Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Pozytywne akredytacje dla Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego

Tak kształci się specjalistów w regionie!

Pozytywna ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej jest ważnym wskaźnikiem jakości kształcenia na uczelniach. Ta niezależna instytucja dokonuje specjalistycznej weryfikacji, badając różne obszary funkcjonowania każdej szkoły wyższej. Okazuje się, że Uniwersytet Bielsko-Bialski, wcześniej jako Akademia Techniczno-Humanistyczna, od lat pozytywnie przechodzi te kontrole, co wystawia jej bardzo dobre świadectwo.

Czym jest akredytacja?

Akredytacja to nic innego jak okresowa wizytacja zespołu specjalistów na uczelni. Dokonuje jej Polska Komisja Akredytacyjna – niezależna instytucja, której kluczowymi celami są: zapewnianie właściwej jakości kształcenia, dbałość o spełnianie standardów przyjętych dla szkolnictwa wyższego, by nawiązywały do najlepszych europejskich wzorców, a także wspieranie uczelni publicznych i niepublicznych w procesie doskonalenia działalności. Wszystko po to, by zapewnić polskim absolwentom wysoką pozycję na krajowym i międzynarodowym rynku pracy, a także zwiększyć konkurencyjność polskich uczelni jako instytucji europejskich.

Polska Komisja Akredytacyjna dokonuje obligatoryjnych ocen programowych i formułuje opinie o wnioskach dotyczących nadawania uprawnień do prowadzenia studiów. Chodzi o to, by nie powstawały w Polsce prowizoryczne kierunki, prezentujące niski poziom kształcenia.

Zweryfikować jakość kształcenia, czyli akredytacja w praktyce

– PKA przeprowadza na uczelni wizytację, w ramach której bada różne aspekty jej działalności. Przygląda się realizowanemu programowi studiów, standardom kształcenia, kompetencjom kadry, tematyce badawczej realizowanej przez wykładowców, infrastrukturze wykorzystywanej do realizacji programu, współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz wsparciu studentów w procesie nauki – wyjaśnia dr Robert Pysz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.

Sama wizytacja trwa z reguły dwa dni, ale wcześniej komisja otrzymuje od uczelni cały pakiet różnych dokumentów, w tym raport samooceny, z którymi szczegółowo zapoznaje. Wizytacja zakłada spotkanie z władzami uczelni, kadrą i studentami, a także hospitacje zajęć i badanie prac studentów. Po wszystkim komisja wystawia kierunkowi kształcenia ocenę. Może być pozytywna, co oznacza akredytację kierunku na sześć lat, pozytywna z ważnością do dwóch lat albo negatywna.

W praktyce w Polsce najwięcej negatywnych decyzji podejmowanych jest w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Wśród innych często negatywnie ocenianych kierunków są: fizjoterapia, kosmetologia oraz informatyka.

Uniwersytet Bielsko-Bialski od lat z pozytywną oceną!

Okazuje się, że bielska uczelnia, która niedawno przekształciła się w uniwersytet, od lat nie ma żadnych problemów z uzyskaniem pozytywnych akredytacji i zwykle otrzymuje je na maksymalny okres, co mówi samo za siebie. Studenci pięciu wydziałów, którzy kształcą się tu na licznych kierunkach odpowiadających zapotrzebowaniom rynku, mogą więc być spokojni o szeroko rozumiane kompetencje swojej uczelni.

Początkiem grudnia 2023 r. odbyła się na UBB kolejna wizytacja – tym razem na Wydziale Nauk o Zdrowiu na kierunku ratownictwo medyczne. Trzeba podkreślić, że dotychczas przechodził on ten proces pozytywnie, można więc przypuszczać, że będzie mógł cieszyć się przedłużeniem oceny.

Wszystkie pozostałe kierunki studiów w uczelni są akredytowane pozytywnie. W ostatnich 4 latach taką gwarancję wysokiej jakości kształcenia uzyskały:

  • Wydział Budowy Maszyn i Informatyki.
    Pozytywną ocenę otrzymały kierunki informatyka oraz zarządzanie i inżynieria produkcji, oba w 2019 r. na 6 lat.
  • Wydział Inżynierii Materiałów Budownictwa i Środowiska.
    W ubiegłym roku pozytywną akredytację na 6 lat otrzymał kierunek budownictwo, a w 2021 r. inżynieria materiałowa.
  • Wydział Zarządzania i Transportu.
    W zeszłym roku pozytywną akredytację przyznano socjologii, a w lutym ubiegłego roku kierunkowi transport.
  • Wydział Humanistyczno-Społeczny.
    Pozytywna akredytacja przyznana w 2022 r. dla filologii polskiej i pedagogiki.
  • Wydział Nauk o Zdrowiu.
    Pozytywna akredytacja przyznana w 2022 r. dla pielęgniarstwa.

– Pozytywna akredytacja ma dla nas duże znaczenie, bo to dla przyszłych i obecnych studentów jasny sygnał i wiarygodne potwierdzenie przez niezależną instytucję odpowiedniego poziomu kształcenia na naszej uczelni, jej kompetencji i właściwego przygotowania absolwentów do wejścia na rynek pracy – dodaje dr Robert Pysz.




 

Powiązane artykuły

Zostań studentem Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego!

Od 10 czerwca br. uruchomiony zostanie system elektronicznej rekrutacji na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim. Na kandydatów czeka ponad 1800 miejsc na studiach dziennych oraz ponad 1100 na studiach zaocznych i wieczorowych.

czytaj dalej

Uniwersytet Bielsko-Bialski w Rankingu Perspektyw 2024

Dziś portal Perspektywy opublikował doroczny ranking polskich uczelni wyższych. Nasza Alma Mater pojawiła się w nim już jako Uniwersytet Bielsko-Bialski, utrzymując swoją pozycję z ostatnich lat. W rankingu uczelni technicznych zajęła 23. miejsce.

czytaj dalej

Dni Otwarte ATH online

W dniach 22-26 czerwca 2020 r. Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej zaprasza wszystkich tegorocznych maturzystów do udziału w Dniach Otwartych. W tym roku ONLINE

czytaj dalej

Startuje Ekspres Maturalny

Rusza akcja „Ekspres Maturalny” Akademii Techniczno-Humanistycznej, mającą wspierać tegorocznych maturzystów w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości. Ze względu na sytuację epidemiologiczną wszystkie materiały publikowane są w wersji elektronicznej w otwartym dostępie.

czytaj dalej

Ekspres maturalny 2019

Już 24 kwietnia w Akademii Techniczno-Humanistycznej rusza Polonistyczny Ekspres Maturalny

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane