Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

CO MOŻE DESIGN? PROJEKTOWANIE DLA UCHODŹCÓW

Przeżywające od kilku lat apogeum popularności słowo „design”, budzące dyskusje swymi licznymi definicjami, skłania także do refleksji nad zadaniami stawianymi projektantom – wytwórcom „designu”. Jaka jest społeczna rola projektanta? Czy jego zadaniem jest projektowanie kolejnego samochodu czy odkurzacza na zlecenie klienta? A może powinien być wizjonerem, wrażliwym humanistą, dostrzegać problemy i proponować rozwiązania?



To oczywiste, że design napędza gospodarkę. Coraz lepsze, bardziej funkcjonalne, ekologiczne, lżejsze, łatwiejsze w transporcie produkty, innowacyjne usługi – to wszystko projektują projektanci. Nie tylko rachunek gospodarczy napędza ich jednak do działania. Rzeczywistość stawia przed nimi zadania i wyzwania, rozwiązanie których sprawia, że życie wielu ludzi może zmienić się na lepsze.

Człowiek i najbardziej aktualne problemy dotyczące jakości życia – te zagadnienia stają na czele wyzwań podejmowanych zarówno przez markę Ikea, jak i School of Form, katedrę wzornictwa Uniwersytetu SWPS. Stąd pomysł na wspólną organizację spotkania dotyczącego projektowania odpowiedzialnego, szczególnie zaś tego, które odpowie na największy obecnie problem społeczny – zjawisko uchodźctwa. Wydarzenie „Projektanci dla uchodźców” w ramach STREFY DESIGNU w School of Form rozpocznie się 13 kwietnia 2016 o godz. 17.00 w siedzibie szkoły.

W lutym b. r. IKEA Foundation wraz z Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) oraz platformą What Design Can Do (WDCD) ogłosiła konkurs dla projektantów – Refugee Challenge. Projekty konkursowe mają poprawić przyjmowanie i integrację uchodźców w obszarach miejskich, pomagając im w trudnej sytuacji życiowej. Udział w wyzwaniu da uczestnikom dostęp do wiedzy i wsparcia WDCD, UNHCR oraz IKEA Foundation. Pięć najbardziej obiecujących projektów otrzyma dotację w wysokości do € 10,000 na dalsze dopracowanie pomysłów. Partnerem konkursu jest School of Form, a zgłoszenia przyjmowane są do 1 maja b.r.

W prezentacjach i dyskusji 13 kwietnia udział weźmie Monika Zielińska, zastępca Dyrektora Sprzedaży IKEA Retail. Około 60% z 20 milionów uchodźców na całym świecie mieszka na obszarach miejskich i ten udział ma wzrastać – wylicza - Zarówno miasta jak i trafiający do nich uchodźcy muszą dostosować się do tej nowej rzeczywistości. Potrzebujemy trwałych rozwiązań problemów związanych z mieszkalnictwem, opieką zdrowotną, edukacją, pracą czy integracją kulturalną. Reprezentantka marki opowie m.in. o rozumieniu terminu democratic design w IKEA.



School of Form reprezentować będzie architekt i wykładowca uczelni – Maciej Siuda, któremu międzynarodowe uznanie przyniósł projekt szkoły na Haiti, realizowany we współpracy z Fundacją Polska-Haiti, pomagającej mieszkańcom po tragicznym trzęsieniu ziemi. Projekt został wybrany przez szwajcarską fundację Holcim do grona 8 najważniejszych budynków w Ameryce Południowej ostatnich dwóch lat. Zdobył również Nagrodę Holcim Awards Acknowledgement w Kolumbii za wkład w dyskurs zrównoważonego rozwoju.

O różnicach międzykulturowych, genezie zjawiska uchodźctwa, stereotypach oraz obecnej sytuacji uchodźców opowie dr Marta Penczek-Zapała, psycholog międzykulturowy z Uniwersytetu SWPS.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego na www.sof.edu.pl


PROJEKTANCI DLA UCHODŹCÓW. CO TO ZNACZY PROJEKTOWAĆ ODPOWIEDZIALNIE?
13 kwietnia 2016, godz. 17.00, School of Form
Więcej informacji o konkursie What Design Can Do Refugee Challenge: http://www.whatdesigncando.com/challenge/ 




 

Powiązane artykuły

Odpowiedzialnie i użytecznie - świat oczami absolwentów School of Form

Emocje i sposób ich wyrażania, jakość naszego snu, pielęgnowanie wspomnień, partnerstwo w związkach, zdrowy kręgosłup, komfort jazdy na rowerze, motywacja do regularnych treningów to tematy, które poruszyli tegoroczni absolwenci School of Form. Ich rozwiązania poprawią jakość naszego życia. Projekty absolwentów School of Form są nie tylko użyteczne, ale też odpowiedzialne społecznie.

czytaj dalej

School of Form na Arena Design

Przed nami 9. edycja Arena Design, której tegorocznym hasłem są ZMYSŁY/SENSES. School of Form zachęca do rozmowy o zmysłach i pracy z nimi zapraszając na wystawę sensoryczną „To czuć” oraz warsztaty: o postrzeganiu koloru (prowadzenie Franceska Valan i Agnieszka Jacobson-Cielecka) oraz o projektowanie dla zmysłów (prowadzenie Agata Kiedrowicz). Arena Design to także okazja by zobaczyć nagrodzoną w Londynie podczas International Fashion Showcase wystawę „Waste Not”.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane