Rysunek i Malarstwo
Studia Podyplomowe w WSEiZ
Cel studiów:
- wyksztalcenie kultury plastycznej tj. linia walor i kompozycja,
- pogłębianie wiedzy z zakresu perspektywy i anatomii człowieka,
- rozwijanie umiejętności budowy obrazu w oparciu o uznane wartości formalne, dostosowane do indywidualnych możliwości i postaw,
- wykształcenie/wzmocnienie umiejętności dokonywania właściwych wyborów i hierarchizacji środków, dzięki którym dochodzi do powstania obrazu,
- wyposażenie studenta w wiedzę o narzędziach i materiałach stosowanych w rysunku i malarstwie,
- wykształcenie w świadomości studenta przekonania, że widzenie jest podstawą rysunku i malarstwa.
Studia skierowane są do:
- osób dążących do doskonalenia warsztatu plastycznego oraz rozwijania umiejętności plastycznych,
- nauczycieli plastyki i instruktorów w placówkach kulturalno-oświatowych pragnących udoskonalić warsztat malarsko-rysunkowy,
- absolwentów kierunków artystycznych pragnących poszerzyć wachlarz umiejętności warsztatowych i pogłębić poszukiwania twórcze.
Wykaz przedmiotów oraz tematyka zajęć:
Prowadzenie zajęć z malarstwa w ramach studiów podyplomowych Rysunek i Malarstwo charakteryzować się będzie właściwym kształceniem umiejętności budowy obrazu w oparciu o uznane wartości formalne, dostosowane do indywidualnych możliwości i postaw studentów. Kształcenie umiejętności dokonywania właściwych wyborów i hierarchizacji środków, dzięki którym dochodzi do powstania obrazu. Śledzenie i analizowanie związków istniejących pomiędzy szeroko rozumianymi problemami treściowymi, a środkami wyrazowymi umożliwiającymi powstanie obiektu artystycznego (malarskiego obrazu). Główną zasadą w pracowni malarskiej jest studium z natury. Ćwiczenia malarskie z natury powinny kształtować w świadomości studentów przekonanie, że widzenie jest podstawą malowania. Zasada ta ma na celu poszerzenie możliwości widzenia rzeczywistości zewnętrznej i wewnętrznej. W procesie malowania obrazu staje się głównym źródłem poznania. To założenie nie zmusza studentów do przyjmowania fałszywych recept, a także nie pozwala rozstrzygać problemów malarskich (artystycznych) jedynie wokół kategorii estetycznej.
„Otworzyć oczy i nauczyć widzieć” credo to będzie jedną z głównych zasad w prowadzeniu zajęć z rysunku w ramach studiów podyplomowych Rysunek i Malarstwo. Zasadniczym pretekstem działań plastycznych na zajęciach w pracowni rysunku będzie natura. Zajęcia będą prowadziły do stymulowania wynalazczość studenta w celu pobudzenia jego postawy gotowej do kreowania nowych bytów plastycznych, wzbogacających i uzupełniających dotychczasowy dorobek. Wynikiem procesu edukacji musi być rozwój osobowości artystycznej studenta poprzez uaktywnienie jego wyobraźni, zaakceptowanie własnej świadomości mającej charakterystyczną egzemplifikację.
Żadna z istniejących technik grafiki artystycznej nie rozwija postaw kreacyjnych, wyobraźni, inwencji i potrzeby eksperymentu jak nieco zapomniana technika monotypii. W tej technice można uzyskać tyko jedną odbitkę (mono) graficzną. Wymaga skupienia i „pomysłowości”. W ramach prowadzonych zajęć z monotypii z kolażem słuchacz studiów podyplomowych tworzy nie tylko unikatowy, niepowtarzalny utwór plastyczny, ale także przygotowuje bardzo przydatne elementy do pracy w technice kolażu.
Zajęcia prowadzone w formie interaktywnych działań w plenerze, poszukiwania oddziaływań krajobrazu i przyrody na wrażliwość ludzką. Obszarem działania oraz materiałem twórczym będzie środowisko naturalne i produkty ziemi. Rozwiązanie kilku problemów artystycznych stanie się dla studentów inspiracją do dynamicznych i kreatywnych postaw. Istniejące formy w krajobrazie otwartym i miejskim wykorzystane zostaną w kontekście wartości publicystyczne oraz absurdu i drwiny, jako środka wyrazu artystycznego.
Kwalifikacje absolwenta
Absolwent studiów podyplomowych Rysunek i Malarstwo będzie potrafił:
- Formułować i rozwiązywać złożone zagadnienia w zakresie tradycyjnych oraz współczesnych obszarów sztuki.
- Kreować postawę artystyczną umożliwiającą swobodę i niezależność wypowiedzi artystycznej w zakresie sztuk plastycznych.
- Samodzielnie podejmować decyzje w odniesieniu do realizacji prac artystycznych.
- Dbać o estetykę i nowatorstwo dzieła z zachowaniem wysokiego poziomu jego realizacji.
- Przewidywać efekty oddziaływania realizowanych prac artystycznych w aspekcie estetycznymi społecznym.
- Rozwijać własne koncepcje artystyczne.
- W efektywny sposób wykorzystać intuicję, wyobraźnię, indywidualny potencjał twórczy oraz zdobytą wiedzę i doświadczenie w rozwiązywaniu problemów twórczych.
Powiązane artykuły
Zapraszamy na Dzień Otwarty ONLINE w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie!
11 lipca 2024 roku o godzinie 15:00
czytaj dalejNowa specjalność w WSEiZ - Cyberbezpieczeństwo!
Cyberbezpieczeństwo – to nowa specjalność utworzona na kierunku Informatyka, studia na tej specjalności można podjąć już od października 2023 r.!
czytaj dalejWyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie ZAPRASZA
Wystartowała rekrutacja na studia w WSEiZ na rok akademicki 23/24!
czytaj dalej