Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Zwolnieni z Teorii

oraz ABSL pomogą młodym ludziom w rozwijaniu kompetencji z zakresu przedsiębiorczości, zarządzania projektami oraz pracy zespołowej, które mają im zapewnić lepszy start w przyszłość. Uczniowie 40 szkół z województwa mazowieckiego otrzymają szansę zrealizowania własnego projektu społecznego, po zakończeniu którego czeka na nich 150 miejsc pracy w firmach zrzeszonych w Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).

Program Zwolnionych z Teorii “Quality employment for disadvantaged youth” ruszy we wrześniu 2019 roku w 40 wybranych szkołach na Mazowszu – w powiatach, w których uczniowie są najbardziej narażeni na wykluczenie społeczne i zawodowe. Głównym celem projektu jest zdobycie przez młodzież tzw. miękkich umiejętności, których zdaniem pracodawców brakuje młodym ludziom, a kluczowych aby móc im zaoferować pracę m.in. w globalnych firmach zrzeszonych w ABSL. – Nasze działania kierujemy do uczniów ostatnich klas w szkołach licealnych i technikach. Chcemy im uświadomić, że w starcie zawodowym obok umiejętności twardych będą liczyły się kompetencje miękkie, takie jak łatwość pracy w grupie, dobra komunikacja interpersonalna, znajdowanie rozwiązań czy organizacja własnego czasu pracy. Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego “The Future of Jobs”, w perspektywie 10-30 lat, to właśnie te kompetencje zapewnią pracę młodym ludziom w większości branż, od księgowego do menedżera – mówi Paula Bruszewska, prezes Zwolnionych z Teorii. – Uczestnicy programu Zwolnionych z Teorii zdobywają umiejętności zarządzania projektami m.in. poprzez udział w szkoleniach oraz wykorzystują je w praktyce, tworząc kampanie dotyczące marnowania żywności, organizując inicjatywy ograniczające zużycie plastiku, biegi charytatywne, warsztaty dla seniorów z obsługi komputerów czy z pierwszej pomocy dla dzieci. Poza zdobywaniem kompetencji przyszłości, młodzież rozwija swoją wrażliwość społeczną i empatię – podkreśla Bruszewska.

„J.P. Morgan na całym świecie angażuje się we wzmacnianie społeczności lokalnych, przyczyniając się do budowania gospodarki zrównoważonej i sprzyjającej włączeniu społecznemu. Naszą pasją jest pomaganie ludziom w zdobywaniu umiejętności, które umożliwiają dostęp do wysokiej jakości miejsc pracy, a ten program jest doskonałym przykładem współpracy pracodawców i organizacji, zwiększającym szanse zatrudnienia młodych ludzi” – podkreśla Steven Cohen, dyrektor zarządzający Centrum Korporacyjnego J.P. Morgan w Warszawie.

Program ruszy we wrześniu tego roku, po wyłonieniu 40 szkół z Mazowsza, w których odbędą się szkolenia dla nauczycieli, a uczniowie uzyskają dostęp online do specjalnej platformy szkoleniowej, dzięki której będą mieli możliwość rozwoju kompetencji miękkich. Nauczyciele prowadzący projekty przez cały czas będą mogli liczyć na wsparcie Zwolnionych z Teorii. 

W czasie realizowania programu, ABSL podzieli się z młodzieżą doświadczeniem i praktyczną wiedzą o rynku pracy, co przyczyni się do jej bardziej płynnego wejścia w życie zawodowe. Po zrealizowaniu projektów przez uczniów, ABSL połączy ich z pracodawcami. Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych podkreśla, jak ważny jest dla pracodawców efektywny proces rekrutacji, umożliwiający pozyskiwanie dobrze dopasowanych pracowników w perspektywie długofalowej. 

– Uczestnicy projektu otrzymają wsparcie konsultacyjne w wyborze najbardziej dopasowanego do siebie stanowiska. Zostaną również zaproszeni na targi pracy organizowane w Warszawie, w trakcie których będą mogli zapoznać się i porozmawiać z przedstawicielami największych pracodawców w sektorze – mówi Marcelina Godlewska, Dyrektor Zarządzająca w ABSL. – Nowoczesne usługi dla biznesu to sektor, który od lat odnotowuje w Polsce bardzo dynamiczny rozwój. Co roku powstają kolejne centra, realizujące złożone procesy dla podmiotów z całego świata. Potrzebują zatem wysoko wykwalifikowanych, zdolnych pracowników. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się współrealizować projekt, którego celem jest rozwój kompetencji już na etapie szkoły średniej i pomoc młodym ludziom w starcie zawodowym – wyjaśnia Marcelina Godlewska z ABSL. 

– Nasi członkowie oferują dobre warunki pracy i spełniają najwyższe standardy, m.in. oferując umowę o pracę. Wspólny program Zwolnionych z Teorii i JPMorgan Chase Foundation to nie tylko możliwość dla firm zrzeszonych w ABSL zdobycia nowych pracowników z otwartymi umysłami i wyposażonymi w kluczowe kompetencje miękkie, ale co bardzo ważne, także pomoc w zawodowym starcie młodym ludziom, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w poruszaniu się na rynku pracy, by zaczęli długotrwałe i pełne sukcesów kariery – dodaje Marcelina Godlewska z ABSL Poland. Uczestnicy programu będą mieli szansę rozpocząć swoją karierę zawodową m.in. w takich obszarach jak zarządzanie finansami, IT, zarządzanie zasobami ludzkimi czy bezpieczeństwo informacji. 


Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl , opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym. 

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (Association of Business Services Leaders - ABSL) to największa w Polsce organizacja zrzeszająca i reprezentująca przedsiębiorstwa z sektora nowoczesnych usług dla biznesu: centra usług wspólnych (Shared Service Centers, SSC), outsourcingu procesów biznesowych (Business Process Outsourcing, BPO), outsourcingu IT (Information Technology Outsourcing, ITO), centra badawczo-rozwojowe (Research & Development, R&D) oraz firmy wspierające rozwój sektora. Misją ABSL jest rozwój sektora nowoczesnych usług dla biznesu, a także stała praca - wspólnie z agendami rządowymi, samorządowymi czy uczelniami wyższymi - na rzecz podnoszenia kwalifikacji osób wkraczających na rynek pracy oraz dbanie o wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Polski. Najważniejsze sektory reprezentowane przez firmy zrzeszone w ABSL (wg. struktury zatrudnienia) to usługi komercyjne i profesjonalne, usługi finansowe (bankowe, ubezpieczeniowe, inwestycyjne), technologie informatyczne (IT) oraz towary i usługi konsumpcyjne.



 

Powiązane artykuły

Kariera w IT – jaki kierunek studiów wybrać w 2025?

IT - dla większości z nas skrót ten oznacza jedno - "sukces"

czytaj dalej

MATPANDA - sposób na matematykę i stres na maturze

Przygotujemy Cię do nowej matury z matematyki na wybranym poziomie!

czytaj dalej

Kurs przygotowawczy do matury 2025

biologia, chemia, matematyka, rekrutacja na studia medyczne

czytaj dalej

Fintech dla początkujących - umiejętności i zarobki

Nowe technologie coraz bardziej przejmują kontrolę nad zarządzaniem finansami i pojawia się wiele nowych możliwości zawodowych. Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne, aby rozpocząć karierę w fintech? Ile można zarobić w tej branży?

czytaj dalej

Najważniejsze korzyści z zatrudnienia studenta

Stały wzrost kosztów pracy sprawia, że przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które umożliwią im oszczędności w tym zakresie. Jednym z chętniej stosowanych pomysłów jest zatrudnianie studentów. Podpowiadamy, dlaczego warto zatrudniać młode osoby i jakie korzyści dla przedsiębiorcy to przyniesie.

czytaj dalej

Czy w Generacji Z drzemie duch przedsiębiorczości?

Osoby urodzone po 1995 roku, czyli obecni dwudziestoparolatkowie, z przytupem wkroczyły na rynek pracy.

czytaj dalej

Jak cyfrowa rewolucja zmienia rolę menedżerów?

Rewolucja technologiczna dzieje się na naszych oczach, nieustannie kształtując i redefiniując sposób, w jaki funkcjonują organizacje. Jak stwierdzono w raporcie Światowego Forum Ekonomicznego Future of Jobs, technologia rozwija się szybciej niż przedsiębiorstwa są w stanie zaprojektować i rozszerzyć swoje programy szkoleniowe.

czytaj dalej

Zawody przyszłości w IT – sprawdź dla kogo jest praca

Zapotrzebowanie na pracowników w IT w Polsce jest ciągle ogromne, jednak tylko niektóre stanowiska dają gwarancję stałego zatrudnienia. Poszukiwani są już nie tylko programiści, ale przede wszystkim specjaliści od sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, zarządzania danymi oraz rozwiązań chmurowych.

czytaj dalej

5 powodów, dla których Kopernik mógłby mieć problem z karierą naukową we współczesnej Polsce

Gdyby Mikołaj Kopernik żył dzisiaj, mógłby mieć problem z przebiciem się ze swoimi odkryciami w polskim świecie nauki. W obliczu sztywnych ram akademickiej kariery i biurokracji, nawet geniusz może pozostać niewidoczny. Czy współczesny system naukowy w Polsce mógłby storpedować karierę jednego z największych umysłów w historii?

czytaj dalej

Dzięki zniesieniu habilitacji mielibyśmy więcej kobiet w polskiej nauce? Nowe badanie

Analiza karier 2,7 mln naukowców z 45 krajów pokazuje, że w państwach, gdzie badacze muszą starać się o tytuł doktora habilitowanego, wzrost produktywności naukowej jest wyraźnie słabszy. Habilitacja oznacza uwikłanie w długie procedury, a przed jej zdobyciem naukowcy mają ograniczoną niezależność. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, których rozwój naukowy jest wyraźnie słabszy niż rozwój badaczek w krajach bez habilitacji.

czytaj dalej

Prywatność studentów jeszcze nigdy nie była tak zagrożona

Studenckie życie przeplatane nauką i zabawą jest intensywne, a jedną z ostatnich rzeczy, o których wydają się myśleć studenci, jest sposób wykorzystywania ich danych i zagrożenia prywatności.

czytaj dalej

Polscy naukowcy na AAMAS 2023, największej na świecie konferencji o sztucznej inteligencji

Na zakończonej właśnie tegorocznej edycji konferencji Autonomous Agents and Multiagent Systems (AAMAS) w Londynie wzięło udział kilkuset badaczy sztucznej inteligencji z całego świata, w tym trzy polskie zespoły związane z IDEAS NCBR. Jaki wkład wnieśli polscy naukowcy w nowe badania nad AI?

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane