśnie tegorocznej edycji konferencji Autonomous Agents and Multiagent Systems (AAMAS) w Londynie wzięło udział kilkuset badaczy sztucznej inteligencji z całego świata, w tym trzy polskie zespoły związane z IDEAS NCBR. Jaki wkład wnieśli polscy naukowcy w nowe badania nad AI?
AAMAS 2023 to obecnie jedna z największych i najbardziej prestiżowych, konferencji naukowych dotyczących zagadnień sztucznej inteligencji związana z rozwojem autonomicznych agentów i systemów wieloagentowych. W międzynarodowym rankingu CORE otrzymała najwyższą ocenę A*, którą obecnie posiada 1 na 13 międzynarodowych konferencji naukowo-technologicznych. Do tegorocznej, 22. edycji wydarzenia, zgłoszono 1015 prac z całego świata, z czego zaledwie 23,7 proc. zostało zaakceptowanych.
Polskie zespoły naukowców na AAMAS 2023
Do Londynu pojechała prezentować swoje prace grupa naukowców związanych z IDEAS NCBR, polskim ośrodkiem badawczo – rozwojowym działającym w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej. Polacy zaprezentowali trzy prace.
1. "Two-phase Security Games” ("Dwufazowe gry bezpieczeństwa"). Autorzy: Andrzej Nagórko (IDEAS NCBR i UW), Paweł Ciosmak (IDEAS NCBR), Tomasz Michalak (IDEAS NCBR i UW).
Praca analizuje odporność infrastruktury krytycznej państw na potencjalne działania grup przestępczych czy terrorystycznych. Twórcy badania zatrudnili AI do przeprowadzenia symulacji różnego rodzaju ataków. Szczególnie zainteresowały ich działania dwufazowe, gdy np. grupa przemytników wypuszcza najpierw pojedynczego kuriera, by dał się złapać, dzięki czemu poznaje procedury bezpieczeństwa i następnie wykorzystuje odkryte w nich luki.
- Narzędzia analizujące skuteczność systemów bezpieczeństwa stosowane są w USA już od 20 lat. Zarządzanie infrastrukturą krytyczną budowane jest na algorytmach, które szukają optymalnego rozwiązania. Ta dziedzina wiedzy jest formalnie częścią AI, bo używamy teorii gier, by modelować konflikt atakujący-obrońca - wyjaśnia dr Tomasz Michalak, lider grupy roboczej w IDEAS NCBR. - Sztuczna inteligencja stosowana jest też przy cyberatakach. Hakerzy wykorzystują ją do wynajdywania luk w zabezpieczeniach, ale można jej użyć także po drugiej stronie, do optymalizacji ochrony cybernetycznej. Narzędzie, które opisaliśmy, znajduje rozwiązanie optymalne przy założeniu, że przeciwnik bardzo dużo wie i też atakuje optymalnie. Jeśli nie atakuje optymalnie, to nasza optymalna obrona jest najczęściej jeszcze skuteczniejsza - dodaje współtwórca artykułu „Two-phase Security Games"
2. "Adversarial Link Prediction in Spatial Networks" ("Przeciwstawne przewidywanie połączeń w sieciach przestrzennych"). Autorzy: Michał Godziszewski (IDEAS NCBR i UW), Yevgeniy Vorobeychik (Washington University in Saint Louis), Tomasz Michalak (IDEAS NCBR i UW).
Ten artykuł poświęcony został zjawisku homofilii, czyli tendencji do tworzenia więzi międzyludzkich z osobami o podobnych cechach. Badacze przy użyciu zaawansowanych narzędzi szacowali, które z cech osobowych mają największe znaczenie dla budowy sieci społecznych i jak dużo podobieństw musi wystąpić między dwiema dowolnymi osobami w danej społeczności, by z dużym prawdopodobieństwem nawiązały ze sobą relację
3. “Online matching with delays and stochastic arrival times” ("Skojarzenia online z opóźnieniami i stochastycznymi czasami przybycia"). Autorzy: Mathieu Mari, Michał Pawłowski, Runtian Ren i Piotr Sankowski (wszyscy z UW i IDEAS NCBR).
Problem rozważany w artykule można interpretować jako wyzwania moderatora społeczności online. Autorzy analizują, w jaki sposób powinno się zoptymalizować algorytm wspierający kojarzenie ze sobą użytkowników, aby połączenia były jak najbardziej satysfakcjonujące.
- W jaki sposób platformy szachowe decydują, kto z kim powinien rozegrać partię? Na satysfakcję z gry wpływają dwa główne czynniki: różnica poziomów doświadczenia: im mniejsza, tym ciekawsza rozgrywka oraz czas oczekiwania na rozpoczęcie partii: im krótszy, tym lepiej. Każdy z tych parametrów trzeba jednak minimalizować kosztem drugiego. Przykładowo znalezienie przeciwnika o zbliżonym poziomie doświadczenia zazwyczaj wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania. Jak w takiej sytuacji znaleźć kompromis przy minimalizowaniu obu tych wartości? - tak dylemat, którym zajmowali się w artykule prezentowanym na AAMAS 2023 opisuje Michał Pawłowski, pracownik naukowy w IDEAS NCBR.
Konferencja naukowa, taka jak AAMAS, różni się od biznesowej czy handlowej nie tylko samą tematyką, ale też funkcją, jaką spełnia dla jej uczestników. Naturalnie - jak każde spotkanie na szczeblu międzynarodowym - jest okazją do integracji środowiska, wymiany wiedzy i doświadczeń czy szansą do skonfrontowania własnych osiągnięć z tymi, których dokonali inni. Badacze dzięki udziałowi w takich wydarzeniach otrzymują też punkty przydatne w ich karierze naukowej.
Istotą działalności naukowej jest popularyzacja własnych osiągnięć i ich weryfikacja przez środowisko naukowe. Dlatego zarówno naukowcy, jak i jednostki w ramach, których działają (jak uczelnia, wydział czy instytut badawczy) otrzymują punkty za wychodzenie z laboratorium i prezentowanie swoich wyników badań światu. W przypadku informatyki, obok samych publikacji w czasopismach naukowych właśnie ich prezentacja stanowi jedno z głównych źródeł punktów. Do innych należą: pozyskiwane granty na projekty badawcze, zdobyte nagrody i wyróżnienia oraz działalność dydaktyczna. Uczestnictwo w najbardziej prestiżowych konferencjach wiąże się ze zdobywaniem najwyższej liczby punktów.
Punkty naukowe służą ocenie jakości i osiągnięć jednostek badawczych oraz naukowców. W Polsce dokonuje jej Komisja Ewaluacji Nauki przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wyniki uzyskane zarówno przez pojedynczych naukowców, jak i jednostki badawcze mają znaczenie m.in. przy przyznawaniu finansowania na dalszą działalność oraz regulują otrzymywanie awansów i nagród.
Powiązane artykuły
Kariera w IT – jaki kierunek studiów wybrać w 2025?
IT - dla większości z nas skrót ten oznacza jedno - "sukces"
czytaj dalejMATPANDA - sposób na matematykę i stres na maturze
Przygotujemy Cię do nowej matury z matematyki na wybranym poziomie!
czytaj dalejKurs przygotowawczy do matury 2025
biologia, chemia, matematyka, rekrutacja na studia medyczne
czytaj dalej