Handel dziełami sztuki – zadanie dla specjalisty
Przed nami piękna rzeźba. Jak ocenić jej wartość? Jak odróżnić oryginał od falsyfikatu? Jakie regulacje prawne, krajowe i międzynarodowe, trzeba znać, żeby ją sprzedać? Jak wybrać odpowiedni dom aukcyjny? Jak wypromować naszą ofertę? Jak orientować się w tendencjach sztuki współczesnej obecnych na rynku? Studia podyplomowe [b][i]Polski i międzynarodowy rynek sztuki[/i][/b] w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie przygotują słuchaczy do zmierzenia się z tymi zadaniami.
Słuchacze poznają zagadnienia związane z problemami rynku sztuki, rozpatrywane pod kątem aktualnych uwarunkowań, mechanizmów, różnorodnych aspektów prawnych, społecznych i ekonomicznych. Podczas zajęć omówiona zostanie rola i znaczenie kreatorów rynku. Przedmiotem studiów jest także analiza meandrów sztuki współczesnej dominującej obecnie na rynku, próba ich wyjaśnienia i zrozumienia.
Zajęcia prowadzą krajowi znawcy przedmiotu, analitycy rynku, praktycy, kuratorzy i krytycy, współtworzący rynek sztuki w Polsce i za granicą, a także ekspert Instytutu Sztuki Sothebys’ w Londynie.
Kurs pozwala spojrzeć na rynek sztuki i poznać jego zagadnienia praktyczne z różnych punktów widzenia, które nie są uwzględniane w nauce akademickiej – zauważa Irena Bal, autorka programu studiów podyplomowych Polski i międzynarodowy rynek sztuki w AFiBV, historyk sztuki, rzeczoznawca, biegła sądowa. Omówimy rynek pod kątem współczesnych trendów w sztuce, nowych form wyrazu, fotografii kolekcjonerskiej, zagadnień sztuki video i art new media, rankingu galerii i wydarzeń artystycznych – zachęca Irena Bal.
Studia skierowane są do kolekcjonerów, pracowników antykwariatów i galerii, pracowników instytucji kulturalnych, menedżerów kultury, osób zawodowo związanych z rynkiem usług finansowo-prawnych, ekonomistów, ludzi młodych interesujących się współczesnym życiem artystycznym oraz do wszystkich miłośników sztuki.
Studia będą prowadzone w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Szczegółowe informacje na temat studiów można uzyskać pod numerem tel. 22 45 72 360, pisząc na studiapodyplomowe@vistula.edu.pl lub na stronie: www studiów
************************
Akademia Finansów i Biznesu Vistula jest renomowaną warszawską uczelnią, posiadającą wyróżnienia niezależnych instytucji polskich i zagranicznych, jak Perspektywy, Rzeczpospolita, Home&Market czy Business Center Club. W 2014 r. AFiBV została uznana za najbardziej umiędzynarodowioną uczelnię w Polsce, a także uplasowała na 5. miejscu w rankingu uczelni niepublicznych Perspektyw i Dziennika Gazety Prawnej.
AFiBV tworzą wybitni eksperci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne, m.in. prof. Krzysztof Rybiński – b. wiceprezes NBP, prof. Andrzej Olechowski – b. minister finansów oraz b. minister spraw zagranicznych czy prof. Longin Pastusiak – b. wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.
Uczelnia ściśle współpracuje z firmami i wspiera biznesową przedsiębiorczość studentów, czym wyróżnia się na polskim rynku edukacyjnym. Oferuje studia I i II stopnia, studia inżynierskie, podyplomowe oraz seminaria doktorskie. Istnieje od 1992 r. Wraz z Europejską Akademią Sztuk oraz Szkołą Główną Turystyki i Rekreacji tworzy Grupę Uczelni Vistula.