Zawód: korespondent wojenny
Konflikty wojenne opanowały niektóre regiony świata do tego stopnia, że codziennie w serwisach informacyjnych słyszymy o aktach zbrojnych. Ktoś musi informować o przebiegu tych wydarzeń. Szybkie pakowanie się, latanie samolotami i zmiany stref czasowych to codzienność korespondenta wojennego. Na czym polega jego praca opowie dziennikarz Wojciech Cegielski 24 kwietnia 2015 r. o godz. 18.00 w siedzibie SWPS przy ul. Ostrowskiego 30b we Wrocławiu. Wstęp wolny.
Jak relacjonować wojnę i nie dać się zabić? O tym między innymi powie Wojciech Cegielski, dziennikarz, korespondent zagraniczny Polskiego Radia, od 10 lat zajmujący się głównie tematyką bliskowschodnią. Relacjonował konflikty zbrojne w Iraku, Afganistanie, Syrii, Strefie Gazy, arabską wiosnę w Egipcie, Tunezji i Libii. Był świadkiem wyboru Barack Obamy na prezydenta USA, a 4 lata później jego reelekcji.
Relacjonował wybór papieża Benedykta XVI i wybór papieża Franciszka. Ma na koncie wywiady z dowódcą talibów w afgańskiej prowincji Helmand czy przywódczynią birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi. Był też współtwórcą specjalnego wydania „Lata z Radiem” z Afganistanu. Był w ponad 60 krajach świata, ale ciągle czuje niedosyt i ciągle uczy się świata.
– W czasie spotkania opowiem o tym, jak wygląda praca dziennikarza na wojnie na Bliskim Wschodzie, czym różnią się od siebie poszczególne konflikty zbrojne i dlaczego rzetelne relacjonowanie takich konfliktów jest często trudniejsze niż unikanie ostrzałów niż bombardowań – mówi Wojciech Cegielski, gość spotkania.
Gość opowie także o tym, dlaczego warto narażać się i jeździć do dalekich krajów i o tym, czego nie da się przekazać w relacjach radiowych czy telewizyjnych. – Opowiem też o tym, jak dolecieć w miejsca w które nie da się dolecieć i o tym, jak pogodzić szybkość z rzetelnością. Pokażę też, jak wygląda codzienne życie w krajach, w których toczą się wojny – dodaje Wojciech Cegielski.
Wydarzenie skierowane jest do studentów, dziennikarzy i osób zainteresowanych pracą współczesnych mediów oraz polityką zagraniczną, zwłaszcza Bliskim Wschodem.
************************
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej to nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne, które oferuje interdyscyplinarne studia społeczno-humanistyczne w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Katowicach. Od 19 lat uczelnia jest jednym z najważniejszych ośrodków studiów psychologicznych w kraju. Obecnie kształci ponad 15 tys. studentów. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwo, socjologia i prawo oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach psychologia (w Warszawie i Wrocławiu) i kulturoznawstwo.
Tradycją SWPS są cykle otwartych wydarzeń naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. Jako jeden z najlepszych ośrodków psychologicznych w kraju, SWPS popularyzuje wiedzę psychologiczną realizując projekt Strefa Psyche i Strefa Rodzica oraz wspiera młodzież prowadząc w liceach na terenie całego kraju bezpłatne warsztaty psychologiczne, seksuologiczne i ogólnorozwojowe Strefa Młodzieży.
Wydział Zamiejscowy SWPS we Wrocławiu jest najlepszą jednostką naukową w grupie nauk społecznych w Polsce (zgodnie z oceną parametryczną dokonaną w 2013 r. przez MNiSW). W jego strukturach działa Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi. Wydział oferuje studia na kierunkach: psychologia, psychologia dla magistrów, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, grafika oraz kilkanaście kierunków studiów podyplomowych. Powstał w 2004 r. Jego dziekanem jest prof. dr hab. Tomasz Zaleśkiewicz.
Powiązane artykuły
8 stycznia 2025 – Dzień z Dziennikarstwem na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu
Chcesz studiować dziennikarstwo? Przyjdź na Dzień z Dziennikarstwem i sprawdź, czy to kierunek dla ciebie! Odwiedź wrocławską filię Uniwersytetu SWPS, aby wziąć udział w ciekawych wykładach i warsztatach. Zobacz, co możemy ci zaoferować!
czytaj dalejWIZYTÓWKA POLSKIEJ NAUKI
II Wydział Psychologii znalazł się w ścisłej elicie polskiej nauki – został wyróżniony prestiżową kategorią A+, przyznawaną najlepszym ośrodkom badawczym w kraju.
czytaj dalej