HAPTI - zabawa dla zmysłów
Czy w czasach kolorowych zabawek z plastiku jest jeszcze miejsce na dziecięcą wyobraźnię? Zuzanna Grausch, absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS stworzyła sensoryczne klocki, które wspierają świadomość zmysłową i pobudzają kreatywność u najmłodszych.
Zabawa w życiu dziecka ma istotny wpływ na jego funkcjonowanie, rozwój pamięci, uwagi i wyobraźni. Dzięki niej maluchy doskonalą zdobyte umiejętności, poprawiają swoją sprawność ruchową, ale również uczą się prawidłowych reakcji na bodźce.
W oparciu o te potrzeby powstało HAPTI. To pozornie proste, wykonane z drewna klocki, utrzymane w kontrastowych kolorach (białym, czarnym i szarym), stosowanych w książkach dla niemowląt oraz dzieci niedowidzących. Zestaw składa się z sześciu elementów: kul, kołków i sześcianów, ulepszonych o frezy, których zadaniem jest pobudzanie zmysłu dotyku m.in. u niewidomych. Całość zaprojektowana została z myślą o dzieciach od 3 miesiąca do 7 roku życia.
To okres, w którym u dzieci kształtuje się świadomość zmysłowa. W trakcie zabawy do maluchów docierają liczne bodźce tj. kolory, kształty przedmiotów czy też wrażenia haptyczne - dotykowe. W ten sposób maluchy uczą się, tego, że niektóre przedmioty są delikatne i lekkie, a inne ciężkie i trzeba na nie uważać - tłumaczy Zuzanna Grausch.
Nauka kreatywności
Inspiracją dla absolwentki był jej roczny siostrzeniec. Zuzanna przyglądała się, w jaki sposób chłopiec wybiera zabawki, jak się nimi bawi i jakie ma potrzeby. Dzięki tym obserwacjom projektantka zdecydowała, że da dzieciom wybór i pozwoli na alternatywne sposoby zabawy. HAPTI ma wiele zastosowań, może być gryzakiem dla noworodków, może również służyć do tworzenia konstrukcji i układanek dla kilkulatków. Klocki mogą być także towarzyszem podróży, bo zapakowane są w plecak.
Rynek przesycony jest plastikowymi, kolorowymi zabawkami, które są praktycznie gotowymi produktami i nie wymagają od dzieci kreatywności. Producenci zakładają, że każdy przedmiot musi mieć konkretne przeznaczenie. Wbrew temu, w HAPTI zastosowałam tylko proste formy, zaimpregnowane drewno klonowe i bukowe oraz trzy podstawowe barwy. Nie chciałam narzucać dzieciom oczywistych rozwiązań, tylko dać im pole do wyobraźni, kształtowania zmysłów i intuicji - dodaje Zuzanna.
Edukacja sensoryczna
Pomysł oparty jest na trzech alternatywnych metodach nauczania - walfdorskiej, według której edukacja skupia się na naturalnych materiałach, montessori, gdzie dziecko przyswaja wiedzę z otaczającego je środowiska oraz freblowskiej, w której zabawa odgrywa kluczową rolę w edukacji i rozwoju.
HAPTI powstało we współpracy z ośrodkami wykorzystującymi nowatorskie metody edukacji m.in. Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach, Przedszkolu Specjalnym „Orzeszek” w Poznaniu, Przedszkolu Montessori „Przystań Odkrywców” w Poznaniu, Przedszkolu waldorfskim „Lipowa Alejka” i w Przedszkolu freblowskim „Leonardo”. Pomysł był również konsultowany z rodzicami dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodzicami.
Chciałam rozwiązać problem, z którym nauczyciele i rodzice borykają się każdego dnia. Od specjalistów dowiedziałam się, jakie potrzeby mają dzieci i jak wyglądają ich zabawki. Uczestniczyłam w licznych zajęciach przedszkolnych i spotkaniach - wyjaśnia absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS.
Zuzanna Grausch, projektantka, absolwentka specjalności domestic design w School of Form Uniwersytetu SWPS
Powiązane artykuły
SCOBY - alternatywa dla plastikowych opakowań
Nawet do 13 mln ton plastiku rocznie trafia do mórz i oceanów. Kwestia zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi jest równie poważna co globalne ocieplenie. O pladze plastikowych odpadów alarmował niedawno „National Geographic” pisząc o tzw. Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci, pomiędzy Hawajami a Kalifornią. W odpowiedzi na ten problem powstało SCOBY, eko-opakowanie autorstwa Róży Rutkowskiej, absolwentki School of Form Uniwersytetu SWPS.
czytaj dalejStudenci projektują dla Allegro
W listopadzie rozpoczął się, trwający jeden semestr, program komercyjno-dydaktyczny z udziałem Allegro i studentów School of Form – katedry wzornictwa Uniwersytetu SWPS. Przed studentami postawione zostało zadanie zaprojektowania serii opakowań do wysyłki towarów zakupionych przez internet.
czytaj dalejDo roboty – School of Form na ŁDF 2016
Podczas jubileuszowej edycji Łódź Design Festival, studenci School of Form, zaprezentują wyniki pracy z robotami KUKA i KAWASAKI. W Centrum festiwalowym, w budynku A0, od 13-23 października, przedstawią swoją próbę odpowiedzi na pytania czy robot może być rzemieślnikiem, gdzie skrywa się pierwiastek rękodzielniczego geniuszu i czy osiągnięcie perfekcji nie oznacza w tym przypadku destrukcji?
czytaj dalej