
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Koszalinie PANS
Rok założenia: 2009 | Rektor: dr Jan KuriataPaństwowa Akademia Nauk Stosowanych w Koszalinie (PANS) to publiczna, bezpłatna uczelnia zawodowa, która kształci w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Uczelnia rozpoczęła działalność 1 października 2009 roku jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie, a od 1 października 2024 roku funkcjonuje pod obecną nazwą.
PANS oferuje kierunki o profilu praktycznym, zapewniając studentom nowoczesne warunki nauki i przygotowanie do rynku pracy. Uczelnia posiada Centrum Symulacji Medycznej dla studentów pielęgniarstwa, wyposażone w zaawansowane technicznie symulatory, salę wysokiej wierności i trenażery. Dodatkowo dostępne są specjalistyczne pracownie dla kierunków takich jak fizykoterapia, anatomia czy kosmetologia.
Dzięki współpracy z partnerami zewnętrznymi studenci realizują praktyczne zajęcia oraz praktyki zawodowe, zdobywając doświadczenie i umiejętności cenione przez pracodawców. PANS w Koszalinie może pochwalić się sześciokrotnym zwycięstwem w programie „Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości”, co świadczy o wysokim poziomie kształcenia. Uczelnia zdobyła środki na rozwój, m.in. na nowoczesne pracownie oraz wyposażenie sal praktycznych.
Rozwój infrastruktury jest istotnym elementem działalności uczelni. W 2023 roku oddano do użytku nowoczesną halę sportową i aulę audytoryjną, a w 2024 roku powstała innowacyjna pracownia Wielośrodowiskowego Zautomatyzowanego Systemu Zarządzania Kryzysowego JAŚMIN. Jest to unikatowe miejsce, które kształci specjalistów w zarządzaniu kryzysowym na szczeblu państwowym i samorządowym.
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Koszalinie to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się uczelnia, która inwestuje w jakość kształcenia, nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz rozwój studentów, aby zapewnić im sukces na współczesnym rynku pracy.
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Koszalinie zaprasza! Studiuj z nami!
FIZJOTERAPIA
5-letnie studia magisterskie
Fizjoterapia to kierunek medyczny związany z ochroną zdrowia oraz przywracaniem utraconej sprawności fizycznej chorego. Fizjoterapia jest dziedziną poznania naukowego i działalności praktycznej, umiejscowiona w obszarze nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej Celem studiów na kierunku Fizjoterapia jest przygotowanie studentów do zawodu fizjoterapeuty.
Sylwetka absolwenta
Fizjoterapia jest to kierunek dla ludzi aktywnych, dynamicznych, lubiących pracę z ludźmi. Od dobrego fizjoterapeuty wymaga się odpowiedzialności, kreatywności, szybkich i trafnych decyzji oraz co najważniejsze - cierpliwości, zrozumienia chorej osoby oraz chęci niesienia pomocy. Fizjoterapeuta powinien być otwarty, łatwo nawiązywać kontakt z pacjentem i jego środowiskiem oraz posiadać predyspozycje psychofizyczne do pracy z ludźmi chorymi i niepełnosprawnymi.
Po skończeniu studiów w PANS w Koszalinie absolwent będzie wykazywał się:
- wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do kształtowania, podtrzymywania i przywracania sprawności oraz wydolności osobom w różnym wieku, utraconej lub obniżonej wskutek różnych chorób bądź urazów;
- znajomością teorii i umiejętnościami praktycznymi z zakresu fizykoterapii, masażu, kinezyterapii i podstawowych zabiegów terapii manualnej oraz zaopatrzenia ortopedycznego;
- sprawnością fizyczną konieczną dla poprawnego demonstrowania i przeprowadzania zabiegów kinezyterapii z ludźmi chorymi i niepełnosprawnymi.
- umiejętnością dostosowywania swych działań do nadrzędnych celów rehabilitacji w ramach funkcjonowania zespołów rehabilitacyjnych;
- biegłością kontrolowania efektywności procesu fizjoterapii.
Absolwent kierunku fizjoterapia będzie przygotowany do pracy w:
- publicznych i niepublicznych placówkach służby zdrowia,
- specjalistycznych ośrodkach szkoleniowo-rehabilitacyjnych,
- placówkach sportowych i rekreacyjnych,
- zakładach przyrodoleczniczych, sanatoriach i ośrodkach wypoczynkowych,
- gabinetach odnowy biologicznej oraz innych ośrodkach i instytucjach prowadzących działalność w zakresie rehabilitacji.
DIETETYKA
Studia pierwszego stopnia na kierunku dietetyka trwają 3 lata (6 semestrów)., po ich zakończeniu absolwent uzyskuje tytuł zawodowy licencjata.
Dietetyka to kierunek, który pozwala uzyskać kwalifikacje i kompetencje niezbędne do:
- planowania racjonalnego żywienia dla różnych grup ludności,
- przygotowania potraw wchodzących w skład poszczególnych diet zgodnie z obowiązującą klasyfikacją i zasadami Systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (HACCP),
- kontrolowania jakości produktów żywnościowych i warunków ich przechowywania oraz organizowania żywienia indywidualnego i zbiorowego dostosowanego do wieku i stanu zdrowia pacjentów,
- oceny stanu odżywienia i sposobu żywienia pacjentów,
- wyciągania odpowiednich wniosków terapeutycznych,
Sylwetka absolwenta
Absolwent posiada znajomość zasad edukacji żywieniowej (jest przygotowany do jej prowadzenia), zna zasady etyczne i uregulowania prawne związane z wykonywanym zawodem, odbył praktyki zawodowe w szpitalach i poradniach związanych z obranym kierunkiem studiów i nauczył się współpracy z innymi pracownikami ochrony zdrowia.
Tak wykształcony i przygotowany absolwent kierunku dietetyka znajdzie zatrudnienie w:
- publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej,
- poradniach żywieniowych, chorób metabolicznych, chorób przewodu pokarmowego,
- zakładach żywienia zbiorowego,
- zakładach dostarczających pożywienie do szpitali i innych placówek zbiorowego żywienia (catering),
- organizacjach konsumenckich,
- placówkach sportowych, w tym fitness cluby,
- sanatoriach, ośrodkach SPA,
- gabinetach promocji zdrowia,
- szkołach, przedszkolach, żłobkach,
- instytutach naukowo-badawczych,
- inspekcjach zajmujących się kontrolą żywności i żywienia,
- organizacjach zajmujących się doradztwem w zakresie żywienia ludzi oraz upowszechnianiem wiedzy o żywieniu człowieka.
Może też prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie poradnictwa dietetycznego.
Uczelnia mając na uwadze konieczność wyposażenia absolwenta kierunku w takie kwalifikacje, które umożliwią mu właściwe odnalezienie się na rynku pracy, proponuje przyszłym potencjalnym kandydatom na studia kształcenie specjalistyczne w obrębie dwóch modułów do wyboru:
Dietetyka w medycynie i profilaktyce zdrowotnej
Adresatem tego modułu byłyby osoby zamierzające podjąć pracę w placówkach opiekuńczych, szpitalach, poradniach dietetycznych zorientowanych na pomoc osobom z zaburzeniami odżywiania. Nacisk położony będzie na kliniczne aspekty dietetyki i jej medyczny charakter,
Dietetyka w sporcie i rekreacji z poradnictwem dietetycznym
Moduł adresowany jest do osób planujących pracę w ośrodkach sportowych, rekreacyjnych, SPA, sanatoriach, uzdrowiskach, praktykę doradcy żywieniowego szczególnie w profilaktyce przeciwko otyłości oraz promowaniu zdrowego stylu życia.
BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE
PWSZ w Koszalinie proponuje przyszłym kandydatom na studia kształcenie specjalistyczne na kierunku Bezpieczeństwo narodowe w obrębie 2 specjalności do wyboru:
- BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE
ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE
Program specjalności bezpieczeństwo publiczne wyposaży absolwenta w wiedzę:
- funkcjonowania systemu bezpieczeństwa publicznego współczesnego państwa,
- umiejętności w zakresie działań na rzecz zapewniania bezpieczeństwa osób i mienia,
- kompetencje społeczne do pracy m.in. jako funkcjonariusz Policji lub pracownik służb podległych resortowi spraw wewnętrznych.
Program specjalności zarządzanie kryzysowe zakłada wykształcenie specjalistów:
- zarządzania kryzysowego stosowanego przez wszystkie jednostki administracji
- zarówno państwowej, jak i samorządowej, a także instytucji bezpieczeństwa narodowego;
- zasad organizacji administracji publicznej w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem
- zadań na rzecz zarządzania kryzysowego.
Możliwości zatrudnienia dla absolwentów kierunku bezpieczeństwo narodowe związane są ze strategicznymi kierunkami transformacji systemu bezpieczeństwa narodowego. Potencjalne miejsca pracy to przede wszystkim służby i instytucje rządowe i samorządowe oraz inne podmioty prawne, których zadaniem jest zapobieganie i przeciwdziałanie zagrożeniom zewnętrznym, zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego, prowadzenia działań ratowniczych oraz ochrony ludności i mienia w sytuacjach nadzwyczajnych.
KOSMETOLOGIA
Studia pierwszego stopnia na kierunku Kosmetologia trwają 3 lata (6 semestrów).
Mają profil praktyczny – kształcą umiejętności zawodowe i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata.
Studenci mają do wyboru przedmioty z zakresu:
- modelowania ciała lub
- kosmetologii naturalnej.
Kosmetologia jest nowym kierunkiem studiów, rozwijającym się w ostatnich latach bardzo szeroko. Prognozy rozwoju opieki medycznej wskazują, że zaczyna ona odgrywać coraz większą rolę we współczesnym społeczeństwie. Zachodzi więc konieczność dobrego kształcenia kosmetologów. Celem kształcenia jest przygotowanie specjalistów w zakresie kosmetologii pielęgnacyjnej, upiększającej i estetycznej.
Absolwent studiów pierwszego stopnia:
- potrafi prawidłowo odczytać skład kosmetyku i ustalić jego zastosowanie,
- posiada umiejętność planowania zabiegu kosmetycznego i stosowania kosmetyków zgodnie z rozpoznaniem,
- odbył praktykę w gabinecie kosmetycznym w zakresie kosmetyki pielęgnacyjnej, korekcyjnej i upiększającej,
- może współpracować z lekarzem dermatologiem w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo,
- ma możliwość podjęcia pracy w gabinecie kosmetycznym o pełnym zakresie usług,
- ma możliwość podjęcia studiów drugiego stopnia.
Wybrane przedmioty w 3-letnim toku studiów licencjackich:
- Estetyka
- Kosmetologia pielęgnacyjna
- Kosmetologia upiększająca
- Specjalistyczne zabiegi na ciało
- Odnowa biologiczna
- Dermatologia kosmetyczna
- Kształtowanie sylwetki i postawy ciała
- Techniki masażu w modelowaniu ciała
- Zastosowanie ziół w kosmetologii
- Zasady prawidłowego żywienia i dietetyki.
PEDAGOGIKA
Studia I stopnia na kierunku Pedagogika trwają 3 lata (6 semestrów) i są prowadzone w systemie stacjonarnym. Studia mają charakter studiów zawodowych i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata.
Od II roku studiów studenci mają do wyboru specjalności:
- Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna
- Edukacja elementarna i język angielski
- Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z resocjalizacją
- Psychoprofilaktyka
- Asystent osoby starszej z pomocą społeczną
PIELĘGNIARSTWO
Pielęgniarstwo to kierunek studiów, który pozwala uzyskać kwalifikacje i kompetencje niezbędne w zakresie sprawowania holistycznej opieki nad zdrowiem ludzkim. Stwarza możliwość zdobycia szerokiej wiedzy ogólnej z zakresu nauk medycznych oraz wiedzy szczegółowej z określonych dziedzin pielęgniarstwa. Studia przygotowują do pełnienia złożonej roli zawodowej i wynikających z niej funkcji, m. in.: promowania zdrowia, profilaktycznej, opiekuńczej, terapeutycznej, wychowawczej. Edukacja na tym kierunku kształcenia uwzględnia i odzwierciedla zmiany, jakie dokonują się współcześnie w praktyce pielęgniarskiej w Polsce i krajach Unii Europejskiej.
Program pielęgniarstwa realizowany w PWSZ uwzględnia nowe treści, niezbędne w kształceniu, jest zgodny z obowiązującymi regulacjami prawnymi i został pozytywnie zaopiniowany przez Krajową Radę Akredytacyjną Szkolnictwa Medycznego.
Dlaczego warto studiować pielęgniarstwo w PWSZ w Koszalinie?
- świetna baza,
- zajęcia dydaktyczne odbywają się w budynku uczelni,
- zajęcia kliniczne i praktyki zawodowe odbywają się w szpitalu – w bezpośrednim sąsiedztwie,
- zajęcia praktyczne odbywaja się w nowoczesnym Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej na terenie uczelni;
- w procesie kształcenia bierze udział profesjonalna kadra wykładowców,
- studia realizowane są zgodnie ze standardami kształcenia obowiązującymi w krajach UE,
- studenci pielęgniarstwa mogą rozwijać swój potencjał naukowy poprzez aktywny udział w kołach naukowych, prowadząc badania naukowe, pisząc artykuły, publikując je.
Studia I stopnia
na kierunku Pielęgniarstwo trwają 3 lata (6 semestrów) i są prowadzone w systemie stacjonarnym. Studia mają charakter studiów zawodowych i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata.
Absolwent kierunku Pielęgniarstwo jest przygotowany do:
- świadczenia opieki zdrowotnej oraz zarządzania nią,
- promocji i edukacji zdrowotnej,
- działania w roli uczestnika zespołu opieki zdrowotnej,
- rozwoju praktyki pielęgniarskiej, krytycznego myślenia i badań naukowych.
Studia II stopnia na kierunku Pielęgniarstwo trwają 2 lata (4 semestry) i są prowadzone w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Studia mają charakter studiów zawodowych i kończą się uzyskaniem tytułu magistra.
Absolwent studiów drugiego stopnia kierunku pielęgnarstwo zgodnie ze standardami kształcenia posiada specjalistyczną wiedzę z zakresu pielęgniarstwa i innych nauk medycznych.
W zakresie umiejętności potrafi:
- rozwiązywać problemy zawodowe, szczególnie związane z podejmowaniem decyzji w sytuacjach trudnych, wynikających ze specyfiki zadań zawodowych i warunków ich realizacji,
- określać standardy profesjonalnej opieki w każdym wieku i stanie zdrowia pacjenta oraz wdrażać je do praktyki zawodowej,
- prowadzić badania naukowe w zakresie swojej specjalności oraz upowszechniać ich wyniki w celu rozwoju zawodu, wiedzy i praktyki pielęgniarskiej, podnoszenia jakości świadczeń oraz prowadzenia wymiany informacji,
- organizować i nadzorować opiekę pielęgniarską, z uwzględnieniem przyjętych teorii i koncepcji opieki,
- organizować pracę podwładnych i własną zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zabezpieczając interesy pacjentów, pracowników i organizacji,
- wykorzystywać przepisy prawa w działalności zawodowej oraz stosować je w praktyce w zarządzaniu organizacją, jej częścią lub zespołem pracowniczym (pielęgniarek i położnych),
- opracowywać założenia polityki kadrowej oraz planu zatrudnienia personelu odpowiednio do strategii i zapotrzebowania pacjentów na opiekę pielęgniarską,
- opracowywać i wdrażać do praktyki zawodowej narzędzia monitorowania i oceny jakości opieki pielęgniarskiej,
- dokonywać wyboru i stosować określone metody, techniki organizatorskie i techniki zarządzania w badaniu, rozwiązywaniu problemów organizacyjnych i usprawnianiu pielęgniarstwa,
- dokonywać wyboru optymalnych metod nauczania i uczenia się oraz stosować wybrane z nich, w zależności od specyfiki treści nauczania oraz celu, który należy osiągnąć,
- opracowywać programy edukacji zdrowotnej i realizować je w odniesieniu do wybranego środowiska społecznego, z uwzględnieniem potrzeb społeczności lokalnych.
RATOWNICTWO MEDYCZNE
Studia na kierunku ratownictwo medyczne mają więc na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie profesjonalnej kadry ratowników medycznych. Zawód ratownika medycznego polega na samodzielnym wykonywaniu lub wykonywaniu pod nadzorem lekarza, medycznych czynności ratunkowych w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. W Polsce jest jednym z zawodów medycznych, który mimo najkrótszej tradycji kształcenia na poziomie studiów wyższych cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym.
Absolwent kierunku Ratownictwo medyczne posiada wiedzę ogólną z zakresu nauk medycznych oraz szczegółową z zakresu ratownictwa medycznego. Jest przygotowany do pracy jako ratownik medyczny w pełnym zakresie wymaganym rozporządzeniem ministra zdrowia. Jest przygotowany do współpracy z lekarzem oraz innymi przedstawicielami zawodów medycznych.
Kształcenie ratowników medycznych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie związane jest przede wszystkim z występowaniem deficytu kadrowego ratowników medycznych w stosunku do potrzeb systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Absolwent kierunku ratownictwo medyczne będzie przygotowany do wykonywania zawodu ratownika medycznego samodzielnie lub pod nadzorem lekarza w takich instytucjach jak:
- szpitalne oddziały ratunkowe,
- centra powiadamiania ratunkowego,
- zespoły wyjazdowe pogotowia ratunkowego,
- niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej świadczące usługi medyczne,
- zabezpieczenie medycznego imprez masowych,
- lotnicze zespoły ratownictwa medycznego,
- jednostki krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego,
- przyzakładowe jednostki ratownictwa medycznego,
- jednostki prowadzące edukację w zakresie pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy,
- organy administracji samorządowej i rządowej wykonujące zadania w zakresie systemu ratownictwa medycznego,
- wojsko polskie,
- policja,
- straż miejska,
- górskie ochotnicze pogotowie ratunkowe,
- wodne ochotnicze pogotowie ratunkowe.
WYCHOWANIE FIZYCZNE
Studia I stopnia na kierunku Wychowanie fizyczne, specjalność nauczycielska: Wychowanie fizyczne z językiem angielskim, trwają 3 lata (6 semestrów) i są prowadzone w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Studia mają charakter studiów zawodowych i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata.
Absolwent studiów licencjackich to specjalista posiadający wiedzę i umiejętności z obszaru nauk społecznych, przyrodniczych, nauk o kulturze fizycznej. To osoba przygotowana do podjęcia pracy w szkole podstawowej, a także przygotowana do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Od II roku studiów studenci mają do wyboru specjalności:
- Wychowanie fizyczne z językiem angielskim
- Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna
- Odnowa biologiczna
- Organizacja turystyki i rekreacji
- Menedżer sportu
Każda z osób zainteresowanych podjęciem studiów w PANS jest zobowiązana zarejestrować się w systemie E-Rekrutacji zgodnie z Regulaminem Postępowania Rekrutacyjnego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie w roku akademickim 2019/2020
OFERTA KSZTAŁCENIA NA ROK AKADEMICKI 2025/2026
Kształcenie w systemie dziennym - bezpłatne
STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA - LICENCJACKIE 3-LETNIE
- ADMINISTRACJA
- BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE
- DIETETYKA
- KOSMETOLOGIA
- PIELĘGNIARSTWO
- RATOWNICTWO MEDYCZNE
- WYCHOWANIE FIZYCZNE
STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE - 5-LETNIE
STUDIA DRUGIEGO STOPNIA - MAGISTERSKIE - 2-LETNIE
STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA - LICENCJACKIE - 3-LETNIE
STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE - 5-LETNIE
STUDIA DRUGIEGO STOPNIA - MAGISTERSKIE - 2-LETNIE
Kierunki wykładane na uczelni:
administracja | I stopnia Stacjonarny |
bezpieczeństwo narodowe | I stopnia Stacjonarny | II stopnia Stacjonarny |
dietetyka | I stopnia Stacjonarny |
fizjoterapia | Magister Stacjonarny |
kosmetologia | I stopnia Stacjonarny |
pedagogika | I stopnia Stacjonarny |
pielęgniarstwo | Licencjat Stacjonarny Niestacjonarny | II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny |
ratownictwo medyczne | I stopnia Stacjonarny |
wychowanie fizyczne | I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny |
Główny adres uczelni
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Koszalinie PANS
ul. Leśna 1, 75-582 Koszalin - Telefon: 94 342 67 66
- Fax: 94 341 65 86
- Email: pans@pans-koszalin.pl
- Strona: http://www.pans-koszalin.pl
MASZ PYTANIE DOTYCZĄCE REKRUTACJI LUB PODJĘCIA STUDIÓW w PANS w Koszalinie ?
ZADZWOŃ
Referat ds. Nauczania
tel. bezpośredni (94) 341-86-33
Jak do nas trafić
Powiązane artykuły
Dlaczego warto studiować w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Koszalinie (PANS) i wybrać Koszalin jako miejsce nauki?
Studia w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Koszalinie (PANS) to doskonały wybór dla osób, które szukają wysokiej jakości kształcenia, nowoczesnych warunków edukacyjnych i możliwości rozwoju zawodowego. Koszalin, piękne miasto położone blisko morza, oferuje nie tylko wyjątkowe możliwości nauki, ale również komfortowe życie studenckie w jednym z najpiękniejszych regionów Polski.
czytaj dalej