Uniwersytet SWPS w Sopocie
Rok założenia: 1996 | Rektor: prof. dr hab. Roman CieślakMISJA
Uniwersytet SWPS jako uczelnia niepubliczna istnieje po to, by poprzez edukację, naukę, sztukę i działalność publiczną służyć człowiekowi, społeczeństwu i środowisku.
Tę misję wypełniamy jako silna instytucja, oparta na wspólnocie osób pracujących, uczących się i absolwenckich.
WIZJA
W 2029 roku Uniwersytet SWPS będzie wielokampusową uczelnią badawczą, liderką edukacji niepublicznej i partnerką zmiany społecznej. Poprzez naszą działalność edukacyjną, naukową, artystyczną i publiczną będziemy budować kapitał społeczny i wspierać cele zrównoważonego rozwoju – ucząc krytycznego myślenia, towarzysząc w edukacji przez całe życie, kształcąc odważnych i wolnych ludzi, zdolnych do współdziałania, dialogu i świadomego decydowania o sobie.
Jesteśmy dla innych. Chcemy, aby wszystkie osoby uczące się w Uniwersytecie SWPS rozumiały zmieniający się świat i razem z nami zmieniały go na lepszy.
WARTOŚCI
Zbiór klasycznych wartości uniwersyteckich – Piękno, Dobro i Prawdę – wzbogacamy o te, które są odpowiedzią na wyzwania współczesności:
Odpowiedzialność wynikająca z wolności i autonomii postawa dostrzegania i uznania konsekwencji decyzji i działań mających wpływ na jednostkę, wspólnotę i środowisko naturalne.
Odwaga aktywna postawa, wyrażana przez śmiałe i rozważne działania oraz zabieranie głosu w ważnych kwestiach, które prowadzą do realizacji ambitnych celów i inicjowania zmian z poszanowaniem jednostki i środowiska naturalnego.
Otwartość oparta na szacunku dla różnorodności postawa transparentności, pielęgnowania dialogu i gotowości do poszukiwania nowych rozwiązań.
JAKOŚĆ KSZTAŁCENIA
O jakości naszych studiów świadczą też wysokie pozycje w ogólnopolskich zestawieniach. Według rankingu szkół wyższych miesięcznika „Perspektywy” jesteśmy jedną z wiodących uczelni niepublicznych w Polsce, a także najlepszą uczelnią prowadzącą studia na kierunku psychologia. Wraz z Uniwersytetem Warszawskim oraz Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie należymy do najlepiej ocenianych ośrodków kształcących prawników w kraju. Jesteśmy też w ścisłej czołówce uczelni prowadzących studia na kierunkach filologia angielska i dziennikarstwo.
Po raz kolejny pojawiliśmy się w Shanghai Global Ranking of Academic Subjects, światowym rankingu uczelni przedstawiającym osiągnięcia w zakresie poszczególnych dyscyplin naukowych. W psychologii nasz uniwersytet znajduje się w trzeciej setce i jest najwyżej ocenianą jednostką z Polski.
W najnowszym rankingu Times Higher Education Impact Rankings Uniwersytet SWPS zajął 74. miejsce na świecie w kategorii działań na rzecz równości płci. Twórcy zestawienia oceniają wkład uczelni w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Wysokie oceny otrzymaliśmy także za promowanie zdrowego stylu życia oraz zapewnianie równych szans i budowanie inkluzywności.
Nasza uczelnia znajduje się również wśród liderów w kategorii Psychiatria/Psychologia w rankingu U.S. News Global Universities Ranking. Uniwersytet SWPS znalazł się na 229. pozycji – to drugie miejsce wśród wszystkich uniwersytetów z Polski.
NOWOCZESNY MODEL KSZTAŁCENIA
Oferujemy interdyscyplinarne programy studiów odpowiadające na wyzwania współczesności i dostosowane do zmieniających się potrzeb rynku pracy. Nasi dydaktycy nie tylko przekazują najnowszą wiedzę, lecz także odkrywają ją wspólnie ze studentami. W atmosferze zaufania i partnerstwa motywują ich do odkrywania swoich zdolności i precyzowania przyszłych planów zawodowych.
Nasza bogata oferta dydaktyczna obejmuje studia z takich obszarów, jak: psychologia, kulturoznawstwo, filologia, dziennikarstwo, prawo, zarządzanie, projektowanie, a także informatyka i nowe technologie. Psychologia, od której zaczęła się historia naszej uczelni, stanowi dla nas bardzo ważny element kształcenia. Wierzymy bowiem, że poznanie człowieka i zrozumienie mechanizmów jego zachowań jest niezwykle ważne w każdym zawodzie. Aby nowe technologie mogły służyć człowiekowi, muszą uwzględniać dorobek nauk humanistycznych i społecznych, i odwrotnie. Dlatego sukcesywnie rozbudowujemy ofertę dydaktyczną o kolejne interdyscyplinarne kierunki, które łączą wiedzę z różnych dyscyplin.
ŚWIATOWEJ SŁAWY NAUKOWCY
Zajęcia prowadzą znamienici profesorowie, uczestnicy międzynarodowych projektów badawczych, autorzy podręczników, opiniotwórczy eksperci, którzy cieszą się uznaniem w kraju i za granicą, m.in.: dr hab. Adam Bodnar, prof. Uniwersytetu SWPS – Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 2015–2021, obecny Minister Sprawiedliwości, prof. Lech Gardocki – Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego w latach 1998–2010, prof. Dariusz Doliński – jeden z najbardziej cenionych psychologów społecznych w Polsce, prof. Michael Fleischer – wybitny znawca komunikacji społecznej, prof. Hanna Komorowska-Janowska – ekspertka w zakresie dydaktyki języków obcych, prof. Adam Szpaderski – przewodniczący Rady Konsorcjum Liga Pamięci Jenieckiej oraz główny konsultant Muzeum Auschwitz-Birkenau.
SOPOCKI KAMPUS
Sopocka siedziba Uniwersytetu SWPS mieści się w zabytkowym budynku w centrum miasta. Jednym z jej niewątpliwych atutów jest doskonała lokalizacja: w pobliżu znajduje się hipodrom, stacja kolejki SKM i oczywiście… morze. Na studentów czeka kilkanaście sal wykładowych, aule, pracownie komputerowe oraz profesjonalne laboratorium do badań fokusowych, a także bar i Strefa malucha, gdzie zapewniamy rozrywkę najmłodszym bywalcom naszych zajęć.
Multimedialne sale dydaktyczne
W sopockiej siedzibie uczelni znajduje się kilkanaście sal dydaktycznych, aule wykładowe wyposażone w sprzęt multimedialny najnowszej generacji oraz nowoczesne pracownie komputerowe.
Pracownia Badań Psychologicznych
Pracownia zaopatrzona jest w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie do przeprowadzania badań fokusowych. Na stanie są m.in. wariograf, eye tracker, psychogalwanometr oraz system BIOPAC. To narzędzia umożliwiające pomiary reakcji fizjologicznych i zmian w układzie mięśni twarzy. Tymczasem system kamer, radiowęzeł i lustro fenickie pozwalają kontrolować przebieg eksperymentów. Badania mogą być prowadzone jednocześnie w pięciu wyizolowanych stanowiskach. Wyposażenie pracowni umożliwia dowolną organizację przestrzeni, w zależności od potrzeb badania.
Ćwiczenia i wykłady odbywają się w salach wyposażonych w multimedialne projektory i zestawy nagłośnienia. Studenci mają do dyspozycji profesjonalne pracownie komputerowe z najnowszym oprogramowaniem. Istnieje możliwość skorzystania z nich nawet po zajęciach.
Studenci sopockiego wydziału mogą dokształcać się, korzystając ze zbiorów skomputeryzowanej biblioteki: znajdą tu 13 tys. książek z zakresu psychologii, socjologii, kulturoznawstwa, filozofii oraz wielu innych dyscyplin, kilkadziesiąt tytułów polskich czasopism psychologicznych, a także kilkanaście baz elektronicznych, m.in.: EBSCO, PsycINFO, PsycARTICLES, SocINDEX, Elsevier, Wiley Online Library.
W restauracji na terenie kampusu studenci mogą zjeść obiad, wypić kawę i porozmawiać ze znajomymi. Natomiast w Strefie Studenta można się również efektywnie uczyć, omawiać wspólne projekty czy przygotowywać do zajęć. Strefa oferuje wygodne pufy, duży stół do pracy w grupie i stanowiska komputerowe z dostępem do sieci.
Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami
Dwa specjalne wejścia ułatwiają osobom niepełnosprawnym dostęp do budynku sopockiego wydziału. Budynek jest również wyposażony w windę. Numery sal są oznaczone systemem Braille a. Drzwi wejściowe do biur obsługi są dodatkowo wyposażone w system call-hear ułatwiający dostęp do tych pomieszczeń osobom mającym problemy z poruszaniem się. Przed wejściem do budynku znajdziemy miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.
STUDIA I STOPNIA
STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE
Studia I stopnia
Studia jednolite magisterskie
Kierunki wykładane na uczelni:
psychologia | Magister Stacjonarny Niestacjonarny | I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny |
Główny adres uczelni
- Uniwersytet SWPS w Sopocie
ul. Polna 16/20, 81-745 Sopot - Telefon: + 48 22 103 26 30
- Fax: 58 721 46 01
- Email: rekrutacja@swps.edu.pl
- Strona: http://swps.pl
Jak do nas trafić
Powiązane artykuły
Kreatywny wypoczynek na wakacjach
Naszej pamięci i dobremu samopoczuciu najbardziej służą przerwy w długotrwałej aktywności umysłowe.
czytaj dalejKomputer czuje, czy zmienisz kanał
Sam fakt patrzenia na reklamę nie oznacza, że konsument jest nią zainteresowany. Emocje wpływają na to, co i jak widzimy, ale także jak myślimy, czy zapamiętujemy. Zespół inżynierów i naukowców, a wśród nich psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie, otrzymali 50 000 euro dofinansowania z programu Horyzont 2020 na rozwój narzędzia, które zrewolucjonizuje sposób mierzenia emocji i zaangażowania uwagi.
czytaj dalejTrudne relacje z dorastającym dzieckiem
Jak poradzić sobie z dojrzewającym dzieckiem? Jak wspierać nastolatków w radzeniu sobie z emocjami i utrzymywać z nimi kontakt w okresie buntu?
czytaj dalej