Pokazowy amerykański proces sądowy – zapraszamy do udziału
Wydział Prawa i Administracji UMCS wraz z Wydziałem Filologicznym UMCS przygotowują wyjątkowe wydarzenie, w czasie którego będziecie mogli stać się częścią procesu z udziałem prawdziwego sędziego i adwokatów.
Poczuj się jak na prawdziwym procesie
Zapraszamy uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w pokazowym amerykańskim procesie sądowym prowadzonym przez prawdziwego sędziego, z udziałem prawdziwych adwokatów, a w dodatku transmitowanym na żywo wprost z sali rozpraw na… Wydziale Prawa i Administracji UMCS. To świetna okazja, by zobaczyć, jak teoria prawnicza wygląda w praktyce.
Kiedy: 25-27 marca (trzy dni)
Godziny: 9:15-12:15
Gdzie: platforma Zoom (kod QR i kod dostępu zostanie przesłany po wypełnieniu formularza )
Międzynarodowi eksperci we współpracy ze studentami UMCS
Proces sądowy koncentruje się wokół niezwykle ważnego społecznie tematu – przemocy domowej, a rozprawa nosi tytuł Domestic Violence/Abuse Crime: Bad Things Behind Closed Doors (Przestępstwa związane z przemocą domową: co dzieje się za zamkniętymi drzwiami). W rozprawie wezmą udział wybitni specjaliści z USA:
Sędzia John McClellan Marshall – sędzia w stanie spoczynku 14. Dystryktu Sądowego Stanu Teksas; autor cenionych publikacji specjalizujący się w prawie procesowym; jest współautorem Kodeksu postępowania cywilnego stanu Teksas; profesor wizytujący wielu uniwersytetów; pułkownik Teksańskiej Gwardii Stanowej (w stanie spoczynku); prywatnie pilot szybowcowy, żeglarz i posiadacz czarnego pasa drugiego stopnia w taekwondo;
Adwokat Michael D. Kmetz – prowadził kancelarię adwokacką w Norfolk w stanie Wirginia, reprezentując klientów przed sądami federalnymi, stanowymi, sądem apelacyjnym i Sądem Najwyższym Wirginii w sprawach cywilnych oraz w sprawach zabójstw; reprezentował żołnierzy w sądach wojskowych (General Courts-Martial); był adwokatem w głośnym procesie związanym ze skandalem seksualnego molestowania oraz napaści na kobiety w amerykańskiej marynarce wojennej „Tailhook”, który miał miejsce w 1991 r.; jest komandorem Amerykańskiej Marynarki Wojennej w stanie spoczynku (United States Navy); podczas czynnej służby w marynarce wojennej USA pełnił funkcję obrońcy, prokuratora i specjalnego asystenta prokuratora Stanów Zjednoczonych; prowadził skomplikowane sprawy dotyczące molestowania seksualnego dzieci, przestępstw narkotykowych i ciężkich przestępstwa w Panamie, zatoce Guantanamo na Kubie i na stacji lotniczej marynarki wojennej na Bermudach;
Adwokat Elizabeth Phifer – specjalizuje się w sprawach odszkodowawczych, w szczególności dotyczących szkód spowodowanych przez substancje toksyczne, sprawach z zakresu ochrony środowiska i sporach handlowych. Występowała w wielu znanych sprawach sądowych, m.in.: sprawa Borg-Warner Corp. v. Flores (2007 r.), która dotyczyła roszczeń o odszkodowanie z powodu azbestozy wniesionych przez mechanika samochodowego przeciwko producentowi klocków hamulcowych, czy sprawa Vaughn v. Ford Motor et al., która dotyczyła pozwu o odszkodowanie przeciwko m.in. producentowi samochodów marki Ford.
Przebieg procesu
Cały proces potrwa trzy dni, ale – jak podkreśla sędzia Marshall – dla publiczności, która dołączy online, najbardziej interesująca i pouczająca będzie pierwsza godzina pierwszego, drugiego i trzeciego dnia obrad. Pod koniec każdego dnia rozprawy uczestnicy, w tym nauczyciele i uczniowie, będą mogli zadawać pytania, na które odpowiedzą prawnicy. To doskonała okazja, by zrozumieć, jak funkcjonuje amerykański system wymiaru sprawiedliwości od środka.
Dzień 1 (25 marca): prezentacja istoty sprawy przez sąd, oświadczenia wstępne przedstawicieli stanu i obrony, stanowisko stanu;
Dzień 2 (26 marca): stanowisko obrony;
Dzień 3 (27 marca): odczytanie instrukcji dla ławy przysięgłych, mowy końcowe obu stron, obrady ławy przysięgłych (po polsku, żeby publiczność „poczuła”, jak ława przysięgłych dochodzi do werdyktu), werdykt ławy przysięgłych i wyrok sędziego.
Dlaczego warto wziąć udział?
Dla uczniów: Zdobędziesz praktyczną wiedzę prawniczą, która wykracza daleko poza standardowy program nauczania i pozwala zobaczyć, jak wygląda praca wymiaru sprawiedliwości w praktyce.
Dla nauczycieli: Otrzymasz gotowe narzędzie edukacyjne, które zaangażuje uczniów i pobudzi ich krytyczne myślenie.
To wyjątkowa okazja edukacyjna, która doskonale uzupełnia program nauczania WOS, historii i języka angielskiego. Może być inspiracją dla uczniów zainteresowanych prawem, socjologią, stosunkami międzynarodowymi, a także filologią angielską oraz lingwistyką stosowaną. Nie pozwól, by Twoja szkoła przegapiła taką okazję edukacyjną. Liczba miejsc jest ograniczona.
Dołącz do nas i zobacz prawdziwych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości w akcji!
Powiązane artykuły
Poznaj UMCS już 9 kwietnia
Zaczynasz studia w przyszłym roku i jeszcze nie wiesz, którą uczelnie wybrać? Przyjdź na Drzwi Otwarte UMCS i poznaj swoją wymarzoną uczelnię od środka!
czytaj dalejPoznaj najlepsze licea i technika na Lubelszczyźnie!
9 kwietnia 2025 roku, w ramach Drzwi Otwartych UMCS, odbędzie się uroczysta Gala Lubelskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025, podczas której poznamy najlepsze szkoły ponadpodstawowe województwa lubelskiego.
czytaj dalejWystartowała zimowa rekrutacja na studia II stopnia na UMCS
Zapraszamy do rekrutacji na trzysemestralne studia dzienne II stopnia na kierunkach: geoinformatyka, gospodarka przestrzenna oraz geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe. Wszystkie tegoroczne propozycje są prowadzone na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Nabór potrwa do 18 lutego.
czytaj dalej