W naukach o zdrowiu liczy się profesjonalizm!
Kosmetologia kojarzy się przede wszystkim z poprawianiem urody, a Dietetyka ze sposobem na odchudzanie. To mit a co najmniej ogromne uproszczenie.
Trudno uniknąć pokusy odmłodzenia się lub upiększenia szybko i tanio czy zrzucenia nadwagi w tydzień. Wszyscy jesteśmy „bodźcowani” reklamami kolejnych multifunkcyjnych kosmetyków a „gwiazdy” polecają nam diety cud. Jak się w tym odnaleźć? Co wybrać ?
Musimy wziąć pod uwagę, że każdy z nas jest inny - ma swoją historię wskazań i ograniczeń do stosowania preparatów i zabiegów, a reklama jest kierowana do wszystkich. – mówi mgr Katarzyna Nowakowska, kosmetolożka, wykładowczyni Warszawskiej Uczelni Medycznej. Jeśli już ulegniemy pokusie skonsultujmy się z profesjonalnym kosmetologiem, który poinformuje nas o przeciwwskazaniach do zabiegu kosmetologicznego. Nie jest ich wcale mało. Weźmy również pod uwagę, że nie na każdym typie cery można wykonać „promowany” w mediach zabieg a na wielozadaniowe kosmetyki możemy być po prostu uczuleni. – dodaje kosmetolożka.
Łukasz Pągowski, dietetyk wykładowca WUMed, jest zdecydowany: Bezpieczna jest tylko prawidłowa redukcja masy ciała czyli od 2 do 4 kg miesięcznie prowadzona przez dietetyka, który uwzględni wiele zmiennych. Mówimy m.in. o stanie zdrowia. "Diety cud" z reguły polegają głównie na gwałtownej redukcji masy ciała wynikającej z drastycznego ograniczenia spożycia pokarmu. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że nauka nie opiera się o cuda, a "diety cud" to jedynie chwyt marketingowy.
Czym kierować się przy wyborze specjalisty, na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na kwalifikacje i wiedzę. Bardzo dużo na ryku jest „kosmetolożek”, które ukończyły kilkudniowy kurs i nie mają - bo nie mogą mieć- wiedzy ani umiejętności z zakresu kosmetologii. – informuje Katarzyna Nowakowska.
Wybierając kosmetologa należy sprawdzić czy ma ukończone studia na tym kierunku. Warto pamiętać, że absolwent kosmetologii ma szeroką wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, dermatologii klinicznej i estetycznej, podologii czy farmakologii. Dobry i zaangażowany kosmetolog cały czas się dokształca. Potrafi dobrać terapię do potrzeb naszej skóry, umie rozpoznać wskazania i przeciwskazania do stosowania danego preparatu lub zabiegu. Możemy być również spokojni, że będzie przestrzegać zasad higieny i bhp kosmetologicznego, w tym również etycznego. – uzupełnia kosmetolożka.
Podobnie jest z wyborem dietetyka.
Z komponowaniem jadłospisu powinniśmy udać się do dyplomowanego dietetyka. Przede wszystkim zwróćmy uwagę czy ma dyplom ukończenia studiów kierunkowych. W związku z brakiem regulacji zawodu dietetyka doszło do kuriozalnej sytuacji powstawania różnych mód żywieniowych. Mieliśmy modę na niejedzenie glutenu, na nie spożywanie produktów mlecznych oraz na zupełne niejedzenie, czyli stosowanie postów. Organizm człowieka nie działa w oparciu o modę, tylko m.in. o biochemię i fizjologię żywienia. Podkreślę - nie słuchajmy porad celebrytów, tylko dobrze wykształconych specjalistów.- mówi Łukasz Pągowski.
A może samemu zostać Kosmetologiem lub Dietetykiem?
Kosmetologia bardzo szybko się rozwija. Otwiera wiele możliwości przed absolwentem tego kierunku. Już same studia są niezwykle ciekawe - student dostaje nie tylko dawkę wiedzy ale również zdobywa umiejętności praktyczne. Warszawska Uczelnia Medyczna współpracuje z praktykami zawodu, którzy najlepiej i najpełniej przekazują studentom swoje doświadczenie. Przyszłość absolwentki/ absolwenta kosmetologii jest pewna. Na rynku pracy jest duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych kosmetologów. Bycie wykształconym kosmetologiem daje pewność bytu, rozwoju no i wielką satysfakcję.- zapewnia Katarzyna Nowakowska
Łukasz Pągowski dodaje - Dietetyka jest niezwykle interesującą nauką i nieprzerwanie od wielu lat obserwujemy jej rozwój. Po studiach kierunkowych w WUMed stajemy się specjalistami i daje nam to pewny i stabilny zawód. Moim zdaniem jest to jeden z najistotniejszych argumentów w wyborze kierunku studiów.
Powiązane artykuły
Kurs to za mało!
Wybierając kosmetologa należy sprawdzić, czy ma ukończone studia na tym kierunku. To podstawa.
czytaj dalejJuż czwarty rok z rzędu ratownicy medyczni w czołówce najbardziej poważanych przez Polaków, zawodów!
Aż 83 proc. respondentów uważa ratowników za najbardziej godnych zaufania.
czytaj dalejDietetyk tylko po studiach?
Trwają prace nad projektem ustawy regulującej zawód dietetyka.
czytaj dalej