Studiowanie medycyny za granicą. Które kraje wybierają Polacy?
Do tej pory miejscem przyciągającym największą liczbę uczniów była Wielka Brytania. Po Brexicie rosnącym zainteresowaniem cieszą się takie kraje jak Irlandia i Włochy, gdzie studiowanie jest tańsze, a poziom nauczania porównywalny.
Według danych Elab Education Laboratory, w minionym roku na kierunki medyczne aplikowało o prawie 25 proc. osób więcej niż rok wcześniej. Zagraniczne uczelnie medyczne stawiają przede wszystkim na podejście praktyczne, dzięki któremu studenci bez problemu odnajdą się w przyszłym miejscu pracy.
- Studia w Irlandii to koszt około 3 tys. euro za rok. We Włoszech czesne ustalane jest indywidualnie dla każdego studenta - zależne od sytuacji finansowej rodziny. Zazwyczaj wynosi ono od 2 do 6 tys. euro za rok bez uwzględnienia obniżki - mówi Urszula Zawadzka z Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego.
Zagraniczne uczelnie skupione są przede wszystkim na nauce praktycznej. W Wielkiej Brytanii i Irlandii popularną metodą nauczania jest “Problem Based Learning”, która polega na przyswajaniu wiedzy poprzez analizę problemu. W Irlandii działa uniwersytet Royal College of Surgeons - gdzie realizowane są wyłącznie studia medyczne - i który pomaga w rozwoju dalszej kariery zawodowej w Stanach Zjednoczonych. Z kolei we Włoszech, w przeciwieństwie np. do UK, Irlandii czy też Polski, staż praktyczny realizowany jest już podczas trwania studiów, które kończą się napisaniem i obroną pracy magisterskiej.
- Warto zaznaczyć, że osoby, które ukończyły uczelnię w obrębie Unii Europejskiej nie muszą nostryfikować zdobytego dyplomu, aby pracować w zawodzie na terenie całej UE - mówi Katarzyna Borawska z Elab Education Laboratory, ekspertka specjalizująca się w aplikacjach na medycynę i kierunki okołomedyczne.
Pandemiczna rzeczywistość
Czas pandemii wymusił na uczelniach medycznych szereg zmian. Większość uniwersytetów wprowadziła hybrydowy tryb nauczania. Najczęściej spotykanym modelem zajęć jest podział na zajęcia kliniczne, które odbywają się stacjonarnie i na wykłady, które są realizowane stacjonarnie lub online. Treści wykładów są zazwyczaj przesyłane z wyprzedzeniem lub nagrywane, co ułatwia studentom przygotowanie się na kolejne zajęcia.
Odpowiednie przygotowanie
Kluczem do sukcesu, jakim jest dostanie się na wymarzoną uczelnię jest odpowiednie przygotowanie. Dlatego firma doradztwa edukacyjnego - Elab Education Laboratory - prowadzi specjalny program skierowany do osób chcących dostać się na zagraniczne studia medyczne.
- GETinMED to cykl weekendowych korepetycji oraz warsztatów tematycznych, połączony z kompleksowym wsparciem indywidualnym, które zapewniają nasi doświadczeni konsultanci. Uczestnicy biorą udział w warsztatach laboratoryjnych, wolontariatach, a także w zajęciach doskonalących umiejętności pożądane na rynku pracy i pomagające w rozwoju kariery medycznej - mówi Katarzyna Borawska z Elab, ekspertka specjalizująca się w aplikacjach na medycynę i kierunki okołomedyczne.
Powiązane artykuły
KIERUNKI MEDYCZNE GOWORK.PL
Jesteśmy szkołą policealną, która oferuje bardzo szeroki wachlarz kierunków, dzięki czemu dostają Państwo niepowtarzalną szansę nabycia odpowiednich kwalifikacji, potrzebnych do ubiegania się o wymarzoną pracę.
czytaj dalejSTUDIA NA KIERUNKU RATOWNICTWO MEDYCZNE
Ratownictwo medyczne to zespół działań specjalistycznych pomocy doraźnej, udzielanych w celu ratowania życia i zdrowia ludzkiego w razie nagłych wypadków i zachorowań.
czytaj dalej