Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Studia medyczne za granicą - czy to się opłaca?

Ponad 17 proc. kandydatów i kandydatek na uczelnie zagraniczne aplikowało na kierunki medyczne. To drugi najczęściej wybierany przez Polaków i Polki obszar studiów, wynika z danych Elab Education. Gdzie studiują przyszli polscy lekarze i dlaczego decydują się na edukację poza Polską?

Od wielu lat medycyna jest jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez polskich aplikantów i aplikantki na zagraniczne uczelnie. Wśród kandydatów i kandydatki na studia medyczne największym zainteresowaniem cieszą się uczelnie w Wielkiej Brytanii (Imperial College London, King’s College London, UCL), Irlandii (Royal College of Surgeons in Ireland, Trinity College Dublin, University of Galway) i Włoszech (Sapienza University, University of Bologna, Tor Vergata University of Rome, University of Milan). Ile kosztują studia medyczne za granicą i jakie perspektywy dają absolwentom i absolwentkom?

Studia tylko dla zamożnych?

W powszechnej opinii medycyna należy do prestiżowych kierunków studiów, a lekarze zwykle nie mają trudności w znalezieniu dobrze płatnej pracy. Nie jest to jednak najłatwiejsza ścieżka kariery, a kandydatów i kandydatki na studia medyczne – w szczególności za granicą – musi cechować wytrwałość i ambicja, ale także zasobny portfel.

– Studia w Irlandii są najtańszą opcją i kosztują około 3 tys. euro za rok. We Włoszech czesne ustalane jest indywidualnie dla każdego studenta i zależy od sytuacji finansowej rodziny. Jego koszt wynosi ok. 5200 euro. Zdecydowanie najdroższe jest studiowanie medycyny w Wielkiej Brytanii. Wysokość czesnego oscyluje w okolicach 40-60 tys. funtów rocznie – mówi Urszula Zawadzka, Team Leader Premium Education Consultingz Elab Education, firmy wspierającej kandydatów na studia zagraniczne w procesie aplikacji.

Niewiele uczelni oferuje możliwość wsparcia finansowego dla studentów. We Włoszech na stypendium mogą liczyć wyłącznie osoby znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. W Irlandii dostępny jest grant na utrzymanie (SUSI), z którego skorzystać mogą wszyscy studenci i studentki pobierający naukę w kraju.

Odpowiednie przygotowanie

Wymagania stawiane kandydatom na studia medyczne różnią się w zależności od kraju. Uczelnie w Wielkiej Brytanii cechuje najdłuższy, wieloetapowy i wymagający proces aplikacyjny. Uczniowie i uczennice zainteresowani studiowaniem medycyny na brytyjskich uniwersytetach muszą przygotować referencje, esej rekrutacyjny (personal statement), dokument z przewidywanymi ocenami z przedmiotów, takich jak biologia, chemia i matematyka, wyniki matur, odbyć rozmowę kwalifikacyjną oraz zdać egzamin wstępny (UCAT). Uczelnie irlandzkie i włoskie biorą również pod uwagę rezultaty egzaminu wstępnego (w Irlandii – HPAT, we Włoszech – IMAT). 

Kluczem do sukcesu w rekrutacji na studia medyczne za granicą jest zatem odpowiednie przygotowanie. Aby ułatwić je przyszłym studentom i studentkom, niektóre organizacje oferują specjalne kursy przygotowujące oraz konsultacje. W przygotowaniach do aplikacji na studia medyczne za granicą pomagają m.in. tutorzy i konsultanci firmy Elab Education. 

Praktyczne podejście i szersze perspektywy

Biorąc pod uwagę wysokie koszty oraz wymagania stawiane przez uczelnie zagraniczne, pojawia się pytanie, czy warto podjąć studia medyczne poza Polską. Gabriela Szczepanik, studentka medycyny na Sapienza Universita di Roma, przekonuje, że jest to dobra inwestycja, ponieważ uczelnie zagraniczne stawiają na praktyczne podejście i pracę na konkretnych przykładach, a dodatkowo pozwalają na szlifowanie umiejętności językowych i komunikacyjnych.

– Oferta uczelni medycznych we Włoszech jest bardzo dobrze przemyślana. Przedmioty płynnie łączą się ze sobą, co pozwala na uzyskanie dużo szerszej perspektywy na różne zjawiska medyczne. Dodatkowo, większość egzaminów odbywa się w formie ustnej, co pomaga uporządkować myśli i pracować nad umiejętnościami komunikacyjnymi. W czasie zajęć teoretycznych często pracujemy na tzw. “caseach”, które umożliwiają przetestowanie wiedzy w praktyce. Takie zajęcia bardzo pobudzają ciekawość i aktywność studentów – mówi Gabriela.

Absolwenci i absolwentki studiów medycznych za granicą mogą rozwijać swoją karierę zawodową w całej Europie, a także poza nią. Dyplom uzyskany na uczelni zagranicznej uznawany jest także w Polsce po odpowiedniej nostryfikacji, dlatego po ukończeniu studiów młodzi lekarze mają również możliwość podjęcia pracy w kraju.




 

Powiązane artykuły

Jak wyglądają studia technologiczne za granicą?

Jakie uczelnie cieszą się największą popularnością wśród entuzjastów nowych technologii? Jak dostać się na takie studia?

czytaj dalej

Studia biznesowe za granicą, czyli innowacyjność i lepsze perspektywy zawodowe

Kierunki związane z biznesem i zarządzaniem cieszą się obecnie największą popularnością wśród polskich kandydatów i kandydatek na studia zagraniczne.Gdzie i co studiują Polki i Polacy zainteresowani biznesem?

czytaj dalej

Matura polska a międzynarodowa - jak osiągnąć sukces w rekrutacji na uczelnie zagraniczne?

Czym różni się międzynarodowa matura od polskiego egzaminu dojrzałości? Jakie są perspektywy studiowania za granicą w zależności od wybranego egzaminu dojrzałości? Gdzie liczą się wyniki matur, gdzie tylko jej zdanie, a gdzie wyniki w… centylach.

czytaj dalej

Przyszłościowe kierunki studiów w Polsce i za granicą

Jakie studia uchodzą za najbardziej perspektywiczne i dlaczego innowacyjność, interdyscyplinarność i praktyczne podejście do nauki uważane są za klucz do przyszłościowej kariery?

czytaj dalej

Marzysz o studiach za granicą? Przyjdź na Elab Education Expo

Dziesiąta edycja Elab Education Expo – największych targów poświęconych edukacji zagranicznej w Polsce – odbędzie się 14. października w Browarach Warszawskich.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane