School of Form rozwija ofertę studiów niestacjonarnych
W nadchodzącym roku akademickim 2016/17 School of Form po raz pierwszy oferuje studia w trybie niestacjonarnym na kierunku wzornictwo. Do wyboru będą dwie specjalności – product design oraz fashion communication design. Pierwszy termin rekrutacji już pod koniec kwietnia.
Studia odbywać się będą w systemie weekendowym, dwa razy w miesiącu, a każdy semestr będzie się kończył czterodniowym warsztatem projektowym. Przez pierwsze dwa lata studenci będą mieli wspólne zajęcia, a następnie przez dwa kolejne lata studiować będą jedną z wybranych specjalności. Niestacjonarne studia licencjackie to propozycja adresowana do tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na studia stacjonarne, ale ich codzienna praktyka zawodowa jest związana z wybranym kierunkiem studiów – wyjaśnia Agnieszka Jacobson-Cielecka, dyrektor artystyczna School of Form. - Program jest intensywny. Daje studentom niezbędne narzędzia, uczy procesów i technologii. To, jak biegle będą się poruszać w wybranej dyscyplinie, zależy od tego ile czasu będą umieli wygospodarować na jej opanowanie.
Specjalność product design (projektowanie produktu), skierowana jest do osób, które chcą się nauczyć projektowania przedmiotów użytkowych, zarówno w kontekście produkcji masowej jak i indywidualnej. Studenci będą pracować z ceramiką, tkaniną i drewnem. Nauczą się formowania gliny, toczenia na kole i przygotowywania form do produkcji porcelany. Poznają tajniki stolarstwa, konstrukcji, pracy z litym drewnem, sklejką i fornirem. Zgłębią techniki tkackie, zasady naturalnego barwienia tkanin i projektowania wzorów. Będą się także uczyć nowych technologii, programowania i obsługi robotów, drukarek 3D, maszyn parametrycznych, a także rysunku, modelowania, fotografii, przygotowywania dokumentacji i prezentacji. Niektóre projekty powstaną w kooperacji z firmami zewnętrznymi, dzięki czemu studenci będą przygotowani do pracy w realnych warunkach.
Specjalność fashion communication design (projektowanie komunikacji w modzie) to propozycja dla osób zainteresowanych projektowaniem w środowisku mody. Wiedza o zjawiskach mody, historia mody, i alternatywnych metod projektowania, przygotowywanie portfolio i dokumentacji modowej, rysunek koncepcyjny i techniczny to tylko niektóre z poruszanych w trakcie studiów zagadnień. Studenci dowiedzą się także jak organizować pokazy i sesje mody, zdobędą wiedzę z zakresu podstaw fotografii studyjnej i stylizacji. Zgłębią tajniki ilustracji i grafiki edytorskiej. Będą projektowali publikacje i pisali teksty o modzie. Nauczą się projektowania marki modowej i przewidywania trendów, a także projektowania interakcji i UX.
Integralną częścią programu nauczania będą nauki humanistyczne i społeczne, umiejętność analizy i przeprowadzania badań społecznych, dzięki którym projektanci będą świadomie działać i planować swoją przyszłość. Czteroletnie studia zakończą się otrzymaniem dyplomu licencjata wzornictwa.
Rekrutacja na studia licencjackie w trybie niestacjonarnym odbywać się będzie na zasadach analogicznych i w tych samych terminach, które obowiązują w rekrutacji na studia w trybie stacjonarnym. Kandydaci poproszeni zostaną o przesłanie prezentacji składającej się z trzech części: autoportretu, zbioru dotychczasowych prac oraz inspiracji oraz CV (szczegółowe informacje na www w zakładce: zasady rekrutacji). Wezmą również udział w warsztatach sprawdzających kreatywność, umiejętność pracy w grupie oraz predyspozycje plastyczne i techniczne.
Pierwszy termin egzaminów na studia w obu trybach już 27 kwietnia 2016.
Powiązane artykuły
HAPTI - zabawa dla zmysłów
Czy w czasach kolorowych zabawek z plastiku jest jeszcze miejsce na dziecięcą wyobraźnię? Zuzanna Grausch, absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS stworzyła sensoryczne klocki, które wspierają świadomość zmysłową i pobudzają kreatywność u najmłodszych.
czytaj dalejSCOBY - alternatywa dla plastikowych opakowań
Nawet do 13 mln ton plastiku rocznie trafia do mórz i oceanów. Kwestia zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi jest równie poważna co globalne ocieplenie. O pladze plastikowych odpadów alarmował niedawno „National Geographic” pisząc o tzw. Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci, pomiędzy Hawajami a Kalifornią. W odpowiedzi na ten problem powstało SCOBY, eko-opakowanie autorstwa Róży Rutkowskiej, absolwentki School of Form Uniwersytetu SWPS.
czytaj dalejStudenci projektują dla Allegro
W listopadzie rozpoczął się, trwający jeden semestr, program komercyjno-dydaktyczny z udziałem Allegro i studentów School of Form – katedry wzornictwa Uniwersytetu SWPS. Przed studentami postawione zostało zadanie zaprojektowania serii opakowań do wysyłki towarów zakupionych przez internet.
czytaj dalej