Warszawska Uczelnia Medyczna rozpoczyna współpracę z gigantem mleczarstwa
Najstarsza niepubliczna uczelnia w Polsce podpisała porozumienie partnerskie ze Spółdzielnią Mleczarską MLEKPOL w Grajewie.
Jak informuje prof. Waldemar Dębski, rektor WUMed współpraca realizowana będzie w obszarach: naukowo – edukacyjnym, szkoleniowym i promocyjnym.
Jednym z ważniejszych aspektów naszej kooperatywy będzie promocja zdrowego stylu odżywiania oraz poprawianie prozdrowotnych zachować żywieniowych. Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL to niekwestionowany lider polskiego mleczarstwa. Tym bardziej cieszy nas perspektywa podejmowania wspólnych inicjatyw. – mówi rektor Dębski.
Dla prof. Joanny Jasińskiej, prorektor ds. dydaktyki i rozwoju Warszawskiej Uczelni Medycznej kluczowe znaczenie ma rozwijanie współpracy w zakresie projektów badawczo-rozwojowych oraz działań dydaktycznych.
Współpracę z SM MLEKOL dedykujemy głównie studentom kierunku Dietetyka, jednak widzimy możliwość zainteresowania wspólnymi inicjatywami także studentów pozostałych naszych kierunków medycznych. Dzięki podpisanemu porozumieniu nasi studenci będą mieli możliwość wizyt studyjnych w wybranych zakładach produkcji mleczarskiej Mlekpolu oraz w Instytucie Innowacji Przemysłu Mleczarskiego przy SM MLEKPOL. Jako uczelnia od zawsze stawiamy na umożliwienie naszym studentom poznania, już na etapie edukacji i przygotowania do zawodu, praktycznej strony danej profesji. Współpraca z producentem wyrobów mleczarskich pod takimi markami jak Łaciate, Milko, Maślanka Mrągowska czy Rolmlecz to niepowtarzalna okazja do poznania i poszerzania wiedzy na temat organizacji procesów technologii, produkcji i jakości w najlepszym wydaniu.- mówi prof. Jasińska.
Prezes Zarządu SM MLEKPOL Edmund Borawski także nie kryje zadowolenia z podjętej współpracy.
Cieszy nas otwartość Warszawskiej Uczelni Medycznej na zapoznanie swoich studentów z procesem wytwarzania produktów mleczarskich począwszy od producenta mleka aż o półki sklepowej. Nie bez znaczenia jest także dla nas wkład w proces kształcenia przyszłych kadr medycznych, które warto wspierać zawsze. Jednak szczególnie teraz, w tak trudnej sytuacji pandemii, która boleśnie pokazała jak ważne jest pilne i dobre wykształcenie medyków, wydaje się to wyjątkowo znaczące. Mamy nadzieję nie tylko na współpracę w zakresie dydaktyki ale również wspólne przedsięwzięcia promujące racjonalne odżywianie w tym niebagatelną role mleka i wyrobów mleczarskich w diecie człowieka. Zdrowy styl życia to hasło, które przyświeca nam od wielu lat.- mówi Edmund Borawski.
Powiązane artykuły
Kurs to za mało!
Wybierając kosmetologa należy sprawdzić, czy ma ukończone studia na tym kierunku. To podstawa.
czytaj dalejJuż czwarty rok z rzędu ratownicy medyczni w czołówce najbardziej poważanych przez Polaków, zawodów!
Aż 83 proc. respondentów uważa ratowników za najbardziej godnych zaufania.
czytaj dalejDietetyk tylko po studiach?
Trwają prace nad projektem ustawy regulującej zawód dietetyka.
czytaj dalej