Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

ZA NAMI MIESIĄC ZDALNEGO NAUCZANIA I POMAGANIA

Minął miesiąc zdalnego kształcenia, które Akademia WSB podjęła w związku z pandemią i zamknięciem uczelni i szkół. Obrona pracy dyplomowej przed komputerem i w domowym zaciszu? Wirtualne laboratorium? Wykłady, ćwiczenia, a nawet praktyki zawodowe przez internet?

Dla AWSB wszystkie z tych czynności okazały się być możliwe do wykonania. Uczelnia świetnie odnalazła się w nowej, wirtualnej rzeczywistości, a nauka online to tylko jedno z wielu działań, jakie uczelnia prowadzi w sieci.

932 przedmioty realizowane za pośrednictwem platform, materiały wysłane drogą mailową do 303 grup, 517 nagrań, praktyki zawodowe dla 106 grup i wirtualne laboratoria z 9 przedmiotów – to tylko niektóre liczby pokazujące jak Akademia WSB z powodzeniem wykorzystuje możliwości pracy zdalnej i kształcenia bez bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich i studentów, doktorantów oraz słuchaczy. W zaledwie tydzień od zamknięcia polskich uczelni przygotowane zostały zajęcia w różnych formach na odległość i właśnie minął miesiąc, odkąd pracownicy AWSB pracują zdalnie w domu, ale również działają zespołowo podczas wideokonferencji. Już w pierwszy weekend po decyzji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w dniach 15-16 marca, w zajęciach przeprowadzanych w formule online wzięło udział ponad 1000 studentów. 

Uczelnia korzysta z nowoczesnych platform do tworzenia webinariów (m.in. ClickMeeting), platform edukacyjnych, e-learningowych oraz ogólnodostępnych narzędzi takich jak Skype czy Messenger. Wszystko po to, aby zapewnić studentom studiów I i II stopnia, doktorantom i słuchaczom studiów MBA i podyplomowych kontynuacji kształcenia w najbardziej komfortowych warunkach.

Choć jeszcze jakiś czas temu wydawałoby się to mało prawdopodobne, uczelnia wprowadziła również zdalne obrony prac dyplomowych. Pierwsza w historii AWSB „wideo-obrona” odbyła się w kwietniu, przy użyciu systemu wideokonferencji, mimo że student był przy swoim komputerze w domu, a egzaminatorzy w pustej sali – nie obyło się bez gratulacji i braw. Uczelnia przyjmuje prace w wersji elektronicznej, dając możliwość ukończenia nauki kolejnym studentom.

Online pracują także Uniwersytety Dziecięce Akademii WSB, których uczestnicy biorą udział w wykładach i warsztatach internetowych, które w sumie trwały już 1830 minut. W programie znalazły się m.in.: „Przyrodnicze pogaduchy”, czyli spotkania ze znanym i lubianym przez dzieci Maciejem Kupczakiem z Owady i Spółka, który pozwolił zdalnie przyjrzeć się wężom, pająkom oraz ślimakom gigantom; „Doświadczenia z Panem Korkiem”, który wykonując eksperymenty, przekazał wiedzę z zakresu chemii i fizyki; „W zdrowym ciele zdrowy duch” – ćwiczenia fizyczne dla najmłodszych. W sumie zajęcia trwały już 22 dni. 

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) uruchomili natomiast „telefon życzliwości”, pozwalając swojej społeczności codziennie korzystać z rozmów pomagających przetrwać ten trudny czas, bez wychodzenia z domu. Ponadto UTW rozpoczął akcję produkcji maseczek dla szpitali, do tej pory uszyto ich już ok. 1000 sztuk.

Z kolei Biblioteka Akademicka im. prof. Jerzego Altkorna Akademii WSB zachęca do korzystania z bogatych zasobów elektronicznych, dostępnych online.

AWSB poszła jeszcze o krok dalej, by zdalnie wspierać swoje środowisko. Zorganizowała porady prawne i psychologiczne, w które zaangażowali się specjaliści AWSB. Uczelnia nie zapomniała także o sportowcach, organizując wideokonferencję dla swoich mistrzów z drużyny AZS i o aktywnościach online dla licznych Kół Naukowych. Ponadto uczelnia wprowadziła specjalne zapomogi dla studentów, z których skorzystało już 20 osób (18 z nich otrzymało po 1000 zł, a dwie osoby po 1500 zł).

Za pośrednictwem platformy wideokonferencyjnej odbyły się również posiedzenia Rad Dyscyplin Naukowych Akademii WSB, podczas których procedowano wnioski dotyczące postępowań doktorskich i habilitacyjnych.

Technologia umożliwiła sprawne funkcjonowanie AWSB, ale zarówno studenci, jak i wykładowcy przekonali się, że uczelniana rzeczywistość to nie tylko wykłady i egzaminy, ale także relacje, wspólnie spędzany czas i więzi. O tym, jak trudny był to czas dla całej społeczności, świadczy m.in. kampania pn. Studenci, tęsknimy za Wami! - Zostań w domu #studiujonline, którą AWSB zorganizowała w przedświątecznym tygodniu. Na budynku uczelni zawisł ogromny baner z takim hasłem, a mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia pustych sal i nowych laboratoriów.




 

Powiązane artykuły

Mobile and Cloud Computing w Akademii WSB

W roku 2024-2025 Akademia WSB prowadzi studia licencjackie na kierunku Informatyka ze specjalizacją Mobile i Cloud Computing. Celem tego programu jest wyposażenie studentów zarówno w wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne niezbędne do udanej kariery w branży IT.

czytaj dalej

Pozytywna ocena PKA dla Kierunku Lekarskiego

Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej wydało pozytywną ocenę (bez żadnych zaleceń) dla kierunku lekarskiego w Akademii WSB.

czytaj dalej

Logistyka w Akademii WSB

– specjalność Menedżer Logistyki z międzynarodową akredytacją ELA

czytaj dalej

18. Festiwal Nauki Akademii WSB

Czy ekologia jest modna, a moda ekologiczna? Jak sztuczna inteligencja może zmienić świat, co łączy jednorożce z Estonią i jak zbudować własny samochód wodorowy?

czytaj dalej

Doktorat Honoris Causa Akademii WSB dla prof. dr hab. inż. Michała Kleibera

W dniu 23 września 2021 r. o godz. 12.00 w Akademii WSB odbędzie się uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa Akademii WSB Panu Profesorowi Michałowi Kleiberowi.

czytaj dalej

Akademia WSB na podium Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021

W prestiżowym Rankingu Szkół Wyższych – Perspektywy 2021 Akademia WSB zajęła 3. miejsce w Polsce i jest jedyną Uczelnią niepubliczną spoza Warszawy, która uzyskała tak wysoką pozycję w zestawieniu.

czytaj dalej

Poradnik maturzysty 2021

Matura to nie tylko wiedza z książek, notatek i filmików na YouTube. To przede wszystkim psychologiczne wyzwanie: wysiłek, który wymaga inspiracji i motywacji.

czytaj dalej

Międzynarodowe Targi Innowacji Społecznych w ramach projektu IN SITU

W dniu 13 kwietnia 2021 r. o godz. 13:30 rozpoczynają się wirtualne Międzynarodowe Targi Innowacji Społecznych w ramach projektu IN SITU. To międzynarodowe wydarzenie poświęcone jest innowacjom społecznym, bardzo szeroko rozumianym, które mają potencjał do tego, by zmienić świat wokół nas na lepsze.

czytaj dalej

Ostatnie wolne miejsca na studia podyplomowe dla nauczycieli

Studiuj ONLINE bez wychodzenia z domu!

czytaj dalej

Pomnik - ławeczka z postacią Pani Barbary Pikiewicz

W westybulu Akademii WSB stanęła ławeczka - pomnik z postacią Pani Barbary Pikiewicz Założycielki i Kanclerza Akademii WSB.

czytaj dalej

Festiwal Nauki ONLINE w Dąbrowie Górniczej już w marcu!

7 dni, prawie 200 godzin, 80 inspirujących spotkań oraz 60 niezwykłych osobowości świata nauki – tak w skrócie zapowiada się 17. Festiwal Nauki Akademii WSB ONLINE.

czytaj dalej

WEŹ UDZIAŁ W TYGODNIU BEZPŁATNYCH SZKOLEŃ ONLINE

Akademia WSB zaprasza: 23-29 stycznia 2021 r.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane