Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

SCOBY - alternatywa dla plastikowych opakowań

Nawet do 13 mln ton plastiku rocznie trafia do mórz i oceanów. Kwestia zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi jest równie poważna co globalne ocieplenie. O pladze plastikowych odpadów alarmował niedawno „National Geographic” pisząc o tzw. Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci, pomiędzy Hawajami a Kalifornią. W odpowiedzi na ten problem powstało SCOBY, eko-opakowanie autorstwa Róży Rutkowskiej, absolwentki School of Form Uniwersytetu SWPS.

Sektor spożywczy z roku na rok zużywa coraz więcej plastiku. Według fundacji im. brytyjskiej żeglarki Ellen MacArtuhr, do roku 2050 w morzach i oceanach może być więcej odpadów niż ryb. 

Komisja Europejska do 2021 roku planuje objąć zakazem produkcję przedmiotów jednorazowego użytku, wykonanych z tworzyw sztucznych. Znane marki zadeklarowały ograniczenie zużycia opakowań z plastiku na rzecz surowców odnawialnych lub pochodzących z recyklingu.

Róża Rutkowska udowodniła, że istnieją naturalne materiały, które mogą zastąpić plastik. Projektantka stworzyła SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast), tkaninę z grzybka kombuchy o właściwościach membrany, w którą można pakować żywność, jednocześnie przedłużając jej trwałość. 

Jesteśmy uzależnieni od tworzyw sztucznych, bo ułatwiają nam przechowywanie ale i gotowanie żywności. Pamiętajmy, że mamy wybór. Możemy zdecydować się na alternatywne opakowania wykonane z kombuchy, alg czy kazeiny. SCOBY jest kompromisem pomiędzy wygodą a troską o przyrodę. Surowiec jest wielofunkcyjny i szybki do uzyskania. Poza tym, może być zjedzony wraz z zawartością lub wyrzucony na kompost. Dzięki temu, zamiast zaśmiecać środowisko będzie je wzbogacać - mówi Róża Rutkowska.

SCOBY to propozycja innego spojrzenia na naturę i rolnictwo, które może konkurować z gotowymi, masowo stosowanymi produktami. Projekt skłania do myślenia o współpracy człowieka z przyrodą, z której obie strony czerpią korzyści. Przyczynia się także do zmniejszenia zanieczyszczenia wywołanego masową produkcją opakowań z tworzyw sztucznych.

Jak wyhodować SCOBY?

Tkanina powstaje w wyniku fermentacji cukrów z wyciągu z odpadów rolniczych przybierając postać membrany na powierzchni płynu. 

Przez dwa tygodnie materia tka swoją formę w obrębie naczynia, w którym rośnie przez nawarstwianie, podobnie do cebuli. Proces nie wymaga światła, sterylnych warunków czy zaawansowanych technologii. Jedyne, co jest niezbędne do jego rozwoju, to temperatura około 25 st. Celsjusza - tłumaczy absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS.

Industrialna uprawa

SCOBY może być wykorzystane przez rolników oraz producentów żywności. Zainteresowanie alternatywnymi opakowaniami rośnie również wśród rolników przyszłości, którzy prowadzą farmy wertykalne.

Moi rodzice zajmują się uprawą warzyw, dlatego często obserwowałam procesy zachodzące w środowisku, o których potem uczyłam się w School of Form na specjalności industrial design. Uczelnia pokazała mi, że warto czerpać z interdyscyplinarnego spojrzenia na projektowanie. A przede wszystkim, że można tworzyć nowe rozwiązania i przeciwdziałać globalnym problemom takim jak zanieczyszczenie środowiska. SCOBY jest projektem, który w przyszłości będzie jednym z wielu rozwiązań, które mogą zastąpić tworzywa sztuczne  ale to nasze wybory są kluczowe w walce z plastikiem - dodaje Róża Rutkowska.

Projekt znalazł się w finale konkursu MAKE ME! na Łódź Design Festival i był prezentowany na Gdynia Design Days 2018.

Więcej o projekcie na: www.rozajanusz.com i www.instagram.com/make_grow




 

Powiązane artykuły

HAPTI - zabawa dla zmysłów

Czy w czasach kolorowych zabawek z plastiku jest jeszcze miejsce na dziecięcą wyobraźnię? Zuzanna Grausch, absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS stworzyła sensoryczne klocki, które wspierają świadomość zmysłową i pobudzają kreatywność u najmłodszych.

czytaj dalej

Studenci projektują dla Allegro

W listopadzie rozpoczął się, trwający jeden semestr, program komercyjno-dydaktyczny z udziałem Allegro i studentów School of Form – katedry wzornictwa Uniwersytetu SWPS. Przed studentami postawione zostało zadanie zaprojektowania serii opakowań do wysyłki towarów zakupionych przez internet.

czytaj dalej

Do roboty – School of Form na ŁDF 2016

Podczas jubileuszowej edycji Łódź Design Festival, studenci School of Form, zaprezentują wyniki pracy z robotami KUKA i KAWASAKI. W Centrum festiwalowym, w budynku A0, od 13-23 października, przedstawią swoją próbę odpowiedzi na pytania czy robot może być rzemieślnikiem, gdzie skrywa się pierwiastek rękodzielniczego geniuszu i czy osiągnięcie perfekcji nie oznacza w tym przypadku destrukcji?

czytaj dalej

Projektanci i artyści tworzą za pomocą kodowania

Kod. Przy jego użyciu powstają interaktywne produkty, usługi, nowe formy komunikacji i sztuki. Od mebli, budynków, reklam po instalację z łusek nabojów skłaniającą do refleksji nad wojną, czy rzeźbę Myszki Miki tworzącą muzykę w reakcji na otoczenie. Twórcy pierwszych w Polsce studiów z kreatywnego kodowania w School of Form nauczą projektantów i artystów wykorzystywać programowanie w sztuce i designie. Partnerem technologicznym studiów jest Intel.

czytaj dalej

School of Form oferuje studia II stopnia

Kolejna dobra wiadomość dla chcących studiować w School of Form. W kwietniu uczelnia poinformowała o rekrutacji na studia licencjackie w trybie niestacjonarnym, a obecnie otrzymała pozytywną ocenę programu nauczania oraz zgodę na uruchomienie magisterskich studiów uzupełniających na kierunku wzornictwo.

czytaj dalej

Broadwayowskie Czarownice z Salem w polskich kostiumach!

Polski projektant, kierownik specjalności fashion design w School of Form – Wojciech Dziedzic stworzył kostiumy do wystawianego na Broadwayu spektaklu „Czarownice z Salem”. Sztukę w reżyserii Ivo Van Hove’a, znanego z głośnej inscenizacji sztuki Artura Milera „Widok z mostu” oraz reżyserii spektaklu „Lazarus” Dawida Bowiego można oglądać na deskach teatru od marca.

czytaj dalej

School of Form rozwija ofertę studiów niestacjonarnych

W nadchodzącym roku akademickim 2016/17 School of Form po raz pierwszy oferuje studia w trybie niestacjonarnym na kierunku wzornictwo. Do wyboru będą dwie specjalności – product design oraz fashion communication design. Pierwszy termin rekrutacji już pod koniec kwietnia.

czytaj dalej

Kolejne dyplomy w School of Form

Zaledwie pół roku po pierwszych egzaminach dyplomowych w School of Form, uczelnia może pochwalić się ponad sześćdziesięcioma nowymi projektami absolwentów. Zobaczyć je można będzie od 8 do 11 marca podczas GRADUATION SHOW 2 – wydarzenia odbywającego się w ramach targów arena DESIGN.

czytaj dalej

School of Form na Łódź Design Festival

Jak projektować rzeczy które są jednocześnie praktyczne i estetyczne? Tego właśnie uczą się studenci School of Form. W tym roku poznańska uczelnia przedstawiła swoich pierwszych absolwentów. Ich prace będzie można obejrzeć podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival, która rozpocznie się już 8 października 2015 r.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane