X edycja konferencji DRONY WŚRÓD NAS na Uczelni Łazarskiego
– eksperci o przyszłości technologii BSP i nowym kierunku studiów
Tematyka konferencji skupiła się na społecznej akceptacji technologii dronowych, która staje się coraz bardziej powszechna w naszym codziennym życiu. Poruszono różnorodne zagadnienia, takie jak regulacje prawne, bezpieczeństwo, w tym cyberbezpieczeństwo, wpływ dronów na środowisko, ich zastosowania w przestrzeni miejskiej, a także kwestie ekonomiczne i wojskowe. W ramach wydarzenia odbyły się dwa panele: ekspercki, koncentrujący się na regulacjach i bezpieczeństwie, oraz branżowy, w którym dyskutowano m.in. o hałasie generowanym przez drony i jego wpływie na postrzeganie tej technologii przez społeczeństwo.
Wśród prelegentów znaleźli się wybitni specjaliści, m.in.: prof. dr hab. Anna Konert, Dyrektor Instytutu Prawa Lotniczego i Kosmicznego Uczelni Łazarskiego oraz Dyrektor Lazarski Aviation Academy, która otworzyła konferencję; Luc Tytgat, były dyrektor EASA, Przewodniczący Rady Programowej ds. kierunków lotniczych Uczelni Łazarskiego; dr hab. Piotr Kasprzyk z Uczelni Łazarskiego, omawiający społeczną akceptację w kontekście regulacji bezpieczeństwa BSP; Paweł Szymański, Dyrektor Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, który przedstawił europejski ekosystem dronowy; Marcin Dziekański, Pełnomocnik ds. technologii bezzałogowych Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), dzielący się doświadczeniami administracji publicznej; oraz Robert Fintak z Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych, który opowiedział o szansach i wyzwaniach dot. systemów bezzałogowych w użyciu cywilnym.
Patronat nad wydarzeniem objęły: Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Górnośląsk-Zagłębiowska Metropolia, a partnerami byli Sieć Badawcza Łukasiewicz – ITECH Instytut Innowacji i Technologii, Polska Izba Systemów Bezzałogowych, Polski Klub Lotniczy oraz Park Technologii Kosmicznych, co dodatkowo podkreśliło rangę konferencji i jej znaczenie dla rozwoju branży BSP w Polsce.
Podczas konferencji zaprezentowano również nowy kierunek studiów – Administrowanie Ruchem Dronów, który zostanie uruchomiony na Lazarski Aviation Academy, czyli „lotniczej” części Uczelni Łazarskiego. Specjalność ta powstaje na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego jako pierwsze studia tego typu w Polsce, nakierowane na specjalizację w dynamicznie rozwijającej się branży lotnictwa bezzałogowego. Program kształcenia studiów Administrowanie Ruchem Dronów powstaje w ramach projektu pn. „Administrowanie przestrzenią powietrzną PRZYSZŁOŚCI – edukacja poprzez symulację i praktykę na potrzeby gospodarki przyszłości”. Projekt realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Prof. dr hab. Anna Konert, Dyrektor Lazarski Aviation Academy, skomentowała to następująco: „Utworzenie specjalności Administrowanie Ruchem Dronów to odpowiedź na dynamiczny rozwój technologii BSP i potrzebę kształcenia profesjonalistów, którzy będą w stanie nie tylko rozumieć złożone regulacje prawne, ale i praktyczne aspekty zarządzania ruchem dronów w przestrzeni miejskiej i pozamiejskiej. Ukończenie „dronowej” specjalności na Lazarski Aviation Academy zapewni studentom unikatowe kompetencje, które pozwolą im sprostać wyzwaniom nowoczesnej przestrzeni powietrznej i przyczynić się do jej bezpiecznego rozwoju.”
Z kolei dr hab. Piotr Kasprzyk, Pełnomocnik Rektora ds. Rozwoju Kierunków Lotniczych na Uczelni Łazarskiego, dodał: „Chcemy wyznaczać standardy w edukacji lotniczej, łącząc teorię z praktyką. Ten kierunek to krok w kierunku przyszłości kształcenia dla sektora lotnictwa bezzałogowego. Drony stają się integralną częścią naszego życia – od logistyki po bezpieczeństwo publiczne. Od lat podkreślamy ich istotność i dynamiczny rozwój. Obecnie, dzięki wsparciu programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, będziemy w stanie wyposażyć przyszłych adeptów branży lotniczej w praktyczną wiedzę i umiejętności na studiach Administrowanie Ruchem Dronów.
Konferencja „Drony wśród nas” po raz kolejny potwierdziła swoją pozycję jako istotne forum wymiany wiedzy i doświadczeń, a nowy kierunek studiów zapowiada dalsze zaangażowanie Uczelni Łazarskiego w rozwój innowacyjnych technologii lotniczych.
Więcej informacji na stronie informacyjnej Administrowanie Ruchem Dronów na Uczelni Łazarskiego https://cutt.ly/7ry43YyC
Powiązane artykuły
Uczelnia Łazarskiego uruchamia pierwsze w Polsce studia z administrowania ruchem dronów
nowa specjalność na Lazarski Aviation Academy, na Wydziale Prawa i Administracji.
czytaj dalejKierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego ponownie w czołówce wydziałów medycznych w Polsce
Wysoki poziom kierunku lekarskiego na Uczelni Łazarskiego po raz kolejny znalazł potwierdzenie w wynikach Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) w sesji wiosennej 2025 roku.
czytaj dalejAtrakcyjne zarobki prawników. Dlaczego warto studiować prawo?
Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną?
czytaj dalej