Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Czy dobry wynik z matury jest konieczny, by dostać się na studia?

Szansę dają uczelnie zagraniczne!!!

Po wybuchu pandemii w 2020 roku, wiele światowych uczelni zrewidowało swoje procedury związane z przyjęciem na studia. Uczniowie z Polski, składając podania do zagranicznych szkół wyższych, mogą liczyć na szereg udogodnień. Co ważne, matura nie zawsze jest kluczowym czynnikiem oceny kandydata:

- Aż 68 brytyjskich uczelni podtrzymało akceptowanie testu językowego Duolingo, który można zdać online - w przeciwieństwie do innych egzaminów językowych. Opcjonalne egzaminy językowe akceptują także wyższe szkoły we Włoszech, a w niektórych przypadkach nie jest on w ogóle wymagany. Dużą część formalności można oczywiście zrealizować przez internet. Zdalnie odbywają się choćby rozmowy z kandydatami na uczelnie holenderskie - w przypadkach, w których rozmowa jest elementem procesu rekrutacyjnego. Warto zaznaczyć, że np. dla duńskich uniwersytetów, wyniki maturalne - choć brane pod uwagę - nie są najistotniejszym czynnikiem oceny aplikantów - mówi Agata Pochwała z Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego.

A co, jeśli matura poszła słabo?

Osoby, które nie dostały się na wymarzony kierunek, mogą poczekać na clearing, czyli dodatkową rekrutację przeprowadzaną w lipcu:

- Taką możliwość oferują uczelnie brytyjskie osobom, które nie zdołały dopełnić wszystkich formalności w pierwszym terminie albo nie dostały się w pierwszym etapie rekrutacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że w wysoko notowanych szkołach wyższych, liczba miejsc w clearingu jest mocno ograniczonaInną możliwością jest foundation year, czyli tak zwany rok zerowy, skierowany do osób, które nie zdały matury lub uzyskały wynik nie pozwalający na rozpoczęcie studiów na wybranym wcześniej kierunku. Program jest realizowany na brytyjskich uczelniach i trwa dwa semestry. W trakcie ich trwania uczestnik spędza na uczelni kilkanaście godzin tygodniowo, biorąc udział w zajęciach indywidualnych i grupowych realizowanych przez najlepszych wykładowców. To szansa na lepsze przygotowanie merytoryczne do przyszłych studiów, a także dobry sposób na poprawienie możliwości językowych. Każdy semestr kończy się egzaminami kierunkowymi i językowymi - mówi Agata Pochwała, Team Leader Customer Service z Elab.



 

Powiązane artykuły

Czy warto iść na studia w obliczu mocno zmieniającej się edukacji?

Współczesne wyzwania stawiane edukacji wymuszają konieczność adaptacji i ewolucji modeli nauczania. Coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Ponadto rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

czytaj dalej

Polska matura a studia za granicą

Tegoroczni maturzyści i maturzystki będą musieli zmierzyć się z egzaminem w nowej formule, co może stanowić dodatkowe wyzwanie w dostaniu się na wymarzony kierunek studiów. A co z uczniami i uczennicami planującymi studia wyższe za granicą? Czy polska matura uprawnia do podjęcia studiów w innych krajach?

czytaj dalej

Oni studiowali za granicą. I opłaciło się

Co mają wspólnego Magda Gessler, Mikołaj Kopernik i Stanisław Witkiewicz? Wszyscy studiowali za granicą. Dla wielu młodych i uzdolnionych Polek i Polaków, ukończenie studiów na zagranicznej uczelni jest przepustką do udanej, międzynarodowej kariery. Na naukę za granicą stawiają również aktorzy i aktorki, ludzie biznesu oraz osoby, które postawiły na karierę polityczną.

czytaj dalej

Trendy - studiowanie w Unii Europejskiej. Które kraje wybierają studenci i studentki z Polski?

Ponad 40 proc. osób chcących studiować za granicą aplikowało na uczelnie znajdujące się w krajach należących do Unii Europejskiej. Spośród osób z Polski, które złożyły papiery na rozpoczynające się w tym roku studia, najwięcej postawiło na Holandię.

czytaj dalej

Opłaca się przyciągać studentów z zagranicy. Holendrzy wiedzą, jak to zrobić

Wielu polskich maturzystów i studentów rozważa studia w innym kraju. Jak wynika z danych Elab Education Laboratory, już niemal co czwarty z decydujących się na studia zagraniczne wybiera Holandię. Ten niewielki kraj od kilku lat podchodzi do zagranicznych studentów jak do inwestycji – lokuje w nich pieniądze, gdyż zdaje sobie sprawę, że zaprocentuje to w przyszłości.

czytaj dalej

Które kierunki studiów zyskają na popularności w 2022 roku?

Analityka biznesowa, sztuczna inteligencja, a może architektura...

czytaj dalej

Trendy w studiach magisterskich za granicą. Które kraje i kierunki wybierają Polki i Polacy?

Na studia magisterskie za granicą aplikuje coraz więcej Polek i Polaków. W 2021 roku zainteresowanie zagranicznymi uczelniami wzrosło o 57 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane