Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

W AGH rusza nowy kierunek studiów – Informatyka Społeczna

Kierunek to idealna odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie rynku na specjalistów potrafiących łączyć wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii z dogłębnym zrozumieniem oczekiwań odbiorców i wymagań biznesowych wobec tworzonych współcześnie rozwiązań.

Informatyka Społeczna (ang. Social Informatics) to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dyscyplin na świecie, która wprost stanowi odpowiedź na lukę na rynku pracy, na brak specjalistów doskonale rozumiejących nowoczesne technologie i zdolnych do kształtowania nowych rozwiązań stawiających użytkowników w centrum zainteresowania. To odpowiedź na potrzebę kształcenia specjalistów zdolnych do całościowej analizy zmieniającego się otoczenia społecznego, które dyktuje popyt na produkty i usługi IT.

Informatyka Społeczna to interdyscyplinarne studia, które mają na celu po pierwsze wyposażenie absolwentów w wiedzę z zakresu nauk społecznych/humanistycznych (socjologii, ekonomii, psychologii) i informatyki, a po drugie ukształtowanie takich umiejętności i kompetencji, które umożliwią im łączne wykorzystanie najnowszych informatycznych technologii komunikacyjnych i metod analizy świata społecznego, dla uzyskania produktów IT najlepiej dostosowanych do oczekiwań różnych grup społecznych. Kompetencje absolwentów będą umożliwiać tworzenie produktów doskonale realizujących wymagania biznesowe.

„Informatyka społeczna to kierunek, z którego jesteśmy szczególnie dumni” – mówi prof. Barbara Gąciarz, dziekan Wydziału Humanistycznego AGH. „Połączenie nauk społecznych i informatyki to odpowiedź na potrzeby współczesnej gospodarki. Dlatego też naszych studentów będziemy uczyć wielu praktycznych rozwiązań, tak aby po zakończeniu studiów mieli wiedzę teoretyczną i praktyczną, a co za tym idzie byli konkurencyjni na rynku pracy”.

Nowy kierunek studiów na Wydziale Humanistycznym AGH umożliwi studentom zdobycie kompetencji i umiejętności praktycznych w dwóch obszarach – zaawansowanych technik odkrywania wiedzy z baz danych (data analytics, data mining, big data, machine learning, predictive analysis) oraz user experience i design thinking (user experience design), czyli projektowania produktów interaktywnych w taki sposób, aby były najkorzystniej odbierane przez użytkowników oraz wspomagały zaawansowaną analizę, wyszukiwanie i gromadzenia danych.

„Informatyka społeczna odpowiada na problemy, z jakimi borykają się przedsiębiorcy każdego dnia ale przede wszystkim to ogromny krok w przyszłość. Dotychczasowy system kształcenia bazował na wiedzy, która we współczesnym świecie ma coraz mniejsze zastosowanie. Rynek zmienia się bardzo dynamicznie, od pracowników oczekujemy umiejętności nie tylko technologicznych, ale też miękkich, kreatywnych, jak np. wiedza o tym w jaki sposób użytkownicy korzystają z rozwiązań mobilnych, co wpływa na wybór przez nich takiego a nie innego sposobu działania, co kształtuje ich profil . Przyszłość informatyki to sztuczna inteligencja, analiza ogromnych wolumenów danych, autonomiczne urządzenia, internet rzeczy czy szeroko rozumiane User Experience, a w tych dziedzinach bez holistycznego rozumienia mechanizmów ludzkich zachowań wiele nie osiągniemy” – tłumaczy Jarosław Królewski, Dyrektor Zarządzajacy HG Intelligence S.A. jeden z inicjatorów kierunku.

Program studiów ułożony został tak, aby rozbudzać w studentach przedsiębiorczość i prowokować ich do podejmowania własnych inicjatyw. Dominować będą w nim zajęcia w małych grupach laboratoryjnych, co oddaje warunki właściwe dla pracy specjalisty z zakresu informatyki społecznej. Szeroko wykorzystywana będzie metoda learning by doing, bezpośrednie wykonywanie czynności praktycznych przez studentów.

Studenci zapoznają się z takimi przedmiotami jak analiza sieci społecznych, grafika komputerowa, badanie użyteczności interfejsów, service design, wielowymiarowa analiza danych, design thinking, komputerowa ekstrakcja danych, text mining, projektowanie interfejsów – podstawy ergonomii, smart community, smart city, bazy, wizualizacja i eksploracja danych, modelowanie w data mining.

Ponad połowa zajęć prowadzona będzie przez praktyków, m.in. z Comarch, HG Intelligence S.A, Edisonda, Fortress Gaming Technologies, IBM BTO Business Consulting Services, SoInteractive SA, SOKKA, VoiceFinder.

W ramach programu studiów studenci będą odbywać trzymiesięczne praktyki zawodowe w firmach oferujących zatrudnienie o profilu zgodnym z kierunkiem studiów.



 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane