Festiwal Kryminału Granda 2016
Jaka jest rola zazdrości w związku i kiedy staje się ona destrukcyjna dla relacji? Czy zawsze działanie motywowane zazdrością będzie przez sąd ocenione jako naganne? Jakie procesy emocjonalne towarzyszą dokonywaniu zabójstw? W jaki sposób rozpoznać psychopatę? Czy chciwość zawsze jest zła? Na te i wiele innych pytań odpowiadać będą wykładowcy Uniwersytetu SWPS podczas drugiej edycji Festiwalu Kryminału GRANDA, który odbywać się będzie w Poznaniu od 23 do 25 września.
W tym roku przez wybrane motywy przewodnie: zazdrość, chciwość i zdradę prowadzić będą uczestników festiwalu m.in. pisarze, prawnicy i psychologowie. Już 23 września o zbrodniach, które miały pozostać niewykryte opowie dr Joanna Stojer-Polańska. Tego samego dnia dr Rafał Wierzchosławski odpowie na pytanie, po co socjolog miłośnikowi kryminałów. Piątkowy wieczór zakończymy wykładem Michała Pozdała o seksie, zazdrości i zdradzie w miłosnych związkach. Z kolei 24 września wykład „Kiedy motywem jest zazdrość” wygłosi dr Katarzyna Witkowska-Rozpara. O tym, jak rozpoznać psychopatę mówić będzie prof. Szymon Draheim, a procesy emocjonalne towarzyszące dokonywaniu zabójstw przedstawi dr Bogdan Lach.
W programie GRANDY nie zabraknie aktywności przygotowanych zarówno dla dorosłych (niektóre wydarzenia skierowane są tylko do odbiorców powyżej 18 roku życia), jak i dla dzieci. Tym razemto znana poznaniakom Nowa Gazownia stanie się miejscem spotkań z 25 pisarzami (m.in. Elżbietą Cherezińską, Markiem Krajewskim, Vincentem Severskim, Cezarym Harasimowiczem, Katarzyną Bondą, Marcinem Wrońskim czy Remigiuszem Mrozem) oraz z profesjonalistami na co dzień podążającymi śladami zagadek. Na jej terenie będą się odbywały burzliwe dyskusje, będzie możnaz bliska (i bez konsekwencji) przyjrzeć się policyjnemu sprzętowi czy podejrzeć techniki używane do fałszowania dzieł sztuki. Na najmłodszych czekać będą warsztaty, animacje oraz pokaz kolejnej części filmu detektywistycznego o przygodach Lassego i Mai.
Miłośnicy faktów w ramach GRANDY wyruszą na spacer po mieście w poszukiwaniu prawdyo jego (kryminalnej) historii, a zainteresowani odkrywaniem sekretów ludzkiej natury będą zgłębiać jej tajniki podczas wykładów przygotowanych przez Uniwersytet SWPS. Podczas trwania wydarzenia będzie się można także zapoznać z najnowszą kryminalną ofertą wydawniczą oraz wrześniowymi premierami książkowymi.
Jak w roku ubiegłym w całym mieście działać będą Stacje Sensacje - prowadzone przez partnerów Festiwalu punkty spotkań, zabaw, gier i warsztatów. Wśród nich znalazły się instytucje-przyjaciele GRANDY: Zakład Medycyny Sądowej, Uniwersytet SWPS czy Teatr MplusM, ale także nowi „partnerzy w zbrodni” np. Kawroz Club, Zamknięciwpokoju.pl, Muzeum Archeologiczne, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, Schron Kultury EUROPA, Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 i wiele innych.
Program :
23 września
dr Joanna Stojer „Zbrodnie, które miały pozostać niewykryte... (czyli zabójstwa z tzw. ciemnej liczby przestępstw)”
godz. 16.30-18.00, Uniwersytet SWPS, ul. gen. T. Kutrzeby 10
dr Rafał Wierzchosławski „Na co socjolog wielbicielowi kryminałów?”
godz. 18.00-19.00, Uniwersytet SWPS, ul. gen. T. Kutrzeby 10
Michał Pozdał „Seks, zazdrość i zdrada. Dynamika związków miłosnych z perspektywy gabinetu seksuologicznego"
godz. 19.30 – 20.30, Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1
24 września
dr Katarzyna Witkowska-Rozpara, „Kiedy motywem jest zazdrość…”
godz. 10.00 – 11.00, Uniwersytet SWPS, ul. gen. T. Kutrzeby 10
prof. Szymon Draheim - Jak rozpoznać psychopatę?
godz. 11.30 – 13.00, Uniwersytet SWPS, ul. gen. T. Kutrzeby 10
dr Bogdan Lach „Procesy emocjonalne towarzyszące dokonywaniu zabójstw”
godz. 19.30 – 21.00, Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe przygotowane przez Fundację GRANDA jest bezpłatny. Na wybrane warsztaty dla dorosłych i dzieci obowiązują wcześniejsze zapisy lub wejściówki. Wskazane w programie punkty ze względu na tematykę przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych. Szczegółowy program festiwalu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.festiwal-granda.pl oraz na Facebooku.